Jak zacząć pracę z kasą fiskalną? Fiskalizacja oraz uzyskanie numeru ewidencyjnego

fiskalizacja kasy

Masz obowiązek posiadania kasy fiskalnej? Sprawdź, jak należy rozpocząć pracę z kasą fiskalną.

Posiadanie kasy fiskalnej bardzo często staje się koniecznością. Jeżeli przedsiębiorca nie może skorzystać z przywileju zwolnienia z ewidencjonowania na kasie nie ma wyboru i musi kupić kasę. W takim przypadku ważna jest jeszcze znajomość przepisów i dzisiaj opiszemy, w jaki sposób należy zacząć pracę z kasą fiskalną.

Jak należy zacząć pracę z kasą fiskalną?

Warunkiem rozpoczęcia użytkowania kasy fiskalnej jest:

  1. Fiskalizacja kasy fiskalnej.
  2. Uzyskanie numeru ewidencyjnego.

Przeprowadzenie procesu fiskalizacji jest niezwykle ważne, ponieważ umożliwia poprawną rejestrację transakcji sprzedaży i wystawianie paragonów.

Fiskalizacja będzie przebiegała nieco odmiennie w zależności od typu instalowanej kasy fiskalnej:

Fiskalizacja kasy fiskalnej

Z elektronicznym zapisem kopii
Online
Wirtualnej
Fiskalizacja jest potwierdzona wykonaniem raportu fiskalnego dobowego, który zostaje dołączony do książki kasy
Fiskalizacja jest potwierdzona wystawieniem raportu fiskalnego fiskalizacji, który zostanie przesłany do Centralnego Repozytorium Kas (CRK). Raport można wydrukować i dołączyć do książki kasy, ale nie jest to obowiązkowe
Proces fiskalizacji kasy wirtualnej został szczegółowo opisany w Rozporządzeniu w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania. Raport z fiskalizacji jest przesyłany do CRK. Kasa wirtualna jest powiązana wyłącznie z jednym urządzeniem, na którym dokonano fiskalizacji

W zestawieniu pominięto kasy z papierowym zapisem kopii, ponieważ nie są dostępne w sprzedaży od 01.09.2019 roku.
Uzyskanie numeru identyfikacyjnego dla kasy fiskalnej będzie zależało od typu kasy fiskalnej:

Numer identyfikacyjny kasy fiskalnej

Z elektronicznym zapisem kopii
Online
Wirtualnej
Numer identyfikacyjny zostanie nadany przy zgłoszeniu kasy fiskalnej do naczelnika właściwego urzędu skarbowego. Zgłoszenia należy dokonać w ciągu 7 dni od fiskalizacji
Numer identyfikacyjny zostanie przydzielony automatycznie podczas fiskalizacji dokonanej przez serwisanta, który dokonuje zgłoszenia do urzędu skarbowego i przekazuje dane identyfikacyjne do CRK. Przedsiębiorca nie ma obowiązku zgłaszania kasy do urzędu skarbowego
Kasa wirtualna ma nadany numer unikatowy przez producenta. Przedsiębiorca nie ma obowiązku zgłaszania kasy do urzędu skarbowego
  fiskalizacja kasy fiskalnej - infografika  

Podsumowanie

Rozpoczęcie pracy z kasą fiskalną będzie zależało od typu zakupionej kasy. Co do zasady kasy fiskalne – online i wirtualne, które są połączone z Centralnym Repozytorium Kas nie wymagają dodatkowego zgłoszenia do naczelnika urzędu skarbowego. Na etapie fiskalizacji kasy informacja o jej użytkowaniu znajdzie się od razu w CRK, którym zawiaduje Szef Krajowej Administracji Skarbowej. Obowiązek zgłoszenia do urzędu skarbowego po fiskalizacji w dalszym ciągu istnieje przy zakupie kasy z elektronicznym zapisem kopii. Począwszy od 1 stycznia 2023 roku przedsiębiorca nie będzie miał już możliwości zakupu tego ostatniego typu kasy fiskalnej, dostępne pozostaną kasy online i wirtualne.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Kto dokonuje fiskalizacji kasy?

    Fiskalizacji kasy fiskalnej dokonuje serwisant z uprawnieniami, który ma obowiązek przekazać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego dane dotyczące kasy.

  2. 🔸Dlaczego fiskalizacja pracy jest ważna?

    Przeprowadzenie procesu fiskalizacji jest niezwykle ważne, ponieważ umożliwia poprawną rejestrację transakcji sprzedaży i wystawianie paragonów.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość