Zwrot składki OC rozliczonej w kosztach firmy po zmianie formy opodatkowania na ryczał jak rozliczyć?

zwrot składki OC

Zmieniłeś formę opodatkowania na ryczałt? Sprawdź, w jaki sposób rozliczyć zwrot OC, które było zaliczone do kosztów podatkowych.

Początek roku podatkowego wiąże się z możliwością dokonywania zmian formy opodatkowania dochodów/przychodów. W 2022 roku przedsiębiorcy mieli nie lada dylemat, jaką formę opłacania podatków wybrać. W dużej mierze rozterki były podyktowane wprowadzeniem ustawy o Polskim Ładzie, która zmieniła m.in. zasadę rozliczania składki zdrowotnej dla wszystkich firm. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, w jaki sposób rozliczyć otrzymany zwrot OC po zmianie formy opodatkowania na ryczałt.

Kiedy możemy otrzymać zwrot składki OC?

Najczęściej o obowiązkowym ubezpieczeniu OC mówimy w kontekście pojazdów samochodowych. Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na sprzedaż pojazdu, to bardzo często mamy do czynienia ze zwrotem części składki ubezpieczeniowej, która uprzednio została zaliczona do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli przedsiębiorca prowadzi PKPiR.

Przykład

Pan Jacek we wrześniu 2021 roku zawarł polisę OC na ubezpieczenie samochodu osobowego, który znajduje się w ewidencji środków trwałych. Kwota z polisy została ujęta jednorazowo w kosztach uzyskania przychodów w dacie zawarcia i zapłaty polisy. W miesiącu marcu 2022 roku pan Jacek sprzedał samochód a firma ubezpieczeniowa dokonała na jego rachunek bankowy zwrotu części zapłaconej składki OC. W jaki sposób wykazać taki zwrot w prowadzonej działalności gospodarczej?

Zwrot składki OC – zmniejszenie kosztów, czy zwiększenie przychodów?

Przepisy podatkowe bardzo często nie odnoszą się wprost do wielu zagadnień związanych z rozliczaniem podatków. Dodatkowo jeżeli pewne operacje gospodarcze są dokonywane na przełomie lat i po zmianie formy opodatkowania mogą się zrodzić kolejne pytania i dylematy, jaki będzie właściwy sposób postępowania. W pierwszej kolejności w omawianym temacie należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy zwrot składki OC powinien zmniejszyć koszty uzyskania przychodów jeszcze w PKPiR, czy jednak otrzymaną kwotę powinno się już wykazać po stronie przychodów i opodatkować według odpowiedniej stawki ryczałtu. Poniżej opiszemy, w jaki sposób postąpić w takich okolicznościach.

Zmiana formy opodatkowania a zwrot składki OC

Katalog przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej jest obszerny. Nie są to tylko typowe przychody związane bezpośrednio z prowadzoną firmą, ale również tzw. pozostałe przychody, do których bez wątpienia można zaliczyć zwrot składki OC. W ustawie o podatku PIT mamy pewnego rodzaju analogię, którą możemy się posiłkować w omawianym przypadku. Chodzi mianowicie o zapis mówiący o tym, że nie zalicza się do przychodów zwróconych innych wydatków niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów (art. 14 ust. 3 pkt 3a). W naszym przypadku chodzi o sytuację odwrotną. Jeżeli wydatek był zaliczony do kosztów podatkowych, to w świetle tego zapisu powinien zostać zaliczony do pozostałych przychodów podatkowych. Taki zwrot powinno się wykazać w okresie rozliczeniowym, w którym środki wpłynęły na rachunek bankowy przedsiębiorcy. Jeżeli nastąpi to po zmianie formy opodatkowania, w naszym przypadku z PKPiR na ryczałt, to przedsiębiorca powinien wykazać przychód i opodatkować go według stawki ryczałtu stosowanej do opodatkowania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej.

W tym temacie pojawiają się również odmienne opinie. Mianowicie mówi się, że zwrot składki OC powinien pomniejszyć koszty uzyskania przychodów za ostatni okres rozliczeniowy przed zmianą formy opodatkowania na ryczałt. Brak jest obecnie jednolitego stanowiska w tej sprawie, dlatego w takiej sytuacji warto potwierdzić sposób rozliczenia we właściwym urzędzie skarbowym lub wystąpić o wydanie interpretacji podatkowej.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość