Blog ifirma.pl

Bony jednego i różnego przeznaczenia a obowiązek podatkowy

|
|
3 minut czytania
Nowo wprowadzone przepisy o VAT określają, kiedy bon opodatkujemy już w momencie jego wydania, a kiedy należy poczekać do faktycznej sprzedaży towaru albo usługi. Warto zatem wiedzieć, czym różni się bon jednego przeznaczenia od bonu różnego przeznaczenia.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Wraz z nowym rokiem w Ustawie o VAT pojawiły się nowe pojęcia związane z bonami – od teraz mamy do czynienia z podziałem na bony jednego oraz różnego przeznaczenia. Warto znać różnice, ponieważ bony różnią się nie tylko nazwą, ale również momentem powstania obowiązku podatkowego.

Bon jednego i różnego przeznaczenia – czym się różni?

Zgodnie z nowymi przepisami, mianem bonu określamy taki instrument finansowy, który będzie stanowił część wynagrodzenia za przekazywany towar lub wykonywaną usługę. Do najpopularniejszych bonów należą wszelkiego rodzaju karty prezentowe, za które następnie można nabyć określone dobro, płacąc za nie w całości lub w części taką właśnie kartą.

Karty prezentowe stosowane w dużych sieciach sklepów należą najczęściej do grupy bonów różnego przeznaczenia. Wynika to z faktu, że za dany bon można nabyć dowolny towar lub usługę z szerokiego asortymentu sklepu; dla których stosowane są różne stawki VAT. To jest właśnie specyficzna cecha różnego przeznaczenia – w momencie wydania bonu sprzedawca nie wie, na jaki towar albo usługę przeznaczy go nabywca, a co za tym idzie – jakiej stawce VAT będzie podlegała sprzedaż. Co więcej nie wiadomo, w której placówce danej sieci bon zostanie zrealizowany.

Jeśli natomiast bon zostanie wyemitowany przez firmę z jednym miejscem prowadzenia działalności, która oferuje towary lub usługi opodatkowane jedną stawką VAT, z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że jest to bon jednego przeznaczenia. Już w momencie jego wydania sprzedawca wie, że jeśli bon zostanie zrealizowany, to będzie podlegał pod określoną stawkę VAT.

Emisja i transfer bonu a obowiązek podatkowy

Znając różnice pomiędzy bonami jednego i różnego przeznaczenia można określić, w którym momencie powstanie w ich przypadku obowiązek podatkowy.

Generalnie przy bonach różnego przeznaczenia obowiązek podatkowy powstaje dopiero w momencie ich wykorzystania. Wtedy można bowiem określić, jaką stawką podatku zostanie opodatkowany dany towar albo usługa, za który zapłacono bonem.

W przypadku bonu jednego przeznaczenia obowiązek podatkowy powstaje już w momencie jego emisji – to znaczy pierwszego wydania do obiegu, oraz transferu – to znaczy każdego kolejnego przekazania bonu. Tym samym można w uproszczeniu ująć, że już wydanie bonu traktowane jest jako sprzedaż podlegająca opodatkowaniu.

Ciekawą sytuacją w przypadku bonów jest częściowe uregulowanie należności za ich pomocą. W praktyce zdarza się, że klient wykorzystuje np. kartę podarunkową na droższy towar, a różnicę dopłaca gotówką. W przypadku bonu różnego przeznaczenia nie ma to istotnego znaczenia – cała transakcja zostanie opodatkowana w VAT na ogólnych zasadach, czyli generalnie w momencie dokonania zakupu towaru. Przy bonie jednego przeznaczenia obowiązek podatkowy powstanie dwojako – przy emisji bonu na wartość, na jaką bon opiewa, oraz przy dokonaniu nabycia towaru – na tę część wartości towaru, która została uregulowana gotówką.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Potrzebujesz
wystawić fakturę?

Zrób to za darmo z programem IFIRMA!

  • Wszystkie rodzaje faktur
  • Baza kontrahentów
  • Program magazynowy
  • Wsparcie techniczne BOK
Załóż darmowe konto
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie