Blog

Zmiany w pliku JPK_V7 od stycznia 2022 roku

Od października 2020 roku czynni podatnicy VAT mają obowiązek wysyłania plików JPK w nowej strukturze. Zmieniony zakres podawanych informacji jest na tyle obszerny, że został szczegółowo uregulowany w rozporządzeniu. W dzisiejszej publikacji opiszemy, jakie są projektowane zmiany rozporządzenia w sprawie pliku JPK od 2022 roku.

Zmiany w pliku JPK_V7 od stycznia 2022 roku

Rozporządzenie zawiera szczegółowy zakres danych, jakie powinny się znaleźć w części ewidencyjnej i deklaracyjnej JPK_V7. Zmiana przepisów ustaw podatkowych wymusza również konieczność wprowadzenia pewnych modyfikacji do obowiązujących rozporządzeń. Projektowane zmiany obejmują następujące obszary:

  1. Skrócone terminy zwrotu podatku VAT.
  2. Pozostałe zmiany upraszczające i doprecyzowujące.
  3. Zmiana zasad oznaczania faktur sprzedaży w związku z ulgą na złe długi.

Skrócone terminy zwrotu podatku VAT

Od 1 stycznia 2022 roku do ustawy o podatku VAT zostały wprowadzone nowe terminy zwrotu podatku:

  1. Zwrot VAT w terminie 40-dniowym.
  2. Zwrot VAT w terminie 15-dniowym.

W związku z powyższym niezbędna okazała się zmiana zapisów rozporządzenia od 1 stycznia 2022 r. Wynika to z konieczności dostosowania zakresu danych wykazywanych w części deklaracyjnej i ewidencyjnej, tak aby przedsiębiorca miał możliwość złożenia deklaracji w wykazanym podatkiem do zwrotu w skróconych terminach. Dodano więc nowe pola dotyczące wyboru terminu zwrotu.

Pozostałe zmiany upraszczające i doprecyzowujące

W projekcie rozporządzenia zmieniającego doprecyzowano, że:

  • przedsiębiorca w pliku JPK_V7 w polu_11 wykazuje dostawy towarów oraz świadczenie usług, dla których miejsce świadczenia znajduje się poza terytorium kraju, jeżeli przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabytych towarów lub usług związanych z wykonywaniem tych czynności na takich samych zasadach, jak w przypadku wykonywania takiego samego rodzaju czynności na terytorium Polski,
  • w części deklaracyjnej w polach P_11 i P_12 są wykazywane zbiorcze wysokości podstaw opodatkowania z pól K_11 i K_12. W związku z tym, aby w łącznej wysokości podstawy opodatkowania – pole P_37 wartości te nie dublowały się, zbiorcza wysokość podstawy opodatkowania z tytułu świadczenia ww. usług z pola P_12 nie będzie uwzględniana,
  • w polu_11 nie powinny być wykazywane informacje o dostawach towarów lub świadczeniu usług objętych procedurami szczególnymi: OSS, IOSS, które są objęte odrębnymi obowiązkami ewidencyjnymi i sprawozdawczymi.

Data upływu terminu płatności lub uregulowania należności w części ewidencyjnej

W przypadku korekt dokonywanych w związku z ulgą na złe długi w części ewidencji sprzedaży musi się znaleźć data upływu terminu płatności lub uregulowania lub zbycia należności, nie tylko data dokonania zapłaty. Ma to usprawnić uznanie ulgi na złe długi przez organ podatkowy.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

4 dni temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

4 dni temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

4 dni temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

4 dni temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

5 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

6 dni temu