Polski ład

Czy mając tylko sprzedaż wysyłkową i kasę fiskalną muszę mieć od stycznia 2022 terminal?

terminal płatniczy 2022

Zastanawiasz się, czy musisz posiadać terminal od stycznia 2022 roku? Przeczytaj publikację na ten temat.

Różnorodność zmian przepisów podatkowych w 2022 roku wymaga ciągłego bieżącego monitorowania i informowania. Jedną z zauważalnych tendencji jest dążenie do ograniczenia obrotu gotówkowego. W dzisiejszej publikacji opiszemy, czy przedsiębiorca dokonujący sprzedaży wysyłkowej powinien od stycznia 2022 roku mieć terminal, jeżeli posiada kasę fiskalną.

Kto musi mieć od stycznia 2022 roku terminal płatniczy?

Zmienione przepisy nakładają na przedsiębiorców posiadających kasę fiskalną obowiązek umożliwienia zapłaty za pośrednictwem instrumentu płatniczego. To pojęcie zostało zdefiniowane w ustawie o usługach płatniczych.

Zapłata w formie bezgotówkowej może być dokonana z wykorzystaniem:

  • terminala płatniczego,
  • płatności mobilnej, np. usługa BLIK,
  • zlecenia przelewu bankowego.

płatności w formie bezgotówkowej 2022 infografika
 

Jak z tego wynika zapłata bezgotówkowa za pomocą terminala płatniczego jest tylko jedną z możliwych opcji. Z założenia przedsiębiorca ma obowiązek zapewnić konsumentowi możliwość zapłaty jedną z przedstawionych metod płatności bezgotówkowych, o której nabywca powinien zostać poinformowany.

W przypadku przedsiębiorców, którzy posiadają kasę fiskalną nie ma w tym miejscu znaczenia, czy będzie to kasa z papierowym, elektronicznym zapisem kopii, czy może kasa online.

Czy mając tylko sprzedaż wysyłkową i kasę fiskalną należy mieć od stycznia 2022 terminal?

Jeżeli przedsiębiorca prowadzi jedynie sprzedaż w systemie wysyłkowym, pocztą lub przesyłkami kurierskimi, to odbywa się to bez kontaktu osobistego z nabywcą. Zamówienia są składane najczęściej przez stronę internetową dostawcy lub platformy handlowe a zapłata jest dokonywana za pośrednictwem poczty, banku na rachunek bankowy przedsiębiorcy. Tym samym można stwierdzić, że warunek zapłaty w formie bezgotówkowej zostaje spełniony.

Jeżeli przedsiębiorca zakupi terminal, mimo braku obowiązku, to będzie mu przysługiwała ulga na terminal.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Kto musi mieć od stycznia 2022 roku terminal płatniczy?

    Zmienione przepisy nakładają na przedsiębiorców posiadających kasę fiskalną obowiązek umożliwienia zapłaty za pośrednictwem instrumentu płatniczego (terminala płatniczego, płatności mobilnej, np. usługa BLIK czy zlecenia przelewu bankowego).

  2. 🔸Czy mając tylko sprzedaż wysyłkową i kasę fiskalną należy mieć od stycznia 2022 terminal płatniczy?

    Taki przedsiębiorca nie musi od stycznia 2022 roku posiadać terminala płatniczego, jeżeli zapłata jest dokonywana na wskazany przez niego rachunek bankowy.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość