Koronawirus – jakie obowiązki posiada pracodawca w obliczu pojawienia się wirusa w Polsce?

obowiązki pracodawcy w przypadku koronawirusa

Projekt ustawy opublikowany 1.03.2020 r. na stronie Sejmu określa zasady zapobiegania i zwalczania koronawirusa w Polsce. Sprawdź jakie obowiązki posiadają przedsiębiorcy w obliczu pojawienia się wirusa w naszym kraju.

Projekt ustawy opublikowany 1.03.2020 r. na stronie Sejmu określa zasady zapobiegania i zwalczania koronawirusa w Polsce. Określa również możliwe rozwiązania sytuacji kryzysowych, wiążących się z rozprzestrzenianiem wirusa.

Co zawiera projekt specustawy dotyczącej koronawirusa?

Warto zaznaczyć, że panująca sytuacja naraziła już przedsiębiorców na problemy, np. dodatkowe koszty sprzętu do pracy zdalnej pracownika, brak możliwości swobodnego przemieszczania się między granicami czy ograniczenie dostaw z Chin. Co istotnego z punktu widzenia przedsiębiorcy odnajdziemy w tekście ustawy?

Specjalna ustawa dotycząca koronawirusa w Polsce weszła w życie 8 marca 2020 roku. Z jej treścią można zapoznać się tutaj.

Ustalenia dot. pracownika zatrudnionego na umowę o pracę

Projekt specustawy daje pracodawcy prawo do polecenia pracownikowi pracy zdalnej.

Należy unikać bliskiego kontaktu z osobami wykazującymi oznaki choroby.

Ponadto zatrudnionemu sprawującemu opiekę nad dzieckiem, w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy za okres nie dłuższy niż 14 dni. W projekcie ustawy została poruszona kwestia regulująca kwestię zasiłku. Rozdział 2, art. 4.2:

„Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przyznawany jest w trybie i na zasadach określonych w ustawie, o której mowa w ust. 1, i nie wlicza się do okresu, o którym mowa w art. 33 ust. 1 pkt 1 tej ustawy. Za okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego, zasiłek, o którym mowa w art. 32 ust. 1 ustawy, o której mowa w ust. 1, nie przysługuje„

Sytuacje kryzysowe a przedsiębiorca

Prezes Rady Ministrów może wydawać polecenia, które wymagają natychmiastowego wykonania i mogą obowiązywać również przedsiębiorców. Wykonywanie zleconych zadań jest finansowane ze środków budżetu państwa. Natomiast prowadzenie przygotowań do realizacji wyznaczonego zadania, powinno odbyć się ze środków własnych przedsiębiorcy. W przypadku odmowy przedsiębiorcy, decyzja i tak podlega natychmiastowemu wykonaniu. Jej wykonanie finansowane jest ze środków budżetu państwa.

Przedsiębiorca turystyczny a koronawirus

Ustawa skupia się również na osobach świadczących usługi turystyczne. Z powodu epidemii wirusa podróżny może odstąpić od umowy zawartej z przedsiębiorcą oferującym organizację wycieczki. W takiej sytuacji przedsiębiorcy turystycznemu przysługuje zwrot wpłat przekazanych na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. O zwrot sumy należy wystąpić nie później niż w terminie 60 dni.

Szczegóły dotyczące zwrotu są opisane w poniższym fragmencie ustawy. Rozdział 2, art. 13.3:

„We wniosku do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego o zwrot wpłat należy wykazać kwotę mającą podlegać zwrotowi. Do wniosku dołącza się dokumenty potwierdzające odstąpienie od umowy lub jej rozwiązanie, o których mowa w ust. 1, wraz z oświadczeniem organizatora turystyki dotyczącym daty, w których to oświadczenie lub rozwiązanie stało się skuteczne oraz korektę złożonej deklaracji wraz z wykazem umów, z których wynikają składki podlegające zwrotowi w przypadku, o którym mowa w ust. 1.”

Zobacz również: Koronawirus a praca zdalna – prawa pracownika i obowiązki pracodawcy.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.