Zwrot podatku a Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny

Posiadając Kartę Dużej Rodziny, podatnik może liczyć na skrócony termin zwrotu podatku. Warunkiem jest skorzystanie z usługi e-PIT i zaznaczenie w deklaracji informacji o posiadanej Karcie.

Zwrot podatku z rocznej deklaracji podatkowej to w niektórych przypadkach znaczący zastrzyk gotówki – szczególnie w przypadku osób, które skorzystały z ulg podatkowych. Niektórzy rodzice oprócz ulgi na dzieci mogą uzyskać dodatkowe udogodnienie w postaci szybszego zwrotu podatku. Warunkiem jest posiadanie Karty Dużej Rodziny.

Zeznanie roczne a termin zwrotu podatku

Generalnie w świadomości podatników zakodowane jest, że zwrot podatku powinien wpłynąć w terminie 3 miesięcy, licząc od daty złożenia zeznania rocznego. Ta zasada rzeczywiście obowiązuje, jednak już od początku 2019 r. termin oczekiwania można było skrócić o połowę – jeśli bowiem deklaracja została złożona drogą elektroniczną, zwrot powinien zostać zrobiony w terminie 45 dni.

Dodatkowo okazało się, że rodzice w wielodzietnych rodzinach mogą liczyć na jeszcze krótszy termin zwrotu.

Karta Dużej Rodziny a zwrot podatkowy

Karta Dużej Rodziny wydawana jest rodzinom z przynajmniej trójką dzieci. Powszechnie słyszy się najczęściej o ulgach – np. na komunikację, rekreację, rozrywkę – okazuje się jednak, że Karta to również wsparcie w zakresie podatków. Jeśli bowiem rodzic posiadający taką kartę zdecydował się na złożenie zeznania elektronicznie (np. w ramach oferowanej przez Ministerstw Finansów usługi „Twój e-PIT”)i wskazał w deklaracji fakt posiadania Karty (opcja dostępna w tym narzędziu), na zwrot podatkowy oczekiwał do 30 dni od daty złożenia deklaracji. Tym samym – w porównaniu do standardowego, około 90-dniowego terminu zwrotu – środki wracają do podatników o 1/3 czasu szybciej.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość