Zmiana opon na zimowe a koszty podatkowe

wymiana opon a koszty podatkowe

Wymiana opon na zimowe w samochodach używanych w firmie może być kosztem podatkowym. W zależności od rodzaju auta inne będą limity odliczenia.

Nie jest prawdą, że od 1 listopada należy posiadać opony zimowe w Polsce. Jednak ze względu na warunki atmosferyczne warto się w nie zaopatrzyć. Czy zmiana opon na zimowe może zostać rozliczona w kosztach podatkowych?

Samochód wyłącznie firmowy

Przez samochód wyłącznie firmowy rozumiemy takie auto, które jest wykorzystywane tylko w celach działalności gospodarczej. Czyli w ogóle nie jest używane w celach prywatnych.

W przypadku takiego samochodu wymiana opon na zimowe może być rozliczona w 100% – zarówno w podatku VAT, jak i PIT.

Aby samochód osobowy był uznany za firmowy w oczach urzędu skarbowego, należy spełnić szereg warunków, m.in tych opisanych w artykule: Odliczanie 100% VAT od samochodu osobowego – obowiązki i ewentualne konsekwencje przed US.

Samochód firmowy z użytkowaniem prywatnym

Najczęściej spotykanym w firmie typów samochodów jest auto wpisane na środki trwałe, które jest wykorzystane zarówno w działalności gospodarczej, jak i w celach osobistych.

Zmiana opon na zimowe w takim przypadku może być rozliczona w kwocie:

  • 50% poniesionych wydatków – w podatku VAT
  • 75% poniesionych wydatków – w podatku PIT (z uwzględnieniem nieodliczonego VAT).

Przedsiębiorcy zwolnieni z VAT, oczywiście VAT-u nie odliczają, ale cały koszt trafi do rozliczenia PIT.

Przykład 1.

Pani Aneta, będąca czynnym podatnikiem VAT za wymianę opon zapłaciła 100 zł netto, 123 zł brutto. Może więc odliczyć:

  • w VAT: 11, 50 zł
  • w PIT: 83, 62 zł.
Przykład 2.

Pan Janusz, zwolniony z VAT wydał na wymianę opon 123 zł (brutto). Może więc rozliczyć 92,25 zł w kosztach PIT.

Samochód prywatny z wykorzystaniem w działalności

Samochód prywatny z wykorzystaniem w działalności to taki, który nie jest wpisany na środek trwały, ale jest używany zarówno w firmie, jak i prywatnie.

Od tak zakwalifikowanych samochodów zamiana opon na zimowe może być rozliczona w kwocie

  • 50% poniesionych wydatków – w podatku VAT
  • 20% poniesionych wydatków – w podatku PIT (z uwzględnieniem nieodliczonego VAT).

Samochód w leasingu

Popularną formą użytkowania auta w firmie jest leasing samochodu.

Jeżeli wymiana opon leży po stronie leasingobiorcy, wtedy odliczeniu podlega:

  • 50% po stronie VAT
  • 75% po stronie PIT.

Jeżeli zaś leasing oferowany jest w postaci tzw. full service, czyli w racie leasingu zawarte są również koszty eksploatacyjne (naprawa, wymiana opon itd.), wtedy:

  • jeśli na fakturze jest oddzielona rata za część finansową leasingu i koszty eksploatacyjne – wymiana opon podlega zaliczeniu w limitach 50% VAT oraz 75% PIT,
  • jeśli na fakturze nie ma rozdzielenia części finansowej od eksploatacyjnej (widnieje tylko kwota raty) – wtedy odliczamy cały wydatek jako ratę leasingową, w sposób wskazany w artykule Leasing operacyjny – rozliczanie kosztów.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość