Powr贸t

SLIM VAT 3 – prekonsultacje podatkowe

slim VAT 3

Jeste艣 czynnym podatnikiem VAT? Sprawd藕, jakie s膮 przygotowywane kolejne zmiany w przepisach.

Zapisz si臋 do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj now膮 wiedz臋 z zakresu ksi臋gowo艣ci, biznesu i technologii. Tylko warto艣ciowe informacje.

Jak można przeczytać na stronach rządowych przygotowywany jest kolejny pakiet zmian przepisów w podatku VAT. Jest to pakiet upraszczania rozliczeń podatkowych, który w obecnej odsłonie nazywa się SLIM VAT 3. W dzisiejszej publikacji opiszemy jakie propozycje i kierunki zmian deklarują decydenci w przygotowanym projekcie ustawy o podatku VAT.

Obszary zmian ustawy o VAT w ramach pakietu SLIM VAT 3

Zgodnie z zapowiedziami, jakie pojawiły się na stronie Ministerstwa Finansów w ramach pakietu SLIM VAT 3 zmiany podzielone zostały na kilka obszarów tematycznych. W dzisiejszej publikacji odniesiemy się do niektórych z nich wskazując opisując charakter projektowanych rozwiązań.

Poprawa płynności finansowej firm

W ramach tego obszaru można mówić o podniesieniu ustawowego limitu dla małego podatnika w VAT z kwoty 1.200.000 do 2.000.000 euro. Tym samym większe grono czynnych podatników VAT będzie miało przywilej skorzystania z rozliczenia kasowego w VAT i składania rozliczeń kwartalnych.

Mniej formalności w obrocie zagranicznym

Proponowane rozwiązania mają dotyczyć m.in. uregulowania w ustawie o VAT zasad przeliczania faktur wystawionych w walucie obcej na PLN. Dotychczas kwestie te nie były doprecyzowane w przepisach a zasady ich stosowania wynikały z ugruntowanej praktyki. Po zmianie zasada stosowania kursu do przeliczenia będzie wynikała wprost z ustawy.

 • Faktury korygujące in minus.

Kurs przeliczeniowy na fakturach korygujących in minus będzie taki sam, jak ten zastosowany do przeliczenia faktur pierwotnej.

 • Faktury korygujące in plus.

Przedsiębiorca będzie stosował średni kurs NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień, w którym zaistniała przyczyna zwiększenia podstawy opodatkowania. Jeżeli będzie to przyczyna znana w momencie wystawiania faktury pierwotnej, to będzie obowiązywał taki sam kurs. Natomiast jeżeli przyczyna nie istniała w tamtym momencie będzie stosowany kurs bieżący.

Opisane zasady przeliczania kwot w walucie obcej nie będą miały zastosowania do przedsiębiorców, którzy do przeliczania kwot w walucie obcej stosują przepisy o podatku dochodowym.

 • Wewnątrzwspólnotowa Dostawa Towarów (WDT).

Przy transakcjach WDT w ustawie o VAT są wprowadzone ograniczenia co do zastosowania 0% stawki VAT, jeżeli przedsiębiorca nie posiada dokumentów potwierdzających dostarczenie towarów na terytorium innego kraju w UE. W celu uproszczenia zasad rozliczania takich transakcji w projekcie ustawy zmieniającej pojawia się propozycja, żeby można było wykazywać/korygować WDT w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy, co ma uprościć rozliczenia.

 • Wewnątrzwspólnotowe Nabycie Towarów (WNT).

W obecnym stanie prawnym przedsiębiorca, który nabywa towary w ramach WNT musi się liczyć z tym, że jeżeli nie otrzyma faktury zakupu w ciągu 3 miesięcy, to będzie musiał dokonywać przejściowego skorygowania podatku VAT naliczonego.

W projektowanej zmianie przepisów, jak można przeczytać w uzasadnieniu ustawodawca rezygnuje z wymogu posiadania faktury dotyczącej WNT przy odliczaniu podatku naliczonego z tego tytułu. Oznacza to, że podatek VAT należny i naliczony będzie można rozliczać w tym samym okresie rozliczeniowym, nawet jeżeli nie będziemy w posiadaniu faktury.

Zmiany w rozliczaniu proporcji w VAT

Obecnie u przedsiębiorcy, który ma obowiązek stosowania proporcji w VAT, można uznać prawo do 100% odliczenia podatku VAT jeżeli:

 • proporcja przekroczyła 98% i
 • kwota podatku VAT naliczonego niepodlegającego odliczeniu jest mniejsza niż 500 zł.

Zmiana ustawy o VAT wprowadza zwiększenie kwoty z 500 zł do 10.000 zł, tym samym więcej przedsiębiorców zyska prawo do 100% odliczenia podatku VAT. Wskaźnik proporcji pozostanie na niezmienionym poziomie 98%.

Fakultatywne dokonywanie rocznej korekty w VAT

Obecnie każda różnica pomiędzy proporcją wstępną podatku naliczonego do odliczenia, a proporcją ostateczną, obliguje przedsiębiorcę do przeprowadzenia korekty rocznej odliczonego podatku. Po zmianie przepisów będzie można zrezygnować z korekty jeżeli:

 • różnica pomiędzy proporcją wstępną a ostateczną, nie będzie przekraczała 2 punktów procentowych oraz
 • kwota podatku naliczonego niepodlegająca odliczeniu nie przekraczałaby 10.000 zł wyłącznie w przypadku, gdy rzeczywisty wskaźnik proporcji jest mniejszej od wskaźnika prognozowanego.

Oczywiście proponowane rozwiązanie ma charakter fakultatywny, a to oznacza, że przedsiębiorca może, ale nie musi z niego skorzystać. Wprowadzona zmiana miałaby obowiązywać począwszy od korekt rozliczeń za 2022 rok składanych w 2023 roku.

Wystawianie faktur zaliczkowych

Obecnie przedsiębiorca ma obowiązek wystawienia faktury zaliczkowej jeżeli otrzyma całość lub część zapłaty na poczet przyszłej dostawy. Proponowana zmiana przepisów przewiduje możliwość rezygnacji z obowiązku odrębnego wystawienia faktury zaliczkowej, jeżeli w okresie otrzymania zaliczki powstanie obowiązek podatkowy, w odniesieniu do czynności na poczet których otrzymał zaliczkę. W takim przypadku przedsiębiorca wystawi tylko jedną fakturę obejmującą całość transakcji.

Wydruki z kas fiskalnych

Obecnie przedsiębiorcy mają obowiązek drukowania dokumentów wystawianych przy zastosowaniu kas rejestrujących, z wyjątkiem paragonów fiskalnych, a w przypadku kas rejestrujących on-line również faktur, które za zgodą nabywcy, są przesyłane w sposób z nim uzgodniony w postaci elektronicznej. W projekcie ustawy mówi się o rezygnacji z obowiązku drukowania dokumentów wystawianych na kasie fiskalnej tj. raportów fiskalnych i dokumentów niefiskalnych. Projektowana zmiana odnosi się tylko do kas on-line i kas wirtualnych.

Sankcje w VAT

W uzasadnieniu do projektu ustawy można przeczytać, że po wprowadzeniu zmian, naczelnik urzędu skarbowego lub naczelnik urzędu celno-skarbowego będzie mógł odstąpić od ustalenia dodatkowego zobowiązania w VAT. Przy podejmowaniu decyzji będą brane pod uwagę szczególne okoliczności, z których można wnioskować, że przedsiębiorca działał z należytą starannością. Ponadto istotne będzie również odniesienie do zagrożenia wpływów należności z tytułu podatku VAT.

Konsolidacja wiążących informacji

Mowa jest o wydawaniu wyjaśnień, które pomagają przedsiębiorcom w interpretacji przepisów:

 1. Wiążącej informacje stawkowej (WIS) – wydawane i rozpatrywane w II instancji przez Dyrektora KIS.
 2. Wiążącej informacji akcyzowej (WIA) – wydawane przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu i rozpatrywane w II instancji przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.
 3. Wiążącej informacji taryfowej (WIT) oraz wiążące informacje o pochodzeniu (WIP – wydawane przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie i rozpatrywane w II instancji przez Szefa KAS.

W projekcie przewiduje się konsolidację wydawania wiążących informacji poprzez:

 1. Wyznaczenie dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, jako organu właściwego do wydawania WIT, WIP i WIA w ramach I instancji oraz rozpatrywania spraw odwoławczych w ramach II instancji.
 2. Ujednolicenie systemu podatkowego w obszarze dotyczącym wydawania WIS i WIA.

W publikacji zaprezentowano główne obszary projektowanych zmian. Z uwagi na rangę wprowadzanych zmian na pewno będziemy powracali do tematu jeszcze niejednokrotnie.

Klauzula/ zastrze偶enie prawne na ifirma.pl

Zach臋camy do komentowania naszych artyku艂贸w. Wyra藕 swoje zdanie i w艂膮cz si臋 w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatk贸w i ksi臋gowo艣ci) u偶ytkownik贸w ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon 鈥 skontaktuj si臋 z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzib膮 we Wroc艂awiu. Dodaj膮c komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imi臋 i nazwisko, adres e-mail oraz tre艣膰 komentarza. W systemie odnotowywany jest tak偶e adres IP, z wykorzystaniem kt贸rego doda艂e艣 komentarz. Dane zostaj膮 zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane s膮 przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikaj膮cej z dodania komentarza. Dane s膮 przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak r贸wnie偶 w celu obrony lub dochodzenia roszcze艅. Dane w bazie systemu WordPress s膮 w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczeg贸艂ach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz si臋 ze strony polityki prywatno艣ci serwisu ifirma.pl.

Tw贸j znajomy zak艂ada firm臋 Blog banner
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O ksi臋gowo艣ci wiemy wszystko,
偶eby艣 Ty nie musia艂

Daj si臋 zaskoczy膰 profesjonalnej wiedzy naszych ksi臋gowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre r臋ce. A mo偶e wolisz samodzieln膮 ksi臋gowo艣膰? Nasz program do ksi臋gowania online jest wyj膮tkowo prosty i intuicyjny w obs艂udze, podobnie jak narz臋dzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - r臋czymy za ka偶d膮 z us艂ug ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj si臋 z nami

Za艂贸偶 darmowe konto i testuj ifirm臋 bez zobowi膮za艅

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - ksi臋gowo艣膰

Ksi臋gowo艣膰