Dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 9 do 29 listopada 2020 r.

dodatkowy zasiłek opiekuńczy listopad 2020

W związku ze wzrostem liczby zachorowań na koronawirusa i stopniowym wprowadzaniem nowych obostrzeń, wiele placówek opiekuńczych i edukacyjnych jest zamykanych, a rodzice stają przed wyzwaniem zapewnienia im opieki w domach. W związku z tym przywrócono dodatkowy zasiłek opiekuńczy, który będzie przysługiwał w okresie od 9 do 29 listopada 2020 r.

W związku ze wzrostem liczby zachorowań na koronawirusa i stopniowym wprowadzaniem nowych obostrzeń wiele placówek opiekuńczych i edukacyjnych jest zamykanych, a rodzice stają przed wyzwaniem zapewnienia dzieciom opieki w domach. W związku z tym przywrócono dodatkowy zasiłek opiekuńczy, który będzie przysługiwał w okresie 21 dni, od 9 do 29 listopada 2020 r.

KOMU przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy w listopadzie 2020?

Podobnie jak w marcu, w listopadzie zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał:

 1. rodzicom dzieci w wieku do lat 8;
 2. ubezpieczonym rodzicom dzieci:
  • do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
  • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego;
 3. ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom pełnoletnich osób niepełnosprawnych, które są zwolnione z wykonywania pracy, aby zapewnić opiekę nad taką osobą.

Zasiłek opiekuńczy koronawirus – W JAKICH PRZYPADKACH przysługuje?

Zasiłek przysługuje rodzicom dzieci do 8 roku życia w przypadku, jeśli:

 • z powodu COVID-19 zamknięto żłobek, przedszkole, klub dziecięcy, szkołę lub inną placówkę, do której uczęszczało dziecko,
 • braku możliwości zapewnienia przez wyżej wymienione placówki opieki z powodu ich ograniczonego otwarcia lub ograniczonego funkcjonowania w czasie pandemii,
 • braku możliwości sprawowania opieki przez nianię lub opiekuna dziennego.

Zasiłek przysługuje rodzicom dzieci niepełnosprawnych w przypadku:

 • zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszczało dziecko,
 • ograniczonego otwarcia tych placówek,
 • braku możliwości zapewnienia opieki przez nianię lub dziennego opiekuna.

Zasiłek przysługuje rodzicom dorosłych osób niepełnosprawnych w przypadku:

 • zamknięcia z powodu COVID-19 placówki takiej jak szkoła, ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy, ośrodek wsparcia, warsztat terapii zajęciowej lub inna placówka pobytu dziennego o podobnym charakterze, do której uczęszczała dorosła osoba niepełnosprawna,
 • ograniczenia funkcjonowania (np. zmniejszenia liczby przyjmowanych podopiecznych) wymienionych placówek.

Jak złożyć wniosek i uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy w listopadzie 2020?

Zasady występowania o dodatkowy zasiłek opiekuńczy pozostają takie same, jak poprzednio: należy złożyć u swojego płatnika składek (czyli np. pracodawcy, lub w przypadku osób prowadzących działalność – w ZUS) specjalne oświadczenie – wniosek o sprawowaniu opieki nad dzieckiem, którego wzór można pobrać tutaj.

Jak złożyć wniosek o dodatkowy zasiłek przez PUE ZUS?

Osoby prowadzące działalność mogą złożyć wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy elektronicznie, przez konto PUE ZUS. W tym celu, po zalogowaniu do serwisu muszą przejść do zakładki Ubezpieczony, wybrać z bocznego menu ‘Dokumenty i Wiadomości’, a następnie ‘Dokumenty robocze’ i kliknąć ‘Utwórz nowy’. Z listy dostępnych druków należy wybrać wniosek ZAS-58 i kliknąć ‘utwórz dokument’, po czym wprowadzić dane związane z okresem sprawowania opieki, danymi dziecka/dzieci i numerem rachunku bankowego do przekazywania zasiłku.

Wniosek można podpisać elektronicznie za pomocą podpisu zaufanego (PZ ePUAP), podpisu osobistego (e-dowodu) lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Kiedy NIE przysługuje dodatkowy zasiłek na opiekę nad dzieckiem?

Zasiłek nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka jest w stanie zapewnić mu opiekę, ponieważ np. korzysta w listopadzie 2020 r. z urlopu rodzicielskiego lub wychowawczego albo pozostaje bezrobotny.

Czy dodatkowy zasiłek w listopadzie jest odliczany z limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego?

Nie, okres pobierania dodatkowego zasiłku nie jest wliczany ani do limitu 60 dni w roku kalendarzowym z tytułu opieki nad dzieckiem w wieku do 14 lat, ani do limitu 30 dni w roku z tytułu opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem.

ZUS dodatkowy zasiłek opiekuńczy – podstawa prawna

Podstawą prawną dla wprowadzenia dodatkowego zasiłku opiekuńczego w listopadzie 2020 r. jest Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 listopada 2020 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dz. U. poz. 1961).

Rozporządzenie to wchodzi w życie z dniem 9 listopada 2020 r.

▶ Przeczytaj również o tym, jak wyglądała kwestia zasiłku opiekuńczego w marcu i jego przedłużenia we wrześniu.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Jaki jest okres pobierania zasiłku - do kiedy zasiłek opiekuńczy?

  Zasiłek przysługuje za okres 21 dni, od 9 do 29 listopada 2020 r.

 2. 🔸Ile wynosi dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

  Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest wypłacany w takiej kwocie jak zasiłek chorobowy, czyli wynosi 80% podstawy wymiaru składki. Pracownicy etatowi otrzymują zatem 80% pensji, a przedsiębiorcy 80% kwoty, od której opłacają co miesiąc ZUS.

 3. 🔸Jak złożyć wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy w listopadzie 2020?

  Druk oświadczenia, który dostępny jest na stronie ZUS należy złożyć do swojego płatnika składek, czyli pracodawcy (osoby na etacie) lub ZUS (przedsiębiorcy).

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość