Wyrok TSUE ważny dla przedsiębiorców – prawo podatnika do obrony

TSUE - prawo podatnika do obrony

Wyrok TSUE mówi o tym, że Urząd Skarbowy nie może wykorzystać przeciw przedsiębiorcom dowodów, które zostały zebrane w innych sprawach. Ochrona przedsiębiorcy obejmie zarówno wszystkie nowe kontrole skarbowe, jak i firmy, które mają już prawomocne wyroki.

Wyrok TSUE (C-189/18) mówi o tym, że Urząd Skarbowy nie może wykorzystać przeciw przedsiębiorcom dowodów, które zostały zebrane w innych sprawach. Ochrona przedsiębiorcy obejmie zarówno wszystkie nowe kontrole skarbowe, jak i firmy, które mają już prawomocne wyroki.

Wyrok Trybunału bardzo ważny dla przedsiębiorców

16 października 2019 roku, Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok C-189/18. Dotyczył on węgierskiej spółki ukaranej przez fiskus za przestępstwa podatkowe. Uznał, że Urząd Skarbowy nie może wykorzystywać przeciw przedsiębiorcom dowodów zebranych w innych sprawach, co miało miejsce w przypadku tej firmy.

Przenosząc rozważania TSUE na polski grunt należy wskazać, iż (…) w sprawie zakończonej decyzją ostateczną wznawia się postępowanie, jeżeli orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma wpływ na treść wydanej decyzji. W ocenie Rzecznika MŚP przedsiębiorcy, którzy otrzymali niekorzystne decyzje fiskusa w sprawach dotyczących odliczenia/zwrotu VAT, powinni rozważyć wnioski o wznowienie swoich postępowań” – wyjaśnia komunikat rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców zamieszczony na stronie internetowej urzędu.

Prawo podatnika do obrony

Organy skarbowe mogą jednak odmówić dostępu do dokumentów z innych postępowań, co do tej pory uniemożliwiało podatnikom zapoznanie się z dowodami i odniesienie się do nich. Wyrok TSUE może być ważnym argumentem podatników w przyszłych sporach z organami, które będą dotyczyć udostępniania tych informacji.

▲ wróć na początek

Termin wznowienia postępowania

Z kumunikatu Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw wynika, że „nie nastąpiła jeszcze publikacja wyroku TSUE o sygnaturze akt C-189/18 w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej”. Wiadomo również, ze od daty publikacji wyroku rozpocznie się miesięczny termin na wniesienie wniosków o wznowienie postępowania, które zakończyło się prawomocnym wyrokiem.

Przedsiębiorcy z zakończonymi sprawami, będą mogli się odwołać dopiero po publikacji wyroku, ale będą mieli na to tylko miesiąc.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.