Świadczenie postojowe dla przedsiębiorców i nie tylko – ustawa tarcza antykryzysowa

Trudno określić jakie piętno zostawi pandemia wirusa COVID-19 na polskich przedsiębiorcach i ich firmach. Sytuacja cały czas jest dynamiczna i nikt nie jest w stanie określić jak długo może jeszcze potrwać. Dlatego spieszymy się z informacjami, które na pewno będą pomocne i przydatne. Wsparcie finansowe dla firm w tym czasie jest nieodzowne. Sprawdźmy, gdzie jeszcze przedsiębiorca może się po nie udać?

Kiedy przysługuje świadczenie postojowe dla przedsiębiorców?

Świadczenie postojowe ma na celu zrekompensowanie spadku przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej. Aby uzyskać takie jednorazowe dofinansowanie przedsiębiorca musi spełniać szereg wymagań ustawowych:

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Pobierz dodatkowy materiał w pdf

TYLKO DLA ZALOGOWANYCH UŻYTKOWNIKÓW

Nie masz jeszcze konta?

ZAREJESTRUJ SIĘ
 
  1. Działalność gospodarcza była prowadzona przed 1 lutego 2020 r., nie została zawieszona a przychód uzyskany w miesiącu przed miesiącem, w którym został złożony wniosek o świadczenie postojowe był o co najmniej 15% niższy od przychodu z miesiąca poprzedzającego.
  2. Działalność gospodarcza była prowadzona przed 1 lutego 2020 r., ale została zawieszona po 31 stycznia 2020 r.
  3. Przedsiębiorca nie ma innego tytułu do ubezpieczeń społecznych. Tarcza 4.0 wprowadziła zmianę, która zniosła warunek, że nie można mieć innego tytułu do ubezpieczeń społecznych. Obecnie przedsiębiorca ma możliwość skorzystania z postojowego również w sytuacji, gdy taki tytuł posiada i równocześnie podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.
  4. Przedsiębiorca mieszka na terenie Polski i jest obywatelem polskim lub ma prawo czasowego lub stałego pobytu na terenie Polski.

Komu przysługuje świadczenie postojowe?

O świadczenie postojowe może wystąpić każdy przedsiębiorca, u którego wystąpił spadek przychodów na skutek COVID-19. Dofinansowanie jest przyznawane bez względu na formę opodatkowania dochodów. Mogą z niego skorzystać przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych, zryczałtowanym podatkiem dochodowym i będący na karcie podatkowej.

Jaka jest wysokość wsparcia?

Świadczenie postojowe przyznawane jest w wysokości 80% i 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę, a więc są to kwoty odpowiednio: 2.080 zł i 1.300 zł.

Gdzie zwrócić się o świadczenie postojowe?

Świadczenie postojowe wypłacane jest na wniosek przedsiębiorcy, który należy kierować do ZUS. Jest to formularz RSP-D, który można pobrać ze strony ZUS.

Wnioski mogą być złożone najpóźniej w terminie 3 miesięcy od miesiąca, w którym została ogłoszona informacja o zniesieniu stanu epidemii. Świadczenie postojowe, o którym mowa w ustawie o COVID-19 jest wolne od podatku dochodowego (art. 52m ustawy o PIT).

świadczenie postojowe - termin

Dlaczego ważny jest termin złożenia wniosku o świadczenie postojowe?
 

Korzystne warunki gwarancji de minimis z BGK

Przedsiębiorca może uzyskać gwarancję zabezpieczenia spłaty kredytu obrotowego lub inwestycyjnego. Z gwarancji będą mogły skorzystać firmy, które na dzień 1 lutego 2020 roku nie posiadały zaległości wobec urzędu skarbowego i ZUS.

Skorzystanie z pakietu pomocowego BGK pozwoli na:

  • zwiększenie zakresu gwarancji do 80 proc. kwoty kredytu,
  • brak prowizji za udzielenie gwarancji,
  • wydłużenie maksymalnego okresu gwarancji z 27 do 39 miesięcy dla kredytu obrotowego.
Ważne!
 

Skomplikowane? Nadal nie wszystko jest jasne? Klienci biura rachunkowego mogą liczyć na wsparcie dedykowanej księgowej. Zarejestruj się i sprawdź sam.  

Oferty gwarancji de minimis oraz ich dostępność w bankach kredytujących można znaleźć tutaj.

Jak wypełnić wniosek RSP-D – świadczenie postojowe?
▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań