Posiadanie kasy fiskalnej często bywa przykrym obowiązkiem dla wielu przedsiębiorców. Dlatego też chętnie korzystają, o ile jest taka możliwość, ze zwolnienia z prowadzenia ewidencji sprzedaży na kasie. W dzisiejszym artykule odniesiemy się do zwolnienia z kasy fiskalnej w kontekście płatności przelewem.
Kiedy można skorzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej?
Cała sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych co do zasady podlega ewidencjonowaniu na kasie fiskalnej. Przepisy pozwalają jednak na pewne wyjątki, o których jest mowa w rozporządzeniu w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących:
- Jeżeli obrót na rzecz osób fizycznych oraz rolników ryczałtowych nie przekroczył w poprzednim lub bieżącym roku podatkowym kwoty 20 000 zł.
- Jeżeli sprzedaż dotyczy czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia.
W rozporządzeniu zostało zapisane szereg przypadków, w których przedsiębiorca nie musi posiadać kasy fiskalnej. W kontekście naszych rozważań skupimy się na przypadku zwolnienia, jeżeli zapłata za transakcję dokonywana jest przelewem.
Płatność przelewem a zwolnienie z kasy fiskalnej
Dokonując analizy przypadków z załącznika do rozporządzenia można wskazać następujące sytuacje, w których płatność bezgotówkowa w formie wskazanej w przepisach zwalnia z obowiązku prowadzenia ewidencji za pomocą kasy fiskalnej.
Poniżej przedstawiamy zestawienie tabelaryczne:
Pozycja załącznika | Czynności zwolnione z obowiązku ewidencjonowania |
25 | Wynajem i usługi zarządzania nieruchomościami własnymi
lub dzierżawionymi.
|
36 | Dostawa towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi).
Warunki muszą być spełnione łącznie:
|
37 | Świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.
Warunki muszą być spełnione łącznie:
|
Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na opcję korzystania ze zwolnienia z kasy, to nie może również:
- Przyjmować płatności za towar gotówką.
- Pozwalać na odbiór osobisty towarów, ponieważ wyklucza możliwość korzystania ze zwolnienia.
Niespełnienie jednego z tych dwóch warunków, jak również warunków opisanych w zestawieniu tabelarycznym spowoduje, że cała sprzedaż będzie objęta limitem 20 000 zł, a po jego przekroczeniu będzie obowiązek rejestracji do kasy fiskalnej.
Przedsiębiorcy, którzy podejmą decyzję o zastosowaniu zwolnienia z ewidencjonowania na kasie fiskalnej powinni dokładnie przestrzegać wszystkich obowiązków, jakie zostały zapisane w rozporządzeniu i posiadać stosowną dokumentację. Ponadto pamiętajmy, że rozporządzenie o zwolnieniu z ewidencjonowania na kasie fiskalnej obowiązuje do 31 grudnia 2023 r. Mając to na uwadze będziemy na bieżąco informowali, czy i na jakich zasadach będzie możliwość skorzystania ze zwolnienia z ewidencjonowania na kasie fiskalnej w 2024 roku.