Zmiany w zakresie zgłaszania kasy fiskalnej do US

zgłaszanie kasy fiskalnej do US

Obecnie, przedsiębiorca nabywający kasę rejestrującą powinien dopełnić formalności wskazanych zarówno w art. 111 ustawy o VAT jak i w rozporządzeniu w sprawie kas rejestrujących.

Obecnie, przedsiębiorca nabywający kasę rejestrującą powinien dopełnić formalności wskazanych zarówno w art. 111 ustawy o VAT jak i w rozporządzeniu w sprawie kas rejestrujących.

Czynności niezbędne do rozpoczęcia ewidencjonowania na kasie to:

  1. Zawiadomienie US o rozpoczęciu ewidencjonowania,
  2. Fiskalizacja kasy,
  3. Zgłoszenie kasy fiskalnej w celu otrzymania numeru ewidencyjnego kasy,
  4. Otrzymanie numeru ewidencyjnego i jego naniesienie na obudowie kasy i w książce kasy.
Obowiązek zgłoszenia kasy do US w celu uzyskania numeru ewidencyjnego wynika obecnie zarówno z rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących (§ 13 ust. 1 pkt. 5) jak i z ustawy o VAT (art. 111 ust. 3a pkt 10). Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach zakłada wykreślenie wspomnianego wcześniej zapisu z ustawy o VAT (art. 111 ust. 3A pkt. 10). Zmiana taka jest związana z wprowadzeniem kas zapewniających połączenie z Centralnym Repozytorium Kas za pośrednictwem sieci teleinformatycznej. Kasy takie podczas ich fiskalizacji automatycznie będą otrzymywały numer ewidencyjny, który podatnik będzie musiał nanieść na obudowie kasy i w książce kasy. Podatnicy, którzy będą rozpoczynali ewidencjonowania na kasach nie zapewniających połączenia z CRK nadal będą dokonywali zgłoszenia do US w celu otrzymania numeru ewidencyjnego kasy. W tym momencie projekt Ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach jest na etapie opiniowania. Projekt w wersji z 19.09.2017 r. zakładał wejście w życie powyższych zmian w ciągu 14 dni od ogłoszenia ustawy zmieniającej.   Autor: zespół ifirma.pl
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość