Płatność przelewem a zwolnienie z kasy fiskalnej

płatność przelewem a zwolnienie z kasy fiskalnej

Zastanawiasz się kiedy możesz skorzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej? Przeczytasz o tym, w tym artykule.

Posiadanie kasy fiskalnej często bywa przykrym obowiązkiem dla wielu przedsiębiorców. Dlatego też chętnie korzystają, o ile jest taka możliwość, ze zwolnienia z prowadzenia ewidencji sprzedaży na kasie. W dzisiejszym artykule odniesiemy się do zwolnienia z kasy fiskalnej w kontekście płatności przelewem.

Kiedy można skorzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej?

Cała sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych co do zasady podlega ewidencjonowaniu na kasie fiskalnej. Przepisy pozwalają jednak na pewne wyjątki, o których jest mowa w rozporządzeniu w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących:

 1. Jeżeli obrót na rzecz osób fizycznych oraz rolników ryczałtowych nie przekroczył w poprzednim lub bieżącym roku podatkowym kwoty 20 000 zł.
 2. Jeżeli sprzedaż dotyczy czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia.

W rozporządzeniu zostało zapisane szereg przypadków, w których przedsiębiorca nie musi posiadać kasy fiskalnej. W kontekście naszych rozważań skupimy się na przypadku zwolnienia, jeżeli zapłata za transakcję dokonywana jest przelewem.

Płatność przelewem a zwolnienie z kasy fiskalnej

Dokonując analizy przypadków z załącznika do rozporządzenia można wskazać następujące sytuacje, w których płatność bezgotówkowa w formie wskazanej w przepisach zwalnia z obowiązku prowadzenia ewidencji za pomocą kasy fiskalnej.

Poniżej przedstawiamy zestawienie tabelaryczne:

Pozycja załącznika Czynności zwolnione z obowiązku ewidencjonowania
25 Wynajem i usługi zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi.

 1. Usługa musi być udokumentowana fakturą, lub
 2. Warunki muszą być spełnione łącznie:
  • Zapłata musi być dokonana za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej),
  • Posiadanie ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę, z których jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła wpłata.
36 Dostawa towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi).

Warunki muszą być spełnione łącznie:

 1. Dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej).
 2. Dostawca posiada ewidencje i dowody dokumentujące zapłatę, z których jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana wpłata (dane nabywcy, w tym jego adres).
37 Świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

Warunki muszą być spełnione łącznie:

 1. Świadczący usługę musi otrzymać w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej).
 2. Usługodawca posiada ewidencje i dowody dokumentujące, jakiej czynności dotyczyła wpłata.
Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na opcję korzystania ze zwolnienia z kasy, to nie może również:
 1. Przyjmować płatności za towar gotówką.
 2. Pozwalać na odbiór osobisty towarów, ponieważ wyklucza możliwość korzystania ze zwolnienia.

Niespełnienie jednego z tych dwóch warunków, jak również warunków opisanych w zestawieniu tabelarycznym spowoduje, że cała sprzedaż będzie objęta limitem 20 000 zł, a po jego przekroczeniu będzie obowiązek rejestracji do kasy fiskalnej.

Przedsiębiorcy, którzy podejmą decyzję o zastosowaniu zwolnienia z ewidencjonowania na kasie fiskalnej powinni dokładnie przestrzegać wszystkich obowiązków, jakie zostały zapisane w rozporządzeniu i posiadać stosowną dokumentację. Ponadto pamiętajmy, że rozporządzenie o zwolnieniu z ewidencjonowania na kasie fiskalnej obowiązuje do 31 grudnia 2023 r. Mając to na uwadze będziemy na bieżąco informowali, czy i na jakich zasadach będzie możliwość skorzystania ze zwolnienia z ewidencjonowania na kasie fiskalnej w 2024 roku.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość