Wyrok TSUE ważny dla przedsiębiorców – prawo podatnika do obrony

TSUE - prawo podatnika do obrony

Wyrok TSUE mówi o tym, że Urząd Skarbowy nie może wykorzystać przeciw przedsiębiorcom dowodów, które zostały zebrane w innych sprawach. Ochrona przedsiębiorcy obejmie zarówno wszystkie nowe kontrole skarbowe, jak i firmy, które mają już prawomocne wyroki.

Wyrok TSUE (C-189/18) mówi o tym, że Urząd Skarbowy nie może wykorzystać przeciw przedsiębiorcom dowodów, które zostały zebrane w innych sprawach. Ochrona przedsiębiorcy obejmie zarówno wszystkie nowe kontrole skarbowe, jak i firmy, które mają już prawomocne wyroki.

Wyrok Trybunału bardzo ważny dla przedsiębiorców

16 października 2019 roku, Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok C-189/18. Dotyczył on węgierskiej spółki ukaranej przez fiskus za przestępstwa podatkowe. Uznał, że Urząd Skarbowy nie może wykorzystywać przeciw przedsiębiorcom dowodów zebranych w innych sprawach, co miało miejsce w przypadku tej firmy.

Przenosząc rozważania TSUE na polski grunt należy wskazać, iż (…) w sprawie zakończonej decyzją ostateczną wznawia się postępowanie, jeżeli orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma wpływ na treść wydanej decyzji. W ocenie Rzecznika MŚP przedsiębiorcy, którzy otrzymali niekorzystne decyzje fiskusa w sprawach dotyczących odliczenia/zwrotu VAT, powinni rozważyć wnioski o wznowienie swoich postępowań” – wyjaśnia komunikat rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców zamieszczony na stronie internetowej urzędu.

Prawo podatnika do obrony

Organy skarbowe mogą jednak odmówić dostępu do dokumentów z innych postępowań, co do tej pory uniemożliwiało podatnikom zapoznanie się z dowodami i odniesienie się do nich. Wyrok TSUE może być ważnym argumentem podatników w przyszłych sporach z organami, które będą dotyczyć udostępniania tych informacji.

▲ wróć na początek

Termin wznowienia postępowania

Z kumunikatu Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw wynika, że „nie nastąpiła jeszcze publikacja wyroku TSUE o sygnaturze akt C-189/18 w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej”. Wiadomo również, ze od daty publikacji wyroku rozpocznie się miesięczny termin na wniesienie wniosków o wznowienie postępowania, które zakończyło się prawomocnym wyrokiem.

Przedsiębiorcy z zakończonymi sprawami, będą mogli się odwołać dopiero po publikacji wyroku, ale będą mieli na to tylko miesiąc.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.