Blog ifirma.pl

KPIR – bez ewidencji wyposażenia oraz kart przychodów pracowników

|
|
3 minut czytania
Prowadzisz podatkową księgę przychodów i rozchodów? Sprawdź co się zmieniło od 2020 roku.

Przedsiębiorcy muszą pamiętać o niezliczonej ilości terminów i obowiązków, które są nierozerwalnie związane z prowadzeniem firmy. W ostatnim czasie zaczęły się pojawiać tak zwane uproszczenia dla firm, które mają na celu odciążyć przedsiębiorcę. Część obowiązków informacyjnych przeniesiono wprost do zeznania rocznego, jak na przykład informacja o sposobie wpłacania zaliczek w trakcie roku podatkowego, miesięcznie czy kwartalnie, a z części obowiązków zrezygnowano. Jak na przykład zniknął obowiązek informowania naczelnika urzędu skarbowego o założeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Jak było przed zmianą przepisów

Jeszcze do końca 2019 roku przedsiębiorca, który wybrał opodatkowanie dochodów na zasadach ogólnych, według skali podatkowej lub podatkiem liniowym, był zobowiązany do prowadzenia ewidencji wyposażenia i kart przychodów pracowników.

W ewidencji wyposażenia były wpisywane rzeczy, których wartość początkowa przekraczała 1.500 zł a okres używalności był krótszy niż rok. Przedsiębiorcy mieli ciągle problem z właściwym przyporządkowaniem zakupów do obowiązujących ewidencji. Przedsiębiorca, który zatrudnia pracownika miał obowiązek, do końca 2019 roku, prowadzenia imiennych kart przychodów pracowników, w których dokonywał zapisów miesięcznie. Karty przychodów służyły obliczaniu i przekazywaniu miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy, a po zakończonym roku na ich podstawie były sporządzane informacje PIT-11.

Nowe Rozporządzenie w sprawie PKPiR

Od 2019 roku zmieniła się ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, która w pewnych obszarach miała również przełożenie na Rozporządzenie w sprawie prowadzenia PKPiR. Nowe Rozporządzenie w sprawie PKPiR zaczęło obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku. Przedsiębiorca, który prowadził wcześniej Ewidencję wyposażenia może zaprzestać dodawania zapisów do Ewidencji od 1 stycznia 2020 roku. Pomimo, że obowiązek prowadzenia Ewidencji został zniesiony to nie ma przeciwwskazań, aby dobrowolnie w dalszym ciągu prowadzić taką Ewidencję. Żadne przepisy nie zabraniają prowadzenia ewidencji dodatkowych czy pomocniczych.

Niewątpliwie wprowadzenie nowych regulacji ma na celu zmniejszenie obciążenia przedsiębiorcy poprzez odejście od czynności, które nie przynosiły wymiernych efektów. Odejście od obowiązku prowadzenia kart przychodów nie zwalnia z obowiązku obliczenia i odprowadzenia zaliczek na podatek dochodowy w trakcie roku i składania informacji rocznych PIT-11.

Zmiany w rozliczaniu wynagrodzeń w 2020 roku. – przeczytaj.
 
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Potrzebujesz
wystawić fakturę?

Zrób to za darmo z programem IFIRMA!

  • Wszystkie rodzaje faktur
  • Baza kontrahentów
  • Program magazynowy
  • Wsparcie techniczne BOK
Załóż darmowe konto
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie