Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych w 2020? Wzrost bezrobocia z powodu COVID-19

Epidemia COVID-19 wywołała wzrost bezrobocia na świecie. Kryzys w poważny sposób dotknął już kraje takie jak Norwegia czy Hiszpania. Szacuje się, że bezrobocie w Polsce do końca roku wzrośnie dwukrotnie. Co powinny wiedzieć osoby starające się o zasiłek dla bezrobotnych?

Zasiłek dla bezrobotnych

Zasiłki są przyznawane przez urzędy pracy, dlatego najważniejsze jest, by po zwolnieniu z pracy zarejestrować się jako osoba bezrobotna. Nowe przepisy wymagają przesłania wniosku i kompletu dokumentów w formie elektronicznej. Wniosek można złożyć korzystając z profilu zaufanego. Aby złożyć wniosek w ten sposób, należy wejść na stronę praca.gov.pl, następnie kliknąć “Rejestracja konta” w prawym górnym rogu. Po przejściu na stronę wyboru opcji, należy wybrać “Rejestruj konto i zweryfikuj przez login.gov.pl”. Strona przeniesie nas do “Wyboru sposobu logowania” – jedną z nich będzie Profil zaufany.

Jak zarejestrować się jako bezrobotny?

15 kwietnia 2020 r. zaczęło obowiązywać rozporządzenie dotyczące rejestracji w powiatowych urzędach pracy wprowadzone na skutek epidemii koronawirusa, która utrudnia pracę urzędów. Do nowych zasad zalicza się rezygnację z kserokopii dowodu osobistego i oświadczenia o braku rejestracji jako osoba bezrobotna w innym powiatowym urzędzie pracy. Wprowadza się obowiązek tzw. prerejestracji, o którym opowiemy poniżej.

Na czym polega prerejestracja?

Prerejestracja jest to zamiennik tradycyjnej wizyty w urzędzie na czas epidemii. Za pomocą systemu praca.gov.pl wyznacza się datę rozmowy pracownika urzędu z osobą składająca wniosek (zamiast osobistej wizyty w urzędzie). W rozmowie pracownik potwierdzi dane z elektronicznie przesłanego wniosku oraz wyjaśni wątpliwości związane z wnioskiem. Rejestracja w urzędzie będzie odbywała się na podstawie danych z formularza prerejestracji oraz – ewentualnie – z danych uzyskanych podczas rozmowy.

Przedsiębiorca a zasiłek dla bezrobotnych

Czy przedsiębiorca może skorzystać z zasiłku dla bezrobotnych? W niektórych przypadkach tak.

Przed zawieszeniem lub likwidacją działalności powinien również opłacać przez 12 miesięcy Fundusz Pracy (być na pełnym ZUS-ie albo małym ZUS-ie z podstawą wyższą niż minimalne wynagrodzenie krajowe). Przedsiębiorcy korzystający z ulgi na start lub będący na preferencyjnym ZUS-ie nie będa mogli ubiegać się o zasiłek, ponieważ nie opłacali składki na Fundusz Pracy.

Komu należy się zasiłek dla bezrobotnych?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że sposób rozwiązania umowy o pracę ma wpływ na uzyskanie zasiłku dla bezrobotnych. Prawo do zasiłku od dnia rejestracji mają osoby, których umowa:

 • wygaśnie,
 • zostanie rozwiązana z upływem czasu, na który była zawarta,
 • zostanie rozwiązana za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę,
 • zostanie rozwiązana przez pracownika w trybie art. 55 §11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (w sytuacji, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika),
 • zostanie rozwiązana na mocy porozumienia stron, ale jako przyczyna w świadectwie pracy podana jest jedna z okoliczności zawartych w art. 75 ust. 1 pkt 2 Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (gdy porozumienie stron nastąpiło z powodu upadłości, likwidacji pracodawcy lub zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy albo rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego za wypowiedzeniem lub na mocy porozumienia stron nastąpiło z powodu zmiany miejsca zamieszkania).
Uwaga!

Gdy w okresie 6 miesięcy przed zarejestrowaniem się w urzędzie jako bezrobotny umowa zostanie rozwiązana:

 • na mocy porozumienia stron,
 • lub za wypowiedzeniem dokonanym przez pracownika.

Prawo do zasiłku przyznawane jest dopiero po 90 dniach od dnia rejestracji w urzędzie pracy. Okres pobierania zasiłku ulega wtedy skróceniu o 90 dni.

Prawo do zasiłku przysługuje osobom zarejestrowanym w urzędzie i dla których urząd pracy nie znajdzie odpowiedniego stażu lub pracy. Osoby starające się o zasiłek muszą również spełnić poniższe warunki:

 • mają co najmniej roczny staż pracy i przepracowały minimum 365 dni w ciągu 18 miesięcy;
 • udokumentują, że za pracę otrzymywały co najmniej minimalne wynagrodzenie 2600 zł brutto od którego były odprowadzane składki na Fundusz Pracy.

Zasiłek dla bezrobotnych 2020 – ile wynosi?

Kwota zasiłku jest uzależniona od stażu pracy:

 • osoba pracująca poniżej 5 lat otrzyma 603,17 zł netto przez pierwsze trzy miesiące (w kolejnych 483,49 zł),
 • osoba pracująca od 5 do 20 lat otrzyma 741, 87 zł netto przez pierwsze trzy miesiące (w następnych 592,52 zł),
 • osoba pracująca powyżej 20 lat otrzyma 880,67 zł netto przez pierwsze trzy miesiące (w kolejnych 701,65 zł).
 •  
  Uwaga!

  Czy można wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę z powodu koronawirusa?

  ▲ wróć na początek

  Zasiłek dla bezrobotnych 2020 – najważniejsze pytania:

  🔸 Jak mogę zarejestrować się jako bezrobotny w czasie epidemii koronawirusa w Polsce?

  Zasady rejestracji w Urzędach pracy osób bezrobotnych zmieniły się z uwagi na panującą sytuację. Obecnie zamiast w wizyty urzędzie wniosek wysyła się w formie elektronicznej a rejestracja odbywa się online za pośrednictwem wideorozmowy z urzędnikiem.

  🔸 Czy zasiłek dla bezrobotnych może zostać przyznany przedsiębiorcy?

  Tak, jednak po spełnieniu określonych warunków dotyczących jego działalności (zawieszenie lub likwidacja).

  🔸 Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych w 2020 roku?

  Zasiłek dla osób bezrobotnych nie ma jednej określonej stawki, ponieważ jego wysokość zależna jest od stażu pracy oraz długości pobierania zasiłku.

  Popularne posty:

  UWAGA

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
  BezpiecznaKsiegowoscPan

  Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

  jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

  *zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

  IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

  ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
  Przetestuj nasz program do faktur
  bez zobowiązań