Świadczenie postojowe dla samozatrudnionych

samozatrudnienie a etat - samozatrudnienie koszty

Postojowe jest jednym ze środków pomocy Rządu w odpowiedzi na kryzys związany z koronawirusem. Często spotykamy się z pytaniem: “czy osoby samozatrudnione mogą ubiegać się o świadczenie postojowe?”. Odpowiedź brzmi: tak. W artykule dokładnie omawiamy sytuację i odpowiadamy na najpopularniejsze wątpliwości.

Postojowe jest jednym ze środków pomocy Rządu w odpowiedzi na kryzys związany z koronawirusem. Często spotykamy się z pytaniem: “czy osoby samozatrudnione mogą ubiegać się o świadczenie postojowe?”. Odpowiedź brzmi: tak. W artykule dokładnie omawiamy sytuację i odpowiadamy na najpopularniejsze wątpliwości.

 
Uwaga!

W początkowej wersji projektu używano pojęcia “samozatrudnieni”. W oficjalnej wersji postojowe dotyczy “osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą” (przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność) na podstawie przepisów ustawy z 6 marca 2018 r. Z tego powodu w dalszej części artykułu skorzystamy z aktualnego określenia. Do osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą zaliczają się również samozatrudnieni.

Samozatrudnienie – co to?

Zdefiniowanie “samozatrudnienia” przysparza problemów. W polskim prawie wciąż nie powstała oficjalna definicja tego słowa. Aby przybliżyć temat, przygotowaliśmy zrozumiałą i opartą na rzetelnych źródłach definicję. Samozatrudnienie (ang. self-employment) oznacza w języku polskim “pracę na własny rachunek”, “działalność na własny rachunek”, “samodzielną działalność zarobkową”, “działalność gospodarczą osób fizycznych” (w tym wykonujących wolne zawody).

W ogólnym rozumieniu samozatrudnienie określa sytuację, w której osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą na własne ryzyko oraz ponosi konsekwencje majątkowe i gospodarcze tej działalności, zwykle definicja obejmuje osoby nie zatrudniające pracowników.

Dla kogo świadczenie postojowe?

Wynagrodzenie postojowe dla przedsiębiorców dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą, na podstawie prawa przedsiębiorców lub innych przepisów szczególnych, jeżeli miały one przestój w następstwie spowodowany przez koronawirusa. Można otrzymać je w pełnej postaci lub jedynie część.

Ile wynosi wynagrodzenie postojowe dla prowadzących działalność?

Postojowe to świadczenie – nieoskładkowane i nieopodatkowane. Można się o nie starać trzykrotnie. Przedsiębiorcy mogą skorzystać ze świadczenia o kwocie wynoszącej 80% minimalnego wynagrodzenia, czyli: 2080 złotych. Nie zawsze jednak samozatrudniony i inni przedsiębiorcy mogą skorzystać z pełnej kwoty postojowego.

Postojowe dla przedsiębiorców (w tym samozatrudnionych). Jakie warunki?

Świadczenie postojowe należy się:

 1. Jeśli działalność gospodarcza nie została zawieszona, a data rozpoczęcia jej prowadzenia nie była późniejsza niż 1 kwietnia 2020 r. (według tarczy 2.0 było przed 1 lutego 2020 roku) oraz przychód uzyskany w poprzednim miesiącu był co najmniej 15% niższy od przychodu uzyskanego w miesiącu poprzedzającym.
 2. Jeśli działalność gospodarcza prowadzona była przed 1 kwietnia 2020 r. (według tarczy 2.0 było przed 1 lutego 2020 roku), ale została zawieszona po 31 stycznia 2020 r.
 3. Osobom zatrudnionym na podstawie umowy cywilnoprawnej, jeśli:
  • umowa została zawarta nie później niż 1 kwietnia 2020 r. (według pierwszej wersji tarczy przed 1 lutego 2020 roku),
  • wynagrodzenie wynosi nie mniej niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (2 600 zł x 2 = 1300 zł).
 4. Osobom nieposiadającym innego tytułu do ubezpieczeń społecznych, a ponadto zamieszkującym terytorium RP lub posiadającym prawo do czasowego lub stałego pobytu na terytorium Polski. Tarcza 4.0 wprowadziła zmianę, która zniosła warunek, że nie można mieć innego tytułu do ubezpieczeń społecznych. Obecnie przedsiębiorca ma możliwość skorzystania z postojowego również w sytuacji, gdy taki tytuł posiada i równocześnie podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Świadczenie postojowe w wysokości 1300 złotych jest przeznaczone dla przedsiębiorców, którzy:

 1. Rozliczają podatek kartą podatkową i są zwolnieni z opłacania podatku VAT.
 2. Nie mają innego tytułu do ubezpieczeń społecznych – ten zapis został zmieniony wraz z wejściem w życie nowych przepisów. Szczegóły opisanej powyżej w pkt 4.
 3. Są obywatelami Polski i mieszkają w niej lub posiadają prawo czasowego lub stałego pobytu na jej terytorium.

świadczenie postojowe - termin

Dlaczego ważny jest termin złożenia wniosku o świadczenie postojowe?
 

Jak otrzymać świadczenie postojowe?

Aby otrzymać wsparcie dla samozatrudnionych i przedsiębiorców, należy wypełnić stosowny wniosek.

Uwaga!

Wniosek należy złożyć najpóźniej w terminie 3 miesięcy od miesiąca, w którym został zniesiony ogłoszony stan epidemii. Wypełniony wniosek można przesłać korzystając z PUE ZUS, za pośrednictwem Poczty lub dostarczyć go osobiście do skrzynki na dokumenty w placówce ZUS. Należy pamiętać, że złożenie wniosku nie gwarantuje uzyskania świadczenia. Na wniosek ZUS odpowie za pośrednictwem ZUS PUE lub za pomocą tradycyjnej poczty. Jeśli uzyskana decyzja będzie odmowna ZUS, można za pośrednictwem ZUS odwołać się do sądu. Odwołanie musi zostać złożone pisemnie w terminie miesiąca od otrzymania decyzji.

Zwolnienie ze składek ZUS – jak wypełnić wniosek RDZ?
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.