Zwrot podatku a Karta Dużej Rodziny

Zwrot podatku z rocznej deklaracji podatkowej to w niektórych przypadkach znaczący zastrzyk gotówki – szczególnie w przypadku osób, które skorzystały z ulg podatkowych. Niektórzy rodzice oprócz ulgi na dzieci mogą uzyskać dodatkowe udogodnienie w postaci szybszego zwrotu podatku. Warunkiem jest posiadanie Karty Dużej Rodziny.

Zeznanie roczne a termin zwrotu podatku

Generalnie w świadomości podatników zakodowane jest, że zwrot podatku powinien wpłynąć w terminie 3 miesięcy, licząc od daty złożenia zeznania rocznego. Ta zasada rzeczywiście obowiązuje, jednak już od początku 2019 r. termin oczekiwania można było skrócić o połowę – jeśli bowiem deklaracja została złożona drogą elektroniczną, zwrot powinien zostać zrobiony w terminie 45 dni.

Dodatkowo okazało się, że rodzice w wielodzietnych rodzinach mogą liczyć na jeszcze krótszy termin zwrotu.

Karta Dużej Rodziny a zwrot podatkowy

Karta Dużej Rodziny wydawana jest rodzinom z przynajmniej trójką dzieci. Powszechnie słyszy się najczęściej o ulgach – np. na komunikację, rekreację, rozrywkę – okazuje się jednak, że Karta to również wsparcie w zakresie podatków. Jeśli bowiem rodzic posiadający taką kartę zdecydował się na złożenie zeznania elektronicznie (np. w ramach oferowanej przez Ministerstw Finansów usługi „Twój e-PIT”) i wskazał w deklaracji fakt posiadania Karty (opcja dostępna w tym narzędziu), na zwrot podatkowy oczekiwał do 30 dni od daty złożenia deklaracji. Tym samym – w porównaniu do standardowego, około 90-dniowego terminu zwrotu – środki wracają do podatników o 1/3 czasu szybciej.

 

Nie tylko z PIT – sprawdź, jakie są zasady zwrotu VAT!

 

Popularne posty:

UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań