Blog

Zmiany w tarczy antykryzysowej – zwolnienie ze składek ZUS nie tylko dla mikrofirm

Kolejny projekt ustawy o wsparciu w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 trafił pod obrady Sejmu. Wszystko dzieje się bardzo szybko, a ilość proponowanych zmian z różnych obszarów jest bardzo duża, obejmuje aż 69 ustaw. Tarcza antykryzysowa 2.0 jest kontynuacją wcześniej przyjętych rozwiązań przez rząd, które obowiązują od 1 kwietnia 2020 roku. Jest to bardzo obszerny dokument, dlatego w niniejszym artykule odniesiemy się tylko do niektórych kwestii związanych z przedsiębiorcami.

Jakie nowe rozwiązania pojawiają się w projekcie ustawy?

Dla tych pracodawców ma być przyznane dofinansowanie w wysokości 50% do łącznej kwoty nieopłaconych należności z tytułu składek ZUS wykazanych w deklaracji rozliczeniowej złożonej za dany miesiąc.

Kolejna propozycja to możliwość uzyskania świadczenia postojowego po raz kolejny, maksymalnie trzykrotnie. Z tej możliwości mogą skorzystać osoby na umowach cywilnoprawnych i prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Taka decyzja miałaby zostać podjęta przez Radę Ministrów w rozporządzeniu. Ponowna wypłata świadczenia postojowego byłaby możliwa pod warunkiem, że sytuacja materialna beneficjenta nie uległa poprawie.

Przedsiębiorcy bez względu na wielkość będą mogli renegocjować warunki zaciągniętych kredytów bankowych na firmę.

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP) otrzyma ze środków publicznych wsparcie na zwiększenie potencjału finansowego Agencji. “Środki uzyskane przez ARP będą przeznaczone przede wszystkim na stworzenie mechanizmu refinansowania umów leasingowych zawartych przez przedsiębiorców. Przyczyni się to do minimalizacji ryzyka wypowiadania umów leasingowych przedsiębiorcom, których model biznesowy został najbardziej dotknięty przez pandemię COVID-19” – o czym możemy przeczytać w uzasadnieniu do ustawy.

Wszyscy właściciele telefonów komórkowych otrzymają nielimitowany internet w ramach dostępu do publicznych stron internetowych, m. in.:

  • stron w domenie gov.pl,
  • usług umożliwiających zdalną diagnostykę medyczną,
  • usług e-learningu umożliwiających zdalną pracę nauczycieli i uczniów.

Od 1 lipca 2020 roku sprzedaż i zamiana walut wirtualnych w rozumieniu ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu będzie w dalszym ciągu zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych. Przepisy dotychczasowe obowiązują do 30 czerwca 2020 roku.

Świadczenie postojowe dla przedsiębiorców i nie tylko – ustawa tarcza antykryzysowa.
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

1 dzień temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

1 dzień temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

1 dzień temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

1 dzień temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

3 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

3 dni temu