Import jest to przywóz, w naszym przypadku towarów, z państwa trzeciego np. Chin, Stanów Zjednoczonych, Indii na terytorium Unii Europejskiej. Odprawa celna może mieć miejsce w Polsce, ale również w jakimkolwiek kraju Unii Europejskiej. Procedura odprawy celnej powinna być co do zasady taka sama w każdym kraju UE, ale nie ma jeszcze wdrożonego jednolitego systemu do obsługi zgłoszeń przywozowych, tak jak to funkcjonuje przy eksporcie (ECS – system wymiany informacji pomiędzy urzędami celnymi na terenie całej UE) – Polska posiada system e-Celina, Niemcy system ALTLAS.
- 1. Działanie przez agencję celną
- 2. Podatek VAT importowy i cło
- 3. Import towarów w procedurze „42”
- 4. Plusy i minusy dokonywania odprawy celnej w innym kraju UE
Odprawa celna w innym kraju UE – omówione zagadnienia:
Działanie przez agencję celną
Osobiste dokonywanie wszystkich formalności związanych z odprawą celną na terytorium kraju czy też poza nim byłoby niezmiernie kłopotliwe i wymagało specjalistycznej wiedzy. Dlatego też podatnicy decydują się na pośrednictwo agencji celnej występującej w roli przedstawiciela podatkowego.
Rolę agencji bardzo często wykonują firmy spedycyjne, które posiadają swoje siedziby również w państwach unijnych, a więc np. w Niemczech i tam też są zarejestrowane na potrzeby podatku VAT. Gdy firma podejmie decyzję o dokonaniu odprawy celnej na terytorium innego państwa członkowskiego przedsiębiorcę nie interesują formalności z tym związane. Przedsiębiorca udziela stosownego pełnomocnictwa, dostarcza fakturę kontrahenta z kraju trzeciego a agencja celna zajmuje się resztą.
Podatek VAT importowy i cło
Cło płaci się w państwie, w którym ma miejsce odprawa celna, jeżeli odprawa będzie w Niemczech to tam powinno być uregulowane cło. Wysokość cła wynika z prawa unijnego i powinna być taka sama w całej Unii Europejskiej. Agencja celna działająca w imieniu podatnika odprowadza naliczone w Niemczech cło i obciąża nim podatnika z Polski.
Co do zasady VAT od importu powinien być uregulowany w kraju UE, w którym dokonywana jest odprawa. Jednak przepisy wykonawcze do ustawy VAT pozwalają na zwolnienie od podatku import towarów w przypadku, gdy miejscem przeznaczenia tych towarów jest terytorium państwa UE innego niż terytorium kraju, z którego później nastąpi wywóz tych towarów w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.
Aby uniknąć zbytnich obciążeń podatkowych zgodnie z przepisami celnymi można zastosować procedurę o kodzie „42”.
Import towarów w procedurze „42”
Aby móc zastosować procedurę „42” musi być spełnione kilka warunków:
- Podatnik ustanawia przedstawiciela fiskalnego w kraju unijnym, innym niż Polska, np. w Niemczech,
- Przedstawiciel fiskalny w momencie importu musi posiadać ważny numer identyfikacji podatkowej na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych,
- Przedstawiciel fiskalny dokonuje odprawy celnej w Niemczech,
- Po dokonanej odprawie towar jest przemieszczany z Niemiec do Polski,
- Przedstawiciel fiskalny rozpoznaje WDT w Niemczech,
- Podatnik polski rozpoznaje WNT w Polsce,
- Przedstawiciel fiskalny przesyła oświadczenie o przetransportowaniu towaru do Polski.
Polski importer musi wykazać transakcję WNT w informacji VAT-UE, stroną transakcji będzie przedstawiciel fiskalny i jego NIP UE będzie widniał w informacji podsumowującej.
Plusy i minusy dokonywania odprawy celnej w innym kraju UE
Import towarów z kraju trzeciego na terytorium państwa członkowskiego innego niż Polska ma swoje plusy i minusy. Minusem będzie na pewno wydatkowanie środków na obsługę odprawy celnej przez przedstawiciela fiskalnego – kwota będzie relatywnie wyższa w stosunku do odprawy krajowej. Plusem natomiast jest brak wymagalności zapłaty VAT importowego w momencie odprawy. Pomimo, że stanowi on podatek VAT naliczony, który ujmuje się w deklaracji VAT i pomniejsza VAT należny, to będzie to przesunięte w czasie. Podatnik nie będzie mógł obracać gotówką, którą przeznaczy na zapłatę podatku VAT od importu. Wszystko zależy od skali importu, każda sytuacja wymaga indywidualnej oceny i kalkulacji kosztów.
Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów a import towarów – Sprawdź czym różnią się od siebie!