Jak używać Linkedina do rekrutacji?

LinkedIn w rekrutacji

LinkedIn to portal społecznościowy służący do nawiązywania kontaktów biznesowych. Coraz bardziej popularną metodą rekrutacji jest poszukiwanie kandydatów właśnie na LinkedIn.

W artykule przedstawiamy 10 wskazówek jak skutecznie rekrutować na LinkedIn oraz porady dla samego rekrutera, jak stworzyć atrakcyjny profil na LinkedIn, który będzie zachęcał kandydatów do kontaktu.

Jak używać Linkedina do rekrutacji? – 10 WSKAZÓWEK

Dołącz do branżowych grup na LinkedIn jak np. Praca w IT, Oferty pracy -marketing, Rekruterzy Polska. Pozwoli to budować twoją sieć znajomych, będziesz mieć bezpośredni kontakt z osobami aktywnie poszukującymi pracy w branży, w której rekrutujesz. Dodatkowo będziesz na bieżąco z branżowymi zagadnieniami, nowymi technologiami czy organizowanymi wydarzeniami.

Bierz pod uwagę nie tylko aktywnie szukających pracy – być może twoja oferta zainteresuje osobę, która nie planowała na ten moment zmiany pracy i uda ci się pozyskać prawdziwy talent do twojej organizacji. Wyszukuj potencjalnych kandydatów i nie bój się do nich napisać.

Zadbaj o firmowy profil na LinkedIn, który wzmocni markę pracodawcy. Profil powinien zawierać krótką informację o historii i działalności marki, można także umieścić zdjęcia biura czy zadowolonych pracowników.

Wykorzystuj sieć pracowników do promocji marki jako atrakcyjnego pracodawcy. Poproś ich o udostępnianie twoich postów, co zwiększy ich zasięg i pozwoli dotrzeć do potencjalnych kandydatów.

Zawsze sprawdzaj doświadczenie i referencje kandydata na jego profilu. Jeśli aktywnie poszukuje pracy, jego profil powinien być uzupełniony i aktualny. Pozwoli ci to zebrać najważniejsze informacje jeszcze przed pierwszym kontaktem.

Daj kandydatom możliwość aplikacji na ofertę pracy przez LinkedIn. Przyspieszy to i ułatwi proces aplikacji, wpływając tym samym pozytywnie na candidate experience.

Korzystaj z systemów ATS, aby mieć dostęp do wszystkich aplikacji w jednym miejscu. Pozwoli to szybciej i efektywniej zarządzać procesem rekrutacji.

Postowanie ofert pracy na LinkedIn opiera się na modelu pay-per-click (opłata jest naliczana kiedy kandydat wyświetli daną ofertę pracy). Można ustawić zamknięcie oferty po osiągnięciu ustalonego budżetu lub zatrzymać ja ręcznie w dowolnym momencie.

Inną – darmową opcją – jest opublikowanie postu z linkiem do zakładki kariery z ofertami pracy na firmowym profilu LinkedIn. Praktyka ta pozwoli trafić wtedy do osób, które już znają markę i są nią w jakiś sposób zainteresowani. Kiedy profil firmy jest aktywny i ma dużą grupę osób obserwujących, łatwo poszerzyć zasięg takiej oferty. Można także skorzystać z postów sponsorowanych, aby podbić widoczność oferty – jest to już jednak opcja płatna.

Co jeszcze możesz zrobić jako rekruter?

Zadbaj o swój profil – zamieść profesjonalne, aktualne zdjęcie, uzupełnij nagłówek, opisujący twoje stanowisko i branżę, w której rekrutujesz. Napisz także podsumowanie, w którym możesz zawrzeć swoje dotychczasowe doświadczenia czy opisać zainteresowania. Dodaj poprzednie stanowiska i publikuj certyfikaty potwierdzające ukończone kursy czy szkolenia. Przedstaw się kandydatom z profesjonalnej strony

Stwórz swój spersonalizowany URL. Możesz to łatwo zmienić w ustawieniach, zastępując URL w postaci ciągu liczb i numerów wersją przyjazna dla użytkownika np. twoje imię i nazwisko.

Dostosuj ustawienia prywatności – możesz ukryć część informacji, pewne kontakty czy dane. Zadbaj o bezpieczeństwo i prywatność zarówno swoją jak i swoich kandydatów.

Nie zapominaj o dobrych manierach. W sieci również obowiązuje kultura osobista w kontaktach. Zadbaj o zwroty grzecznościowe w wiadomościach, poprawność językową w postach i nie wysyłaj masowych wiadomości podchodzących pod spam.

Bądź aktywny – LinkedIn to biznesowe social media. Angażuj się w dyskusje na grupach, publikuj wartościowe treści i artykuły, komentuj i udostępniaj interesujące posty twoich kontaktów. Pozwoli to zwiększyć twoją widoczność i zasięg twojego profilu.

Regularnie sprawdzaj swoje statystyki dostępne na LinkedIn, przeanalizuj, co na twoim profilu się sprawdza i przynosi zamierzone efekty, a nad czym warto popracować.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość