Powrót

Zmiany w leasingu pojazdów osobowych od 2019

samochody w 2019

Zastanawiasz się, czy wziąć samochód osobowy w leasing w tym roku? Kiedy warto zmienić umowę? Sprawdź, czy nowe przepisy od 2019 r. ograniczą twoje koszty i zwiększą podatek do zapłaty!

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

W roku 2019 wejdą w życie liczne zmiany w prawie dotyczącym podatku dochodowego od osób fizycznych i od osób prawnych. W dniu 19.11.2018 opublikowano w Dzienniku Ustaw nowelizację, która zmienia istotnie sposób rozliczania wydatków na leasing pojazdów osobowych. Z powyższej ustawy wynikają dwie bardzo istotne zmiany:

1. Zmiany w zakresie kosztów eksploatacyjnych.

Od 2019 r. nie zaliczymy całości wydatków na eksploatację pojazdów osobowych, jak ma to miejsce do końca tego roku. Wprowadzono ograniczenie w zaliczaniu do kosztów podatkowych wydatków na eksploatację aut osobowych do 75% w porównaniu do dotychczasowej kwoty. Zmianą zostaną objęte wydatki na używanie aut osobowych czyli np. parking, paliwo, przeglądy, naprawy. Wejdzie ona w życie 1 stycznia ze skutkiem dla wydatków poniesionych od 1 stycznia 2019r. włącznie. Zmiana spowoduje faktycznie wzrost podatku dochodowego u osób, dla których wydatki na eksploatację pojazdów osobowych są istotną częścią budżetu firmy.

Jeśli poniesiemy wydatki jeszcze w tym roku kalendarzowym to zmiana przepisów ich nie obejmie. Planując większe naprawy/doinwestowanie aut osobowych, używanych w oparciu o umowy leasingu, podatkowo korzystniej wykonać te czynności jeszcze do końca 2018r. Powyższe ograniczenie nie będzie dotyczyło tylko aut, które zostaną zgłoszone na VAT-26 do urzędu skarbowego oraz będzie prowadzona ewidencja przebiegu, znana obecnie z ustawy o vat (tzw. kilometrówka do vatu).

2. Zmiany w wartości przedmiotu leasingu, rozliczanego jako koszt.

Nowelizacja wprowadza od 2019r. zupełną nowość – limitowanie rat leasingowych w kosztach. Obecnie nie istnieje górna granica wartości auta, którą można w ramach leasingu operacyjnego rozliczyć jako koszt uzyskania przychodu. Limit obejmie umowy zawarte lub zmienione po dniu 31.12.2018r. W związku z tym zmiana umowy leasingu zawartej przed dniem 01.01.2019r., skutkować będzie zaliczaniem rat leasingowych do kosztów na nowych zasadach.

Od 2019 r. nowo wprowadzony limit wyniesie:

 • dla aut osobowych spalinowych i hybrydowych do wartości pojazdu 150 tys. zł,
 • dla aut elektrycznych do wartości pojazdu 225 tys. zł (po uzyskaniu zgody z UE).

Dla rat leasingowych nie stosujemy ograniczenia 75% jak w przypadku wydatków na eksploatację pojazdów osobowych. Ograniczenie będzie miało jednak zastosowanie, gdy rata leasingu samochodu osobowego zawierać będzie również koszty eksploatacji. Wprowadzenie tego limitu oznacza, że nadwyżka wartości pojazdu nie będzie kosztem – a raty rozliczane proporcjonalnie do limitu kwotowego. Limit kwotowy wyliczamy jako wartość brutto minus możliwy do odliczenia podatek vat.

Proporcję ograniczenia kosztów do limitu 150 tys. zł liczymy następująco =

limit kosztów leasingu wzór

Leasing pojazdów osobowych – przykłady

Przedsiębiorca użytkuje w ramach zawartej w styczniu 2019r. umowy leasingu auto spalinowe o wartości netto 200 000 zł, VAT 23% – 46 000 zł. Rata leasingowa netto składa się z części kapitałowej 1 200 zł i odsetkowej 800 zł plus należny podatek vat 460 zł. Łącznie 2 000 zł + 460 zł = 2 460 zł.

Przykład 1. Rozliczenie u VATowca

Wartość uwzględniana do limitu to kwota 223 000 zł, czyli wartość netto powiększona o 50% nieodliczonego VATu (200 000 zł + 23 000 zł).

Proporcja w tym wypadku wynosi 150 000/223 000*100%=67,26%. Rozliczenie będzie wyglądało następująco:

1. część kapitałowa:

 • netto 1 200 zł,
 • VAT 276 zł, VAT możliwy do odliczenia 138 zł,
 • koszt (netto+nieodliczony VAT) 1 200 zł + 138 zł = 1 338 zł
 • koszt podatkowy (wartość kosztu*proporcja) 1 338 zł * 67,26% = 899,94 zł.

2. część odsetkowa:

 • netto 800 zł,
 • VAT 184 zł, VAT możliwy do odliczenia 92 zł,
 • koszt (netto+nieodliczony VAT) 800 zł + 92 zł = 892 zł
 • koszt podatkowy 892 zł – część odsetkowa nie jest dodatkowo ograniczana proporcją.
Przykład 2. Rozliczenie u nieVATowca

Wartość uwzględniana do limitu to kwota 246 000 zł, czyli wartość netto powiększona o nieodliczony VAT, czyli w tym przypadku wartość brutto.

Proporcja w tym wypadku wynosi 150 000/246 000*100%=60,98%. Rozliczenie będzie wyglądało następująco:

1. część kapitałowa:

 • netto 1 200 zł,
 • VAT 276 zł, VAT możliwy do odliczenia 0 zł,
 • koszt (netto+nieodliczony VAT) 1 200 zł + 276 zł = 1 476 zł
 • koszt podatkowy (wartość kosztu*proporcja) 1 47 zł * 60,98% = 900,06 zł.

2. część odsetkowa:

 • netto 800 zł,
 • VAT 184 zł, VAT możliwy do odliczenia 0 zł,
 • koszt (netto+nieodliczony VAT) 800 zł + 184 zł = 984 zł
 • koszt podatkowy 984 zł – część odsetkowa nie jest dodatkowo ograniczana proporcją.

W związku z tym, jeśli planujemy zawarcie nowej umowy leasingu pojazdu osobowego bądź zmianę tego rodzaju umowy, o wartości netto przekraczającej 135 tys. zł, korzystniej jest dokonać tej operacji jeszcze w tym roku. Jeśli wartość przedmiotu umowy jest niższa – nowelizacja nie ma znaczenia dla skutków podatkowych tego leasingu.

Masz pojazd w firmie? Sprawdź jak rozliczać wydatki na auto do końca 2018 roku!
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość