Jeżeli wspólnikami spółki cywilnej są osoby fizyczne, to mają prawo skorzystać z różnych form opodatkowania przychodów/dochodów dedykowanych dla osób fizycznych, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Jednak w przypadku spółek cywilnych istnieją pewne dodatkowe warunki. Sprawdźmy, w jaki sposób wspólnicy zgłaszają zmianę formy opodatkowania na ryczałt.
Na jakich zasadach spółka cywilna może skorzystać z opodatkowania ryczałtem?
W przypadku wyboru ryczałtu dla opodatkowania przychodów osiąganych w spółce cywilnej obowiązuje zasada, że w taki sam sposób muszą opodatkować swoje przychody wszyscy wspólnicy. Nie ma więc możliwości, że część wspólników będzie opodatkowana na zasadach ogólnych, a część ryczałtem.
Przykład
W 2020 roku wspólnicy spółki cywilnej wybrali opodatkowanie swoich dochodów podatkiem liniowym. Od 2021 roku z uwagi na zmianę przepisów o ryczałcie podjęli decyzję o zmianie formy opodatkowania. Pierwszy przychód został osiągnięty przez spółkę w miesiącu styczniu 2021 r. Wspólnicy mieli czas na przejście na ryczałt do 20 lutego 2021 roku i do tego dnia każdy z nich musi zgłosić zmianę opodatkowania.
W jaki sposób mogą zmienić formę opodatkowania na ryczałt wspólnicy spółki cywilnej?
Skoro już ustaliliśmy, że zmiana dotyczy wszystkich wspólników, to powinni oni zgłosić zmianę formy opodatkowania w następujący sposób:
- Przez CEIDG, każdy ze wspólników indywidualnie lub za pośrednictwem poczty w swoim urzędzie miasta lub gminy. Zmiana w CEIDG może być również zgłoszona przez Profil Zaufany elektronicznie.
- Oświadczenie można również przekazać osobiście lub za pośrednictwem poczty do naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wspólnika spółki cywilnej.
Kiedy należy dokonać zmiany formy opodatkowania?
Zmiana formy opodatkowania jest dokonana wówczas, gdy jest już prowadzona działalność gospodarcza. Takiej zmiany nie można dokonać w trakcie roku podatkowego, tylko z początkiem roku. Obecnie przedsiębiorcy, również wspólnicy spółki cywilnej, mają czas do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym spółka osiągnie pierwszy przychód w danym roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy przychód miał miejsce w grudniu.
Zmiana formy opodatkowania na ryczałt pozostaje w mocy również na przyszłe lata. A więc nie trzeba takiego oświadczenia przekazywać co roku.