Koronawirus a wsparcie dla firm – pomoc unijna i rządowa

tarcza antykryzysowa pomoc dla MŚP

Jak wygląda pomoc dla MŚP ze strony Unii Europejskiej oraz polskiego rządu? Z jakich form wsparcia mogą skorzystać właściciele małych firm?

Z powodu koronawirusa wiele firm, nie tylko w Polsce, stanęło w obliczu poważnych problemów. Wprowadzone ograniczenia sprawiają, że niektórym z nich grozi nawet bankructwo. Unia Europejska podejmuje kroki, które pomogą państwom członkowskim w walce ze skutkami pandemii. Pomoc dla MŚP – tarczę antykryzysową – przygotowuje również polski rząd.

Dla kogo pomoc?

Państwa członkowskie oczekują od Wspólnoty podjęcia kroków, które złagodzą negatywny wpływ koronawirusa na gospodarkę. Już dziś wiadomo, że niektórym firmom, bez pomocy z zewnątrz, będzie niezwykle ciężko przetrwać ten trudny czas. Zamknięte są kawiarnie, kina, teatry, całe galerie handlowe, ale również np. schroniska górskie – prawdziwy kryzys przeżywa cała branża turystyczna i transportowa.

Podstawowym problemem jest utrata płynności finansowej. Brak zarobków spowodowany brakiem klientów, to wyrok dla wielu małych firm. Kiedy kończą się oszczędności, o ile w ogóle są, pojawiają się problemy z opłatą ZUS i podatku, zaciągniętego kredytu, o wynagrodzeniu pracowników już nie wspominając.

Firmy próbują radzić sobie na własną rękę. Restauracje, mimo że zamknięte, oferują dania na dowóz. Aby ograniczyć ryzyko, rekomendują płatności bezgotówkowe oraz dostawę bezkontaktową. Ci, którzy mogą, przechodzą na tryb pracy online. Ten sposób wykorzystują np. instruktorzy, organizując zajęcia grupowe przed ekranem komputera. Pytanie jednak, jak długo wytrzymają i co zresztą firm?

Polecamy nasz materiał video:
Koronawirus a wsparcie dla firm – pomoc unijna i Ministerstwa Finansów

Wprowadzone ograniczenia wpływają na sytuację finansową małych firm. Ich dochody maleją, stopniowo prowadząc do bankructwa. Wielu przedsiębiorców szuka wsparcia. Nic dziwnego – pomoc dla przedsiębiorstw w tym trudnym okresie jest niezbędna.

Co może UE?

Z pomocą przychodzi Unia Europejska. Póki co, nie ma jeszcze opracowanego szczegółowego planu wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw, co nie oznacza, że sprawa ta pozostaje bez uwagi.

Jednym z pomysłów na wsparcie sektora MSP, jest wykorzystanie części funduszy polityki spójności na walkę z koronawirusem, ale również z jego skutkami. Nie są to dodatkowe pieniądze, które Unia wygospodaruje na pomoc, a mowa tu o kwocie 7,4 mld euro. Zostały przewidziane dla Polski w ramach funduszu spójności na lata 2014-2020. Jednak zmiana sposobu ich zagospodarowania może realnie przyczynić się do poprawy sytuacji, również w sektorze MŚP.

Chodzi m.in. o możliwości zatrzymania przez państwa unijne części środków z rozliczeń rocznych z Komisją Europejską. W ten sposób trafią one do Polski znacznie szybciej niż normalnie. W grę wchodzą również zmiany związane z programami operacyjnymi, a konkretnie, z przesunięciami funduszy z określonych w nich celów, np. na pomoc firmom.

Tarcza antykryzysowa rządu

Resort Finansów poinformował 16 marca o podpisaniu przez ministra Kościńskiego rozporządzenia w sprawie gwarancji spłat kredytów. Gwarancji takiej ma udzielać Bank Gospodarstwa Krajowego w formie pomocy de minimis. Podano również, że możliwe będzie objęcie gwarancjami 80% kredytów. Natomiast opłata prowizyjna od gwarancji zostanie zmniejszona do 0%. Jest to jeden z elementów pakietu osłonowego dla przedsiębiorców.

Aby skorzystać z któregoś z tych rozwiązań, musisz złożyć odpowiedni wniosek w ZUS. Urząd rekomenduje, aby robić to online, za pomocą konta na Platformie Usług Elektronicznych.

Państwo ma również zamiar pokryć połowę wynagrodzeń pracowników. Limitem jest tutaj 40% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w 2019 r. Samozatrudnieni i osoby na umowach cywilnoprawnych mogą liczyć na jednorazową miesięczną wypłatę z ZUS wysokości ok. 2 tys. zł. Firmy zatrudniające do 9 pracowników, będą za to mogły skorzystać z pożyczek do 5 tys. zł.

Zobacz koniecznie: Pomoc dla przedsiębiorców – koronawirus a odroczenie płatności składek ZUS.
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.