Krajowy system e-faktur

Co zrobić w razie awarii lub odrzucenia faktury przez KSeF?

odrzucenie faktury przez KSeF

Datą wystawienia faktury ustrukturyzowanej jest data jej przesłania do KSeF. Co jednak, gdy z przyczyn leżących po stronie KSeF (np. awarii), Krajowy System e-Faktur nie będzie dostępny lub wystawiona faktura zostanie odrzucona?

Zobacz też nasz materiał video na ten temat

Odrzucenie faktury przez KSeF

Gdy data wystawienia zawarta w fakturze (pole P_1) będzie inna niż data przesłania jej do systemu, fakturę uznaje się za wystawioną w momencie jej przesłania do KSeF (opatrzenia numerem identyfikującym w systemie).

Przyjmuje się, że faktura, która została odrzucona przez KSeF lub nie było możliwości wystawienia jej z przyczyn leżących po stronie systemu, nie została wystawiona.

Takiemu dokumentowi nie zostanie przydzielony numer identyfikujący w systemie i w konsekwencji nie będzie mógł on być uznany za fakturę ustrukturyzowaną, aż do czasu jego ponownego przesłania do KSeF.

Ponownie wysłana faktura będzie uznana za wystawioną w dacie jej powtórnego przesłania do KSeF i gdy nadany jej zostanie numer identyfikujący tę fakturę w Krajowym Systemie e-Faktur.

W okresie dobrowolności e-Faktur można w takiej sytuacji wystawić fakturę poza KSeF. Nie będzie ona jednak opatrzona numerem identyfikacji w systemie, więc nie będzie fakturą ustrukturyzowaną.

Awaria KseF

W broszurze informacyjnej resortu finansów, na temat faktury ustrukturyzowanej, możemy przeczytać,że:

  • wszelkie przestoje w systemie KSeF będą miały charakter incydentalny, krótkotrwały i nie będą miały istotnego wpływu na możliwość korzystania z niego przez podatników.
  • w przypadku braku możliwości wystawienia faktury w KSeF z przyczyn leżących po stronie systemu przedsiębiorca może wstrzymać się z wystawieniem faktury do chwili dostępności systemu (o ile w związku z powyższym działaniem będzie w stanie wywiązać się z ustawowych terminów wystawienia faktury),
  • w powyższej sytuacji podatnik może również wystawić fakturę poza KSeF. Faktura ta nie będzie jednak stanowiła faktury ustrukturyzowanej.

Wystawianie faktur w czasie niedostępności KSeF

Jak informuje Ministerstwo Finansów, w czasie niedostępności KSeF nie będzie możliwości korzystania z systemu. Faktury będą mogły być wystawiane wyłącznie w czasie jego dostępności.

Komunikaty o niedostępności Krajowego Systemu e-Faktur zamieszczane są przez ministra ds. finansów publicznych na stronie Ministerstwa Finansów.

W okresie dobrowolnego stosowania KSeF fakturę można wystawić na dotychczasowych zasadach poza systemem.

Powyższe informacje pochodzą z broszury Ministerstwa Finansów wydanej w czasie dobrowolnego stosowania KSeF.

Choć Ministerstwo zapewnia, że przestoje i awarie w Krajowym Systemie e-Faktur będą miały charakter incydentalny, to warto mieć świadomość, że wiele planów idealnych w teorii nie sprawdza się w praktyce, gdzie następuję zderzenie z rzeczywistością. A prawo często jest reakcją na rzeczywistość. Przyszłość nam pokaże, czy obowiązkowe stosowanie KSeF zmieni obecne założenia. O czym na pewno będziemy informować.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość