Zmiany w leasingu pojazdów osobowych od 2019

W roku 2019 wejdą w życie liczne zmiany w prawie dotyczącym podatku dochodowego od osób fizycznych i od osób prawnych. W dniu 19.11.2018 opublikowano w Dzienniku Ustaw nowelizację, która zmienia istotnie sposób rozliczania wydatków na leasing pojazdów osobowych.Z powyższej ustawy wynikają dwie bardzo istotne zmiany:

1. Zmiany w zakresie kosztów eksploatacyjnych.

Od 2019 r. nie zaliczymy całości wydatków na eksploatację pojazdów osobowych, jak ma to miejsce do końca tego roku. Wprowadzono ograniczenie w zaliczaniu do kosztów podatkowych wydatków na eksploatację aut osobowych do 75% w porównaniu do dotychczasowej kwoty. Zmianą zostaną objęte wydatki na używanie aut osobowych czyli np. parking, paliwo, przeglądy, naprawy. Wejdzie ona w życie 1 stycznia ze skutkiem dla wydatków poniesionych od 1 stycznia 2019r. włącznie. Zmiana spowoduje faktycznie wzrost podatku dochodowego u osób, dla których wydatki na eksploatację pojazdów osobowych są istotną częścią budżetu firmy.

Jeśli poniesiemy wydatki jeszcze w tym roku kalendarzowym to zmiana przepisów ich nie obejmie. Planując większe naprawy/doinwestowanie aut osobowych, używanych w oparciu o umowy leasingu, podatkowo korzystniej wykonać te czynności jeszcze do końca 2018r. Powyższe ograniczenie nie będzie dotyczyło tylko aut, które zostaną zgłoszone na VAT-26 do urzędu skarbowego oraz będzie prowadzona ewidencja przebiegu, znana obecnie z ustawy o vat (tzw. kilometrówka do vatu).

2. Zmiany w wartości przedmiotu leasingu, rozliczanego jako koszt.

Nowelizacja wprowadza od 2019r. zupełną nowość – limitowanie rat leasingowych w kosztach. Obecnie nie istnieje górna granica wartości auta, którą można w ramach leasingu operacyjnego rozliczyć jako koszt uzyskania przychodu. Limit obejmie umowy zawarte lub zmienione po dniu 31.12.2018r. W związku z tym zmiana umowy leasingu zawartej przed dniem 01.01.2019r., skutkować będzie zaliczaniem rat leasingowych do kosztów na nowych zasadach.

Od 2019 r. nowo wprowadzony limit wyniesie:

  • dla aut osobowych spalinowych i hybrydowych do wartości pojazdu 150 tys. zł,
  • dla aut elektrycznych do wartości pojazdu 225 tys. zł (po uzyskaniu zgody z UE).

W przypadku rat leasingowych nie stosujemy ograniczenia 75% jak w przypadku wydatków na eksploatację pojazdów osobowych. Ograniczenie będzie miało jednak zastosowanie, gdy rata leasingu samochodu osobowego zawierać będzie również koszty eksploatacji. Wprowadzenie tego limitu oznacza, że nadwyżka wartości pojazdu nie będzie kosztem – a raty rozliczane proporcjonalnie do limitu kwotowego. Limit kwotowy wyliczamy jako wartość brutto minus możliwy do odliczenia podatek vat.

Proporcję ograniczenia kosztów do limitu 150 tys. zł liczymy następująco = limit kosztów leasingu wzór

Leasing pojazdów osobowych – przykłady

Przykład 1.
Vatowiec użytkuje w ramach zawartej w styczniu 2019r. umowy leasingu auto spalinowe o wartości netto 200 000 zł, VAT 23% – 46 000 zł. Wartość uwzględniana do limitu to kwota 223 000 zł, czyli wartość netto powiększona o 50% nieodliczonego VATu (200 000 zł + 23 000 zł).
Proporcja w tym wypadku wyniosła 67,26% (150 000/223 000*100%). Z rat leasingu może rozliczyć tylko kwotę odpowiadającej racie leasingu brutto, pomniejszonej o przysługujący do odliczenia podatek vat i pomnożonej przez 67,26%.
Przykład 2.

Nievatowiec użytkuje w ramach zawartej w styczniu 2019r. umowy leasingu auto spalinowe o wartości brutto 246 000 zł i ta wartość uwzględniana jest do limitu kosztów. Proporcja w tym wypadku wyniosła 60,98%. Z rat leasingu może rozliczyć tylko kwotę odpowiadającej racie leasingu brutto pomnożonej przez 60,98%.

W związku z tym, jeśli planujemy zawarcie nowej umowy leasingu pojazdu osobowego bądź zmianę tego rodzaju umowy, o wartości netto przekraczającej 135 tys. zł, korzystniej jest dokonać tej operacji jeszcze w tym roku. Jeśli wartość przedmiotu umowy jest niższa – nowelizacja nie ma znaczenia dla skutków podatkowych tego leasingu.

 

Masz pojazd w firmie? Sprawdź jak rozliczać wydatki na auto do końca 2018 roku!
 

Autor: Joanna Pindelska – Doradca Podatkowy

 

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOK