Powrót

Zmiany podatkowe 2019: co nowego w VAT?

zwolnienie z VAT

Brak konieczności składania umotywowanego wniosku o zwrot VAT oraz skrócenie terminu dla ulgi na złe długi. Kliknij i dowiedz się więcej na temat zmian w ustawie o podatku od towarów i usług, które weszły w życie od 1 stycznia 2019 r. Nie daj się zaskoczyć!

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Wraz z rozpoczęciem nowego roku zaczęła obowiązywać część zmian, jakie resort finansów postanowił wprowadzić w ustawie o podatku od towarów i usług. Co nowego pojawiło się w przepisach podatkowych w zakresie VAT?

Brak odrębnego wniosku o zwrot VAT

Od stycznia 2019 roku podatnicy nie muszą składać (wraz z deklaracją) umotywowanego wniosku o zwrot podatku oraz wniosku o zwrot w przyspieszonym terminie. Zgodnie ze stanowiskiem ustawodawcy, składanie takiego odrębnego wniosku jest zbyteczne, ponieważ samo złożenie deklaracji z wykazaną kwotą do zwrotu na rachunek bankowy podatnika, wraz z określonym terminem zwrotu może być traktowane jak taki wniosek. Co ważne, brak konieczności składania odrębnego wniosku o zwrot VAT obowiązuje od deklaracji składanych za okresy rozliczeniowe przypadające po 31 grudnia 2018 r.

Nowy termin dla ulgi na złe długi

Od 1 stycznia 2019 roku uległ skróceniu okres, po którym wierzycielowi przysługuje prawo do skorzystania z tzw. ulgi na złe długi. Zmiany wprowadzone w ust. 1a art. 89a ustawy o VAT pozwalają podatnikom na zmniejszenie podstawy opodatkowania oraz związanego z nią podatku należnego z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku niezapłaconych wierzytelności (które nie zostały także zbyte), od których terminu płatności upłynęło już 90 dni (a nie 150 dni, jak było dotychczas). Nowy termin ma zastosowanie do należności powstałych przed 1 stycznia 2019 roku, jeśli 90 dni od terminu zapłaty mija po 1 stycznia 2019 roku (np. do faktury z terminem płatności do 20 października, ale nie do faktury z terminem płatności na 20 września).

Co ważne, nowelizacja przepisów w zakresie ulgi na złe długi oznacza także analogiczne zmiany po stronie dłużników. Obecnie są oni zobligowani do dokonania obowiązkowej korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z niezapłaconej faktury w ciągu 90 dni od upływu terminu płatności.

Stawki VAT bez zmian

Stawki VAT w wysokości 23%, 8%, 7% zryczałtowanego zwrotu podatku dla rolników ryczałtowych oraz 4% stawka ryczałtu dla podatników świadczących usługi taksówkarskie, miały obowiązywać do 31 grudnia 2018 r. Ustawa z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o VAT (Dz. U. z 2018 r. poz. 2392) dotycząca skorelowania poziomu stawek podatku ze stanem finansów publicznych, zakłada uzależnienie poziomu stosowanych stawek VAT od kondycji gospodarki, a więc i stanu finansów państwa oraz podtrzymuje podwyższone stawki VAT w roku 2019 (i kolejnych).

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość