Polski ład

Błędy w Polskim Ładzie – sejm już planuje poprawki

polski ład nowelizacja

Ustawa o Polskim Ładzie została już podpisana przez Prezydenta. Sprawdź, jakie niedociągnięcia będą już nowelizowane.

Dopiero pisaliśmy o podpisaniu ustawy o Polskim Ładzie przez Prezydenta, a już mówi się o jej nowelizacji. Tak naprawdę, to nie jest to informacja, która bardzo zaskakuje. Pospieszne przygotowywanie tak długiej listy zmian nie może się obyć bez wpadek. Sprawdźmy więc, jakie błędy zostały już wychwycone w Polskim Ładzie.

Jakie poprawki planuje Sejm w Polskim Ładzie?

Ustawa o Polskim Ładzie nie została jeszcze opublikowana, a już mówimy o zmianach. Sprawdźmy więc, co m.in. nie zostało dopracowane:

Przed nowelizacją
Do nowelizacji
PIT zero a składka zdrowotnaWprowadzone nowe zwolnienia z podatku dochodowego dla określonej grupy podatników:
  • rodziny z czwórką dzieci,
  • seniorzy, którzy zrezygnują z emerytury,
  • powracający z zagranicy.
W tak skonstruowanym kształcie przepisów nie tylko nie płaciliby oni podatku PIT, ale również składki zdrowotnej, a nie takie było założenie ustawodawcy.
Składka zdrowotna ma być opłacana w wysokości hipotetycznej zaliczki obliczanej według zasad obowiązujących w dniu 31.12.2021 r. Pozostaje pytanie, czy przez kolejne lata również na takich samych zasadach?
Przedsiębiorcy opłacający podatek liniowy a składka zdrowotnaPrzedsiębiorcy, którzy poniosą stratę lub osiągną dochód poniżej minimalnego wynagrodzenia za pracę mają obowiązek zapłacić składkę zdrowotną w wysokości 9% od kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu 1 stycznia roku składkowego, a rok składkowy trwa od 1 lutego 2022 do 31 stycznia 2023. W związku z tym musieliby w 2022 roku opłacać składkę zdrowotną od minimalnego wynagrodzenia, jakie będzie obowiązywało w 2023 roku.Brak zmiany, ale zakłada się, że pojawi się wykładnia, że mowa jest o minimalnym wynagrodzeniu obowiązującym w 2022 roku, czyli będzie to kwota 3.010 zł.
Miesiąc na zwrot nadpłaconej składki zdrowotnejZgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych organ ma obowiązek zawiadomić płatnika o nadpłaconych składkach ZUS, a więc również składce zdrowotnej. Dopiero od tego terminu biegnie termin do przedawnienia zwrotu składek. Nowy przepis pozostaje więc sprzeczny z obowiązującym zapisem.Brak propozycji zmiany.
Korekta dochodu a składka zdrowotnaRozliczenie składki zdrowotnej uznaje się za ostateczne.Pozostaje pytanie, co w sytuacji dokonywania korekty przychodów?

Można chyba pozwolić sobie na dygresję, że to dopiero początek błędów, które zostały wychwycone w ustawie o Polskim Ładzie. Kolejne dni i miesiące pokażą, na co jeszcze trzeba uważać. Dopiero jednak praktyczne działania pokażą, jak wiele jest pytań i wątpliwości, w jaki sposób stosować i interpretować zmienione przepisy.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie