Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy

W sytuacji kiedy pracownik otrzyma wypowiedzenie umowy o pracę, pracodawca może również w tym samym czasie zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Kodeks pracy nie precyzuje, kiedy dokładnie może to mieć miejsce.

Planowane zmiany w prawie

W planach rządu zakładana jest nowelizacja tego przepisu. Na chwilę obecną można się w takich przypadkach powoływać na wyroki Sądu Najwyższego. W przypadku kiedy jedna ze stron złoży drugiej oświadczenie o chęci rozwiązania umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia, wówczas może mieć miejsce zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Dopuszczalne jest zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy w sytuacji, gdy pracodawca wręczy pracownikowi takie oświadczenie o zwolnieniu ze świadczenia pracy, a pracownik takie oświadczenie podpisze.

W powyższej sytuacji pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za okres, kiedy jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy, ale w każdej chwili do zakończenia okresu wypowiedzenia pracownik musi być do dyspozycji pracodawcy. Pracodawca może również w dowolnym momencie odwołać oświadczenie o zwolnieniu pracownika z obowiązku świadczenia pracy.

Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy

Zgodnie z obowiązującymi przepisami na podstawie art. 167kodeksu pracy zwolnienie jednostronne z obowiązku świadczenia pracy ma miejsce w momencie wysłania pracownika na urlop wypoczynkowy. W innych przypadkach oświadczenie jednostronne o zwolnieniu z obowiązku świadczenia pracy musi wynikać z przepisów szczególnych. Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy może mieć miejsce także, gdy pracodawca straci zaufanie do pracownika i nie chce by ten narażał jego firmę na straty, i tym podobnym przypadkach.

Może tak się zdarzyć, że pracownik nie będzie chciał podpisać oświadczenia o zwolnieniu ze świadczenia pracy, wtedy pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy jeżeli jest to zwolnienie dyscyplinarne, czyli gdy nastąpiło naruszenie obowiązków pracowniczych lub zwolnienie mniej drastyczne, gdy pracodawca nie chce zastosować zwolnienia dyscyplinarnego, a miało miejsce naruszenie obowiązków pracowniczych. Również może być tak w przypadku, gdy zwolnienie jest z powodu ekonomicznego, np. braku rentowności zajmowanego przez pracownika stanowiska pracy.

Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego jednostronne oświadczenie o zwolnieniu pracownika z obowiązku świadczenia pracy musi być poparte ochroną konkretnych interesów pracodawcy.

Pracodawca musi pamiętać, że jeśli wręczy pracownikowi oświadczenie o zwolnieniu z obowiązku świadczenia pracy, to już później nie może wysłać pracownika na urlop wypoczynkowy. W takim przypadku po zakończeniu okresu wypowiedzenia pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Należy również pamiętać, że urlop wypoczynkowy przysługuje tylko takiemu pracownikowi, który świadczy pracę i jest to zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy.

 

Jakie obowiązki posiada pracodawca, który zwalnia pracownika? Sprawdź!

 

Autor: Aneta Sobkowicz – ifirma.pl

 

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOK