Polski ład

Czym jest ulga na robotyzację?

ulga na robotyzację 2022

Czy wiesz, że od 2022 roku będzie obowiązywała ulga na robotyzację? Sprawdź, czym jest ta ulga.

Polski Ład wprowadził nowe ulgi na innowacje, z których od 2022 roku będą mogli skorzystać przedsiębiorcy. W cyklu artykułów omawiamy poszczególne ulgi. Dzisiaj napiszemy, czym jest ulga na robotyzację.

Czym jest ulga na robotyzację?

Ulga na robotyzację jest skierowana do firm, które w bieżącej pracy zdecydują się na wprowadzenie robotów przemysłowych. Będą z niej mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność przemysłową (produkcyjną).

Zmiany technologiczne wymuszają na przedsiębiorcach automatyzację i robotyzację procesów produkcyjnych. Roboty pracują szybciej i wydajniej, co w efekcie powoduje wzrost produkcji. Z założenia wprowadzana ulga ma pomóc polskim firmom zwiększyć atrakcyjność i wolumen produkcji, co pozwoli jej konkurować z innymi firmami w kraju i za granicą.

Jaki jest orientacyjny koszt robota?

W uzasadnieniu do ustawy Polski Ład podany został orientacyjny koszt zakupu robota. Ustawodawca wskazał, że bez kosztów integracji i uruchomienia cena jednostkowego robota wynosi ok. 200.000 zł.

Co można odliczyć w ramach ulgi?

Zgodnie z ustawą (art. 52jb ustawy o PIT) w ramach ulgi na robotyzację można odliczyć m.in.:

 1. Koszty nabycia robotów przemysłowych.
 2. Wydatki na zakup maszyn i urządzeń peryferyjnymi do robotów przemysłowych.
 3. Wszelkiego rodzaju wydatki niezbędne do uruchomienia robota przemysłowego.
 4. Zakup usług szkoleniowych.
 5. Opłaty leasingowe.

Pod pojęciem maszyn i urządzeń peryferyjnych kryją się w szczególności:

 • tory jezdne,
 • słupowysięgniki,
 • obrotniki,
 • nastawniki,
 • stacje czyszczące,
 • stacje automatycznego ładowania.
 • stacje załadowcze lub odbiorcze,
 • złącza kolizyjne,
 • efektory końcowe do interakcji robota z otoczeniem.

Jak jest rozliczana ulga na robotyzację?

Ulga na robotyzację będzie pomniejszała dochód do opodatkowania. Będzie można ją zastosować do kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację w latach 2022–2026. Jeżeli w danym roku podatkowym przedsiębiorca:

 • poniesie stratę,
 • osiągnie dochód, który nie pozwoli na odliczenie ulgi,

to będzie mógł rozliczyć ulgę w ciągu 6 kolejnych lat podatkowych.

Kto i na jakich zasadach skorzysta z ulgi na robotyzację?

W ramach ulgi na robotyzację przedsiębiorca nabywa prawo do odliczenia 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w danym roku na robotyzację. Ulga będzie możliwa do odliczenia pod warunkiem uzyskania dochodu za dany rok podatkowy. Mogą z niej skorzystać przedsiębiorcy, którzy wybrali lub wybiorą opodatkowanie podatkiem według skali podatkowej lub podatkiem liniowym.

Ulgę będzie można odliczyć dopiero w składanym zeznaniu rocznym w 2023 roku za 2022 rok.

Przykład:

Przedsiębiorca w 2022 roku poniósł koszty związane z robotyzacją swojej firmy w wysokości 600.000 zł. Wydatki te znalazły się w kosztach uzyskania przychodów. Dodatkowo kwota 300.000 zł (600.000 zł x 50%) będzie mogła być odliczona od dochodu w składanym zeznaniu rocznym za 2022 rok w ramach ulgi na robotyzację.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Co to jest ulga na robotyzację?

  To ulga skierowana do przedsiębiorców prowadzących działalność przemysłową, którzy zdecydują się na wprowadzenie robotów przemysłowych. Ma ona pomóc polskim firmom zwiększyć atrakcyjność i wolumen produkcji.

 2. 🔸Ulga na robotyzację - od kiedy?

  Ulgę będzie można odliczyć dopiero w składanym zeznaniu rocznym w 2023 roku za 2022 rok.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość