Blog ifirma.pl

Świadczenie postojowe dla przedsiębiorców i nie tylko – ustawa tarcza antykryzysowa

|
|
4 minut czytania
Zastanawiasz się czy możesz pozyskać dodatkowe środki na swoją działalność gospodarczą? Sprawdź gdzie i w jaki sposób o nie wystąpić.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Trudno określić jakie piętno zostawi pandemia wirusa COVID-19 na polskich przedsiębiorcach i ich firmach. Sytuacja cały czas jest dynamiczna i nikt nie jest w stanie określić jak długo może jeszcze potrwać. Dlatego spieszymy się z informacjami, które na pewno będą pomocne i przydatne. Wsparcie finansowe dla firm w tym czasie jest nieodzowne. Sprawdźmy, gdzie jeszcze przedsiębiorca może się po nie udać?

Kiedy przysługuje świadczenie postojowe dla przedsiębiorców?

Świadczenie postojowe ma na celu zrekompensowanie spadku przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej. Aby uzyskać takie jednorazowe dofinansowanie przedsiębiorca musi spełniać szereg wymagań ustawowych:

 
 1. Działalność gospodarcza była prowadzona przed 1 lutego 2020 r., nie została zawieszona a przychód uzyskany w miesiącu przed miesiącem, w którym został złożony wniosek o świadczenie postojowe był o co najmniej 15% niższy od przychodu z miesiąca poprzedzającego.
 2. Działalność gospodarcza była prowadzona przed 1 lutego 2020 r., ale została zawieszona po 31 stycznia 2020 r.
 3. Przedsiębiorca nie ma innego tytułu do ubezpieczeń społecznych. Tarcza 4.0 wprowadziła zmianę, która zniosła warunek, że nie można mieć innego tytułu do ubezpieczeń społecznych. Obecnie przedsiębiorca ma możliwość skorzystania z postojowego również w sytuacji, gdy taki tytuł posiada i równocześnie podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.
 4. Przedsiębiorca mieszka na terenie Polski i jest obywatelem polskim lub ma prawo czasowego lub stałego pobytu na terenie Polski.

Komu przysługuje świadczenie postojowe?

O świadczenie postojowe może wystąpić każdy przedsiębiorca, u którego wystąpił spadek przychodów na skutek COVID-19. Dofinansowanie jest przyznawane bez względu na formę opodatkowania dochodów. Mogą z niego skorzystać przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych, zryczałtowanym podatkiem dochodowym i będący na karcie podatkowej.

Jaka jest wysokość wsparcia?

Świadczenie postojowe przyznawane jest w wysokości 80% i 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę, a więc są to kwoty odpowiednio: 2.080 zł i 1.300 zł.

Gdzie zwrócić się o świadczenie postojowe?

Świadczenie postojowe wypłacane jest na wniosek przedsiębiorcy, który należy kierować do ZUS. Jest to formularz RSP-D, który można pobrać ze strony ZUS.

Wnioski mogą być złożone najpóźniej w terminie 3 miesięcy od miesiąca, w którym została ogłoszona informacja o zniesieniu stanu epidemii. Świadczenie postojowe, o którym mowa w ustawie o COVID-19 jest wolne od podatku dochodowego (art. 52m ustawy o PIT).

świadczenie postojowe - termin

Dlaczego ważny jest termin złożenia wniosku o świadczenie postojowe?

 

Korzystne warunki gwarancji de minimis z BGK

Przedsiębiorca może uzyskać gwarancję zabezpieczenia spłaty kredytu obrotowego lub inwestycyjnego. Z gwarancji będą mogły skorzystać firmy, które na dzień 1 lutego 2020 roku nie posiadały zaległości wobec urzędu skarbowego i ZUS.

Skorzystanie z pakietu pomocowego BGK pozwoli na:

 • zwiększenie zakresu gwarancji do 80 proc. kwoty kredytu,
 • brak prowizji za udzielenie gwarancji,
 • wydłużenie maksymalnego okresu gwarancji z 27 do 39 miesięcy dla kredytu obrotowego.

Ważne!
 

Skomplikowane? Nadal nie wszystko jest jasne? Klienci biura rachunkowego mogą liczyć na wsparcie dedykowanej księgowej. Zarejestruj się i sprawdź sam.  

Oferty gwarancji de minimis oraz ich dostępność w bankach kredytujących można znaleźć tutaj.

Jak wypełnić wniosek RSP-D – świadczenie postojowe?
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie