Blog ifirma.pl

Zmiana opon na zimowe a koszty podatkowe

|
|
2 minut czytania
Wymiana opon na zimowe w samochodach używanych w firmie może być kosztem podatkowym. W zależności od rodzaju auta inne będą limity odliczenia.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Nie jest prawdą, że od 1 listopada należy posiadać opony zimowe w Polsce. Jednak ze względu na warunki atmosferyczne warto się w nie zaopatrzyć. Czy zmiana opon na zimowe może zostać rozliczona w kosztach podatkowych?

Samochód wyłącznie firmowy

Przez samochód wyłącznie firmowy rozumiemy takie auto, które jest wykorzystywane tylko w celach działalności gospodarczej. Czyli w ogóle nie jest używane w celach prywatnych.

W przypadku takiego samochodu wymiana opon na zimowe może być rozliczona w 100% – zarówno w podatku VAT, jak i PIT.

Aby samochód osobowy był uznany za firmowy w oczach urzędu skarbowego, należy spełnić szereg warunków, m.in tych opisanych w artykule: Odliczanie 100% VAT od samochodu osobowego – obowiązki i ewentualne konsekwencje przed US.

Samochód firmowy z użytkowaniem prywatnym

Najczęściej spotykanym w firmie typów samochodów jest auto wpisane na środki trwałe, które jest wykorzystane zarówno w działalności gospodarczej, jak i w celach osobistych.

Zmiana opon na zimowe w takim przypadku może być rozliczona w kwocie:

 • 50% poniesionych wydatków – w podatku VAT
 • 75% poniesionych wydatków – w podatku PIT (z uwzględnieniem nieodliczonego VAT).

Przedsiębiorcy zwolnieni z VAT, oczywiście VAT-u nie odliczają, ale cały koszt trafi do rozliczenia PIT.

Przykład 1.

Pani Aneta, będąca czynnym podatnikiem VAT za wymianę opon zapłaciła 100 zł netto, 123 zł brutto. Może więc odliczyć:

 • w VAT: 11, 50 zł
 • w PIT: 83, 62 zł.
Przykład 2.

Pan Janusz, zwolniony z VAT wydał na wymianę opon 123 zł (brutto). Może więc rozliczyć 92,25 zł w kosztach PIT.

Samochód prywatny z wykorzystaniem w działalności

Samochód prywatny z wykorzystaniem w działalności to taki, który nie jest wpisany na środek trwały, ale jest używany zarówno w firmie, jak i prywatnie.

Od tak zakwalifikowanych samochodów zamiana opon na zimowe może być rozliczona w kwocie

 • 50% poniesionych wydatków – w podatku VAT
 • 20% poniesionych wydatków – w podatku PIT (z uwzględnieniem nieodliczonego VAT).

Samochód w leasingu

Popularną formą użytkowania auta w firmie jest leasing samochodu.

Jeżeli wymiana opon leży po stronie leasingobiorcy, wtedy odliczeniu podlega:

 • 50% po stronie VAT
 • 75% po stronie PIT.

Jeżeli zaś leasing oferowany jest w postaci tzw. full service, czyli w racie leasingu zawarte są również koszty eksploatacyjne (naprawa, wymiana opon itd.), wtedy:

 • jeśli na fakturze jest oddzielona rata za część finansową leasingu i koszty eksploatacyjne – wymiana opon podlega zaliczeniu w limitach 50% VAT oraz 75% PIT,
 • jeśli na fakturze nie ma rozdzielenia części finansowej od eksploatacyjnej (widnieje tylko kwota raty) – wtedy odliczamy cały wydatek jako ratę leasingową, w sposób wskazany w artykule Leasing operacyjny – rozliczanie kosztów.

Autor ifirma.pl

Dorota Łesak

Księgowa i autorka tekstów. Jako księgowa w ifirma.pl każdego dnia zapewnia fachowe wsparcie swoim klientom – małym firmom usługowym i handlowym. Pomiędzy codziennymi obowiązkami dzieli się na blogu ifirma.pl swoim ośmioletnim doświadczeniem i wiedzą dotyczącą tematów księgowo-podatkowych.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie