Powrót

Przestój w pracy – wynagrodzenie postojowe w 2020 r.

przestój pracy a wynagrodzenie w 2020

Każdemu pracownikowi, który jest gotowy do wykonywania swojej pracy, ale nie może jej świadczyć z przyczyn niezależnych od niego, przysługuje wynagrodzenie za przestój w pracy. Jaka będzie kwota płacy za przestój w 2020 r.?

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Każdemu pracownikowi, który jest gotowy do wykonywania swojej pracy, ale nie może jej świadczyć z przyczyn niezależnych od niego, przysługuje wynagrodzenie za przestój w pracy. Jaka będzie kwota płacy za przestój w 2020 r.?

Przestój w pracy

Przestój w pracy to zaprzestanie wykonywania obowiązków przez pracownika, mimo jego gotowości do pracy. Przyczyny postoju nie wynikają z jego winy. Mogą one leżeć po stronie pracodawcy lub być obiektywne np. występuje przestój w pracy na skutek klęski żywiołowej.

Przykładowo, jeśli praca jest ściśle związana z korzystaniem z internetu i komputera, a w firmie nie ma dostępu do prądu na skutek wichury, pracodawca nie może umożliwić zatrudnionym wykonywania pracy. Pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie za ten czas. Wynika ono z jego osobistego zaszeregowania. Według kodeksu pracy, można skierować pracownika do innej pracy. Za jej wykonanie przysługuje mu odpowiednie wynagrodzenie.

Pracodawcy nie mogą nakłaniać podwładnych do składania wniosków urlopowych w takim okresie.

Jeśli taka sytuacja nie wystąpiła z winy pracownika, jest to czas jego płatnej usprawiedliwionej nieobecności. Obniża to wymiar czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym.

Wynagrodzenie a przestój w pracy

Wynagrodzenie za przestój w pracy powinno być określone stawką godzinową lub miesięczną. Jeśli nie uwzględniono takiego zapisu w regulaminie wynagradzania – będzie to 60% wynagrodzenia.

Kodeks pracy reguluje również minimalną wysokość wynagrodzenia. Miesięczne wynagrodzenie za przestój nie może być niższe od minimalnej kwoty wynagrodzenia. Najniższe wynagrodzenie za przestój w 2020 r. będzie wynosiło 2600 zł, gdyż będzie to również minimalna płaca. Wypłacona kwota zostanie proporcjonalnie obniżona, jeżeli okres pozostawania w gotowości do pracy będzie krótszy lub jeśli pracownik jest zatrudniony na część etatu.

Inna praca na czas przestoju

Pracownik, na czas przestoju może zostać skierowany do innej odpowiedniej pracy. Może otrzymać wyższe lub niższe wynagrodzenie, które przysługuje za wykonanie danej pracy. Nie może ono być jednak niższe od minimalnej kwoty wynagrodzenia. Nie trzeba przestrzegać tej reguły jedynie w sytuacji, gdy przestój wynika z winy pracownika.

Wynagrodzenie postojowe a epidemia koronawirusa

Specustawa zakłada, że takie świadczenie będzie przysługiwało jeżeli w wyniku COVID-19 doszło do przestoju w prowadzonej działalności przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą bądź przez zleceniodawcę lub zamawiającego, z którym została zawarta umowa cywilnoprawna trwająca co najmniej 30 dni kalendarzowych przed miesiącem, w którym złożony został wniosek o świadczenie postojowe.

Więcej szczegółowych informacji znajdziesz tutaj.

Zobacz również: Koronawirus – jakie obowiązki posiada pracodawca w obliczu sytuacji kryzysowej.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.