Przestój w pracy – wynagrodzenie postojowe w 2020 r.

Każdemu pracownikowi, który jest gotowy do wykonywania swojej pracy, ale nie może jej świadczyć z przyczyn niezależnych od niego, przysługuje wynagrodzenie za przestój w pracy. Jaka będzie kwota płacy za przestój w 2020 r.?

Przestój w pracy

Przestój w pracy to zaprzestanie wykonywania obowiązków przez pracownika, mimo jego gotowości do pracy. Przyczyny postoju nie wynikają z jego winy. Mogą one leżeć po stronie pracodawcy lub być obiektywne np. występuje przestój w pracy na skutek klęski żywiołowej.

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Pobierz dodatkowy materiał w pdf

TYLKO DLA ZALOGOWANYCH UŻYTKOWNIKÓW

Nie masz jeszcze konta?

ZAREJESTRUJ SIĘ
 

Przykładowo, jeśli praca jest ściśle związana z korzystaniem z internetu i komputera, a w firmie nie ma dostępu do prądu na skutek wichury, pracodawca nie może umożliwić zatrudnionym wykonywania pracy. Pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie za ten czas. Wynika ono z jego osobistego zaszeregowania. Według kodeksu pracy, można skierować pracownika do innej pracy. Za jej wykonanie przysługuje mu odpowiednie wynagrodzenie.

Pracodawcy nie mogą nakłaniać podwładnych do składania wniosków urlopowych w takim okresie.

Jeśli taka sytuacja nie wystąpiła z winy pracownika, jest to czas jego płatnej usprawiedliwionej nieobecności. Obniża to wymiar czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym.

Wynagrodzenie a przestój w pracy

Wynagrodzenie za przestój w pracy powinno być określone stawką godzinową lub miesięczną. Jeśli nie uwzględniono takiego zapisu w regulaminie wynagradzania – będzie to 60% wynagrodzenia.

Kodeks pracy reguluje również minimalną wysokość wynagrodzenia. Miesięczne wynagrodzenie za przestój nie może być niższe od minimalnej kwoty wynagrodzenia. Najniższe wynagrodzenie za przestój w 2020 r. będzie wynosiło 2600 zł, gdyż będzie to również minimalna płaca. Wypłacona kwota zostanie proporcjonalnie obniżona, jeżeli okres pozostawania w gotowości do pracy będzie krótszy lub jeśli pracownik jest zatrudniony na część etatu.

Polecamy nasz materiał video:
Przestój w pracy – prawa, obowiązki i wynagrodzenie 2020

W trudnym okresie spowodowanym epidemią koronawirusa wiele firm musiało podjąć niecodzienne kroki. Ich tryb funkcjonowania został zmieniony. Część skorzystało z trybu pracy zdalnej, jednak reszta musiała podjąć decyzję o zamknięciu do odwołania. Sytuacja ta stawia pracownika w niepewnej sytuacji i może wywoływać dodatkowy stres. Warto wiedzieć, że istnieje pojęcie „przestoju”, które wiąże ze sobą korzyści dla pracownika.

Inna praca na czas przestoju

Pracownik, na czas przestoju może zostać skierowany do innej odpowiedniej pracy. Może otrzymać wyższe lub niższe wynagrodzenie, które przysługuje za wykonanie danej pracy. Nie może ono być jednak niższe od minimalnej kwoty wynagrodzenia. Nie trzeba przestrzegać tej reguły jedynie w sytuacji, gdy przestój wynika z winy pracownika.

Wynagrodzenie postojowe a epidemia koronawirusa

Specustawa zakłada, że takie świadczenie będzie przysługiwało jeżeli w wyniku COVID-19 doszło do przestoju w prowadzonej działalności przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą bądź przez zleceniodawcę lub zamawiającego, z którym została zawarta umowa cywilnoprawna trwająca co najmniej 30 dni kalendarzowych przed miesiącem, w którym złożony został wniosek o świadczenie postojowe.

Więcej szczegółowych informacji znajdziesz tutaj.

Zobacz również: Koronawirus – jakie obowiązki posiada pracodawca w obliczu sytuacji kryzysowej.
▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań