Blog ifirma.pl

Zmiana rozliczenia VAT z kwartalnego na miesięczny i na odwrót a odliczenie VAT

|
|
2 minut czytania
Zamierzasz zmienić rozliczanie podatku VAT? Sprawdź, jak w okresie zmiany odliczać VAT naliczony.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorcy, którzy są czynnymi podatnikami VAT, mogą wybrać miesięczny lub kwartalny sposób składania plików JPK_V7. Podstawowym okresem rozliczeniowym jest okres miesięczny, ale jeżeli nie występują przesłanki negatywne można wybrać również kwartalne rozliczanie podatku VAT. W dzisiejszej publikacji odniesiemy się do tego, w jaki sposób dokonywać odliczenia podatku VAT w okresie przejściowym przy zmianie z jednej na drugą formę rozliczania.

Jak odliczyć VAT naliczony po zmianie rozliczenia z kwartalnego na miesięczny i na odwrót?

Przepisy ustawy o podatku VAT nie precyzują, w jaki sposób postąpić, jeżeli przedsiębiorca nie skorzystał z prawa do odliczenia VAT od zakupów w kwartale, w którym przysługiwało mu to prawo, a chce skorzystać z odliczenia już po przejściu na rozliczenie miesięczne.

Przypomnijmy, że przy rozliczeniu kwartalnym prawo do odliczenia VAT naliczonego od zakupów “na bieżąco” przysługuje w danym okresie rozliczeniowym i w dwóch następnych okresach rozliczeniowych, czyli łącznie w ciągu 3 kwartałów.

Przykład 1

Pan Jan przez 2 lata rozliczał podatek VAT kwartalnie. Od 1 stycznia 2021 roku przeszedł na rozliczanie miesięczne. W miesiącu grudniu od jednej faktury zakupowej nie odliczył podatku VAT naliczonego, a więc gdyby nie zmieniał metody rozliczania, miałby prawo do odliczenia “na bieżąco” w I i II kwartale 2021 r.

Z uwagi na brak przepisów, które regulują takie sytuacje, zadano pytanie do Krajowej Informacji Skarbowej. Z udzielonej odpowiedzi wynika, że w takiej sytuacji pan Jan ma prawo do odliczenia VAT naliczonego od faktury zakupowej z grudnia 2020 r. do końca marca 2021 r., łącznie za 4 okresy rozliczeniowe, a więc już według zasady obowiązującej w 2021 roku dla rozliczenia miesięcznego.

Przykład 2

Pani Karolina rozliczała w 2020 roku podatek VAT miesięcznie, od 1 stycznia 2021 r. zgłosiła informację do urzędu skarbowego, że będzie rozliczała VAT kwartalnie. W grudniu 2020 r. pani Karolina zakupiła urządzenie, od którego nie odliczyła podatku VAT “na bieżąco”. Zgodnie z zasadami obecnie obowiązującymi prawo do odliczenia przy miesięcznym rozliczaniu podatku VAT “na bieżąco” przysługuje przez 4 kolejne okresy rozliczeniowe (miesiąc nabycia prawa do odliczenia+3 następne okresy rozliczeniowe).

Podobnie, jak w przykładzie 1 skierowano zapytanie do KIS. W odpowiedzi wskazano, że w takim przypadku pani Karolina będzie miała prawo do rozliczenia podatku VAT od zakupu na bieżąco również w I i w II kwartale 2021 r., czyli już według zasady obowiązującej po zmianie sposobu rozliczania VAT.

Zwracamy uwagę, że taki sposób rozliczania został wskazany w oparciu o odpowiedź na zapytanie, która nie jest w żaden sposób wiążąca, dlatego należy na bieżąco śledzić stanowisko fiskusa w tej sprawie.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie