Polski ład

Czym jest dochód dla celu ustalenia podstawy ZUS w przypadku rozliczenia zasadami ogólnym – Polski Ład

dochód w celu ustalenia podstawy ZUS

Zastanawiasz się, w jaki sposób wyliczyć dochód do ustalenia podstawy składek ZUS? Zachęcamy do lektury artykułu.

Przedsiębiorcy, którzy wybrali rozliczanie na zasadach ogólnych, a więc prowadzą książkę przychodów i rozchodów (PKPiR), będą rozliczali w Polskim Ładzie ZUS od dochodu. O tym, czy jest dochód dla ustalenia podstawy ZUS w takim przypadku opiszemy w dzisiejszej publikacji.

W jaki sposób ustala się dochód dla celu ustalenia podstawy składki zdrowotnej?

Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorca będzie wyliczał składkę zdrowotną od dochodu uzyskanego w miesiącu poprzedzającym miesiąc, za który opłacana jest składka.

Przykład 1.

Przedsiębiorca opłaca podatek dochodowy na zasadach ogólnych podatkiem liniowym. Rok składkowy od 2022 roku trwa od 1 lutego 2022 roku do 31 stycznia 2023 roku. Podstawą do obliczenia dochodu dla celów składki zdrowotnej za miesiąc luty 2022 roku będzie dochód ustalony na podstawie miesiąca stycznia 2022 roku.

Dochód w Polskim Ładzie będzie ustalony w następujący sposób:

 • dochód za pierwszy miesiąc podlegania ubezpieczeniu będzie stanowiła różnica pomiędzy osiągniętymi przychodami a kosztami uzyskania przychodów zgodnie z ustawą o podatku dochodowym (ustawa o PIT),
 • tak ustalony dochód będzie mógł być pomniejszony o kwotę składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe opłaconych w tym miesiącu, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów,
 • dochód za kolejne miesiące ustala się narastająco sumując:
  • przychody od początku roku,
  • koszty uzyskania przychodów od początku roku,
  • zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne od początku roku,
 • dochód pomniejsza się o sumę dochodów za miesiące poprzedzające i o różnicę między sumą składek na ubezpieczenia społeczne zapłaconych od początku roku, a sumą składek odliczonych w poprzednich miesiącach.

Od tak wyliczonej podstawy dochodu będzie naliczana składka zdrowotna w wysokości 9%, której przedsiębiorca nie odliczy od podatku, ani pod żadną inną postacią.

Przykład 2.

Obliczymy podstawę do naliczenia składki zdrowotnej za miesiąc kwiecień 2022 roku. Przychody, koszty uzyskania przychodów, składki na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcy w 2022 roku wyglądają następująco:

Okres
Przychody
Koszty uzyskania przychodów
Dochód narastająco
Składki społeczne*) narastająco
01/2022
30.000
20.000
10.000
1.000
02/2022
20.000
10.000
20.000
2.000
03/2022
40.000
30.000
30.000
3.000
Suma narastająco za miesiące 01-03/2022
90.000
60.000
30.000
3.000
*) Dla uproszczenia obliczeń przyjęto składki w wysokości 1.000 zł w skali miesiąca.

Dochód za miesiąc 03/2022 roku do obliczenia składki zdrowotnej wyniesie:
(30.000 – 20.000) – (3.000-2.000) = 10.000 – 1.000 = 9.000 zł

Składka zdrowotna za miesiąc kwiecień 2022 roku ustalona na podstawie dochodu marca 2022 roku wyniesie 810,00 zł (9.000 zł x 9%).

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

 1. Eleonora Jankowska

  Proszę o przykład który obejmował by stratę z działalności na przykład w styczniu, natomiast w lutym ma dochód. Jak poprawnie obliczyć dochód za luty do celów ustalenia podstawy do składki zdrowotnej?

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość