Zmiana rozliczenia VAT z kwartalnego na miesięczny i na odwrót a odliczenie VAT

zmiana rozliczenia VAT z kwartalnego na miesięczny

Zamierzasz zmienić rozliczanie podatku VAT? Sprawdź, jak w okresie zmiany odliczać VAT naliczony.

Przedsiębiorcy, którzy są czynnymi podatnikami VAT, mogą wybrać miesięczny lub kwartalny sposób składania plików JPK_V7. Podstawowym okresem rozliczeniowym jest okres miesięczny, ale jeżeli nie występują przesłanki negatywne można wybrać również kwartalne rozliczanie podatku VAT. W dzisiejszej publikacji odniesiemy się do tego, w jaki sposób dokonywać odliczenia podatku VAT w okresie przejściowym przy zmianie z jednej na drugą formę rozliczania.

Jak odliczyć VAT naliczony po zmianie rozliczenia z kwartalnego na miesięczny i na odwrót?

Przepisy ustawy o podatku VAT nie precyzują, w jaki sposób postąpić, jeżeli przedsiębiorca nie skorzystał z prawa do odliczenia VAT od zakupów w kwartale, w którym przysługiwało mu to prawo, a chce skorzystać z odliczenia już po przejściu na rozliczenie miesięczne.

Przypomnijmy, że przy rozliczeniu kwartalnym prawo do odliczenia VAT naliczonego od zakupów “na bieżąco” przysługuje w danym okresie rozliczeniowym i w dwóch następnych okresach rozliczeniowych, czyli łącznie w ciągu 3 kwartałów.

Przykład 1

Pan Jan przez 2 lata rozliczał podatek VAT kwartalnie. Od 1 stycznia 2021 roku przeszedł na rozliczanie miesięczne. W miesiącu grudniu od jednej faktury zakupowej nie odliczył podatku VAT naliczonego, a więc gdyby nie zmieniał metody rozliczania, miałby prawo do odliczenia “na bieżąco” w I i II kwartale 2021 r.

Z uwagi na brak przepisów, które regulują takie sytuacje, zadano pytanie do Krajowej Informacji Skarbowej. Z udzielonej odpowiedzi wynika, że w takiej sytuacji pan Jan ma prawo do odliczenia VAT naliczonego od faktury zakupowej z grudnia 2020 r. do końca marca 2021 r., łącznie za 4 okresy rozliczeniowe, a więc już według zasady obowiązującej w 2021 roku dla rozliczenia miesięcznego.

Przykład 2

Pani Karolina rozliczała w 2020 roku podatek VAT miesięcznie, od 1 stycznia 2021 r. zgłosiła informację do urzędu skarbowego, że będzie rozliczała VAT kwartalnie. W grudniu 2020 r. pani Karolina zakupiła urządzenie, od którego nie odliczyła podatku VAT “na bieżąco”. Zgodnie z zasadami obecnie obowiązującymi prawo do odliczenia przy miesięcznym rozliczaniu podatku VAT “na bieżąco” przysługuje przez 4 kolejne okresy rozliczeniowe (miesiąc nabycia prawa do odliczenia+3 następne okresy rozliczeniowe).

Podobnie, jak w przykładzie 1 skierowano zapytanie do KIS. W odpowiedzi wskazano, że w takim przypadku pani Karolina będzie miała prawo do rozliczenia podatku VAT od zakupu na bieżąco również w I i w II kwartale 2021 r., czyli już według zasady obowiązującej po zmianie sposobu rozliczania VAT.

Zwracamy uwagę, że taki sposób rozliczania został wskazany w oparciu o odpowiedź na zapytanie, która nie jest w żaden sposób wiążąca, dlatego należy na bieżąco śledzić stanowisko fiskusa w tej sprawie.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość