Blog ifirma.pl

Zwrot podatku na rachunek VAT w terminie 25 dni

|
|
3 minut czytania
Prowadząc działalność gospodarczą, nie zawsze pojawia się VAT do zapłaty, wówczas nadwyżka jest przenoszona na kolejny miesiąc czy kwartał. Co jeśli taka sytuacja trwa już dłuższy czas, czy podatnik ma możliwość ubiegania się o zwrot podatku VAT? Sprawdź, jak odzyskać VAT w ciągu 25 dni!
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Prowadząc działalność gospodarczą nie zawsze pojawia się VAT do zapłaty, wówczas nadwyżka jest przenoszona na kolejny miesiąc czy kwartał. Co jeśli taka sytuacja trwa już dłuższy czas, czy podatnik ma możliwość ubiegania się o zwrot podatku VAT? Sprawdź jak odzyskać VAT w ciągu 25 dni!

Zwrot podatku na rachunek VAT

Od lipca 2018 obowiązują nowe zasady ubiegania się o zwrot VAT związane z mechanizmem podzielonej płatności (split payment). Zgodnie z nowym przepisem art. 87 ust. 6a ustawy o VAT, na wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją podatkową, urząd skarbowy jest obowiązany dokonać zwrotu różnicy podatku na rachunek VAT podatnika w terminie 25 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia. Zwrot na rachunek VAT w terminie 25 dni przysługuje niezależnie od tego, czy faktury zakupowe zostaną opłacone. W przypadku zwrotu podatku VAT na rachunek VAT ustawodawca nie przewidział żadnych dodatkowych warunków, które podatnik musiałby spełnić, poza wnioskiem podatnika złożonym wraz z deklaracją VAT-7/VAT-7K.

W nowych formularzach VAT-7(18)/VAT-7K(12) pojawiło się dodatkowe pole dotyczące zwrotu tego podatku (poz. 58) zatytułowane: „na rachunek VAT”. W przypadku nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wykazanej w poz. 56 deklaracji, podatnik może wnioskować o zwrot całości lub części tej nadwyżki na rachunek VAT.

formularz VAT-7/VAT-7K

Wnioskując o zwrot podatku na rachunek VAT, dodatkowo należy zaznaczyć poz. 68 „Podatnik wnioskuje o zwrot podatku na rachunek VAT (wykazany w poz. 58). Na tej podstawie, poza deklaracją VAT-7/VAT-7K podatnik nie składa już dodatkowych wniosków aby otrzymać zwrot na rachunek VAT.

W sytuacji gdy w poz. 58 podatnik wykaże część kwoty, pozostała nadwyżka przechodzi do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy (poz. 62). Nie ma możliwości ubiegania się o zwrot pozostałej części w tej samej deklaracji (w której wnioskowaliśmy o zwrot na rachunek VAT) na rachunek rozliczeniowy, w określonych ustawą terminach.

formularz VAT-7/VAT-7K część 2

Wnioskując o zwrot podatku na rachunek VAT podatnik nie jest zobowiązany do dokonywania płatności za pomocą mechanizmu podzielonej płatności. Czyli niezależnie od tego czy podatnik w okresie, za który ubiega się o zwrot na rachunek VAT, dokonywał przelewów za pomocą mechanizmu podzielonej płatności, nabywa on prawo do otrzymania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na rachunek VAT w terminie 25 dni od dania złożenia deklaracji.

Co będzie mogło się stać ze środkami zgromadzonymi na rachunku VAT?

Regulują to przepisy bankowe. Ze środków zgromadzonych na rachunku VAT będzie można dokonać między innymi:

 • Zapłaty podatku VAT wynikającego z faktur zakupu, na rachunek VAT sprzedawcy,
 • Zwrotu podatku VAT na rachunek VAT nabywcy, w związku z udzielonymi rabatami, obniżkami cen, czy też zwróconymi zaliczkami,
 • Wpłaty podatku od towarów i usług wynikającego z deklaracji rozliczeniowej lub dodatkowego zobowiązania podatkowego VAT,
 • „Uwolnienia” środków z rachunku VAT na rachunek rozliczeniowy, po uzyskaniu zgody naczelnika urzędu skarbowego (na podstawie pisemnego wniosku o zwrot środków zgromadzonych na rachunku VAT).

Szczegółowe cele na jakie będzie można przekazać zgromadzone środki na rachunku VAT określa art. 62b ust. 2 ustawy Prawo bankowe.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Iwona Derbisz

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie