Płatność przelewem a zwolnienie z kasy fiskalnej

płatność przelewem a zwolnienie z kasy fiskalnej

Zastanawiasz się kiedy możesz skorzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej? Przeczytasz o tym, w tym artykule.

Posiadanie kasy fiskalnej często bywa przykrym obowiązkiem dla wielu przedsiębiorców. Dlatego też chętnie korzystają, o ile jest taka możliwość, ze zwolnienia z prowadzenia ewidencji sprzedaży na kasie. W dzisiejszym artykule odniesiemy się do zwolnienia z kasy fiskalnej w kontekście płatności przelewem.

Kiedy można skorzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej?

Cała sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych co do zasady podlega ewidencjonowaniu na kasie fiskalnej. Przepisy pozwalają jednak na pewne wyjątki, o których jest mowa w rozporządzeniu w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących:

 1. Jeżeli obrót na rzecz osób fizycznych oraz rolników ryczałtowych nie przekroczył w poprzednim lub bieżącym roku podatkowym kwoty 20 000 zł.
 2. Jeżeli sprzedaż dotyczy czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia.

W rozporządzeniu zostało zapisane szereg przypadków, w których przedsiębiorca nie musi posiadać kasy fiskalnej. W kontekście naszych rozważań skupimy się na przypadku zwolnienia, jeżeli zapłata za transakcję dokonywana jest przelewem.

Płatność przelewem a zwolnienie z kasy fiskalnej

Dokonując analizy przypadków z załącznika do rozporządzenia można wskazać następujące sytuacje, w których płatność bezgotówkowa w formie wskazanej w przepisach zwalnia z obowiązku prowadzenia ewidencji za pomocą kasy fiskalnej.

Poniżej przedstawiamy zestawienie tabelaryczne:

Pozycja załącznika Czynności zwolnione z obowiązku ewidencjonowania
25 Wynajem i usługi zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi.

 1. Usługa musi być udokumentowana fakturą, lub
 2. Warunki muszą być spełnione łącznie:
  • Zapłata musi być dokonana za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej),
  • Posiadanie ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę, z których jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła wpłata.
36 Dostawa towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi).

Warunki muszą być spełnione łącznie:

 1. Dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej).
 2. Dostawca posiada ewidencje i dowody dokumentujące zapłatę, z których jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana wpłata (dane nabywcy, w tym jego adres).
37 Świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

Warunki muszą być spełnione łącznie:

 1. Świadczący usługę musi otrzymać w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej).
 2. Usługodawca posiada ewidencje i dowody dokumentujące, jakiej czynności dotyczyła wpłata.
Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na opcję korzystania ze zwolnienia z kasy, to nie może również:
 1. Przyjmować płatności za towar gotówką.
 2. Pozwalać na odbiór osobisty towarów, ponieważ wyklucza możliwość korzystania ze zwolnienia.

Niespełnienie jednego z tych dwóch warunków, jak również warunków opisanych w zestawieniu tabelarycznym spowoduje, że cała sprzedaż będzie objęta limitem 20 000 zł, a po jego przekroczeniu będzie obowiązek rejestracji do kasy fiskalnej.

Przedsiębiorcy, którzy podejmą decyzję o zastosowaniu zwolnienia z ewidencjonowania na kasie fiskalnej powinni dokładnie przestrzegać wszystkich obowiązków, jakie zostały zapisane w rozporządzeniu i posiadać stosowną dokumentację. Ponadto pamiętajmy, że rozporządzenie o zwolnieniu z ewidencjonowania na kasie fiskalnej obowiązuje do 31 grudnia 2023 r. Mając to na uwadze będziemy na bieżąco informowali, czy i na jakich zasadach będzie możliwość skorzystania ze zwolnienia z ewidencjonowania na kasie fiskalnej w 2024 roku.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość