Blog ifirma.pl

Zmiany w zasiłkach rodzicielskich od stycznia 2016

|
|
4 minut czytania
Z dniem 2 stycznia weszła zmiana w przepisach dotycząca sposobu udzielania urlopu rodzicielskiego. Po zmianie jaka weszła na urlopie macierzyńskim nikt nic nie straci, ponieważ sam wymiar okresu kiedy można przebywać z dzieckiem nie ulegnie zmianie. Nadal wymiar urlopu związanego z narodzinami dziecka będzie wynosić 52 tygodnie.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Z dniem 2 stycznia weszła zmiana w przepisach dotycząca sposobu udzielania urlopu rodzicielskiego. Do tej pory wymiar czasu obowiązywania zasiłku macierzyńskiego składał się z następujących okresów:
 • urlop macierzyński podstawowy 20 tygodni
 • urlop macierzyński dodatkowy 6 tygodni
urlop rodzicielski 26 tygodni. Łącznie urlop rodzicielski na jedno dziecko będzie wynosić 32 tygodnie, a w przypadku urodzenia dwojga lub więcej dzieci przy jednym porodzie wyniesie on 34 tygodnie. Od stycznia 2016 wymiar czasu obowiązywania zasiłku macierzyńskiego będzie się przedstawiać w następujący sposób:
 • urlop macierzyński podstawowy 20 tygodni
 • urlop rodzicielski 32 tygodnie (będzie to zsumowany urlop dodatkowy w wymiarze 6 tygodni i urlop rodzicielski w wymiarze 26 tygodni).

Urlop rodzicielski – zmiany

Po zmianie jaka weszła w 2016 na urlopie macierzyńskim nikt nic nie straci, ponieważ sam wymiar okresu kiedy można przebywać z dzieckiem nie ulegnie zmianie. Nadal wymiar urlopu związanego z narodzinami dziecka będzie wynosić 52 tygodnie. Nowe przepisy umożliwiają wykorzystanie części urlopu rodzicielskiego w łącznym wymiarze do 16 tygodni, w sytuacji gdy urlop zakończy się w roku kalendarzowym, w którym dziecko ukończy 6 lat. Ten zapis umożliwia wykorzystanie urlopu rodzicielskiego nie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Według przepisów obowiązujących w roku 2015, urlop rodzicielski przysługiwał bezpośrednio po wykorzystaniu całości urlopu dodatkowego. Na starych zasadach urlop rodzicielski można było wziąć w dwóch lub trzech częściach, ale każda z części musiała obejmować conajmniej 8 tygodni. Od nowego roku urlop rodzicielski będzie można wziąć w całości lub w czterech częściach i nie później niż do roku, w którym dziecko ukończy 6 rok życia. Jeśli będziemy korzystać z urlopu w częściach to musi ten urlop następować jeden po drugim. Wyjątek jest tylko wtedy, gdy będziemy korzystać z 16 tygodni urlopu rodzicielskiego w terminie, kiedy to nie przypada bezpośrednio po poprzedniej części urlopu. Urlop rodzicielski pobierany w częściach będzie zmniejszał możliwość pobrania w częściach urlopu wychowawczego. Jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie w późniejszym czasie jednej części urlopu rodzicielskiego, to w przyszłości chcąc skorzystać z urlopu wychowawczego, będzie można go wziąć zamiast w 5 częściach to już tylko w 4.
Przykład:
Pani Ania wykorzystała 20 tygodni urlopu podstawowego i następnie 16 tygodni urlopu rodzicielskiego. Po tym urlopie Pani Ania wróciła do pracy i po 3 miesiącach poszła ponownie na 16 tygodni urlopu rodzicielskiego. W związku z tym, jeżeli Pani Ania będzie chciała skorzystać z urlopu wychowawczego, to będzie go mogła wziąć tylko w czterech częściach, a nie pięciu. Jest to spwodowane tym, że Pani Ania wzięła w częściach urlop rodzicielski, który zmniejszył o jedną część możliwość wzięcia urlopu wychowawczego. Do tej pory, jak mama dziecka prowadziła działalność a tata był zatrudniony na podstawie np. umowy o pracę, to tata nie mógł przejść w miejsce mamy na urlop rodzicielski. Z rokiem 2016 przepisy ulegają zmianie i tata, który jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę będzie mógł pójść na urlop rodzicielski w miejsce matki dziecka. W 2016 ulegnie wydłużeniu okres kiedy ojciec może wykorzystać z tytułu urodzenia dziecka 2 tygodnie ulopu ojcowskiego. Do tej pory te dwa tygodnie urlopu ojcowskiego trzeba było wykorzystać do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia. Od stycznia 2016 okres na wykorzystanie takiego urlopu wydłuży się do czasu kiedy dziecko ukończy 2 rok życia. Urlop ojcowski według nowych przepisów będzie można podzielić na dwie części. Zmianie ulegnie też możliwość wykorzystywania zwolnienia od pracy w wymiarze 2 dni z tytułu wychowywania dziecka do 14 roku życia. Dotychczas takie zwolnienie było udzielane w dniach, a po zmianach takie zwolnienie będzie można brać w godzinach. Przy korzystaniu po raz pierwszy w danym roku z takiego zwolnienia, trzeba będzie zdecydować się czy ze zwolnienia korzystamy w dniach czy w godzinach. Od nowego roku w każdej chwili będzie można zrezygnować z urlopu rodzicielskiego, ale pracodawca będzie musiał na to wyrazić zgodę. Oboje rodziców będzie mogło korzystać z urlopu rodzicielskiego i wychowawczego istotne by wymiar tych urlopów nie został przekroczony. Poszerzone zostaje grono osób najbliższych z prawem do urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i zasiłku macierzyńskiego w przypadku śmierci matki dziecka lub porzucenia przez nią dziecka. Został wydłużony termin do 21 dni na składanie wniosku o urlop rodzicielski w pełnym wymiarze. Tak samo do 21 dni został wydłużony termin na złożenie wniosku o urlop wychowawczy.   Autor: Aneta Sobkowicz – ifirma.pl   UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie