Polski ład

Deklaracje ZUS już się nie będą klonowały

klonowanie deklaracji ZUS 2022

Prowadzisz działalność gospodarczą? Sprawdź, jak trzeba będzie przekazywać deklaracje do ZUS w 2022 roku.

Przedsiębiorcy, którzy opłacają składki ZUS wyłącznie za siebie do końca 2021 roku nie musieli wysyłać co miesiąc deklaracji do ZUS. Z uwagi na ustawę Polski Ład, która zmieniła zasady obliczania i opłacania składki zdrowotnej przedsiębiorcy będą mieli nowe obowiązki związane również z przekazywaniem dokumentów rozliczeniowych do ZUS od 2022 roku. W dzisiejszej publikacji odniesiemy się do tego tematu.

Co to jest klonowanie deklaracji?

Do tej pory przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniali pracowników nie byli zobowiązani do przekazywania deklaracji ZUS DRA w okresach miesięcznych. Zwolnienie to obowiązywało również w przypadku zmiany podstawy do naliczania składek społecznych i składki zdrowotnej z początkiem każdego roku. Jeżeli przedsiębiorca nie chorował i nie występowały żadne inne okoliczności mające wpływ na wysokość opłacanych składek ZUS, to deklaracje miesięczne były klonowane z automatu przez ZUS. Czyli na podstawie deklaracji złożonej przez przedsiębiorcę za pełen okres rozliczeniowy były dokonywane księgowania kolejnych deklaracji w trakcie roku podatkowego przez organ ZUS. Ostatnie klonowanie dokumentów ZUS DRA będzie dotyczyło grudnia 2021 r.

Dlaczego deklaracje ZUS nie będą już klonowane w 2022 roku?

Otóż jak już pisaliśmy na ten temat niejednokrotnie zmienia się zasada obliczania i zapłaty składek na ubezpieczenia zdrowotne. W zależności od wybranej formy opodatkowania składka zdrowotna będzie uzależniona od kwoty dochodu lub przychodu. Nie ma możliwości przewidzenia, jakie zostaną osiągnięte obroty w danym roku w prowadzonej działalności. W związku z tym zostaną zmienione deklaracje rozliczeniowe ZUS DRA, w których przedsiębiorca będzie wykazywał wybraną formę opodatkowania i osiągnięte kwoty przychodów/dochodów z danego miesiąca.

Czy wszyscy przedsiębiorcy mają obowiązek składania deklaracji ZUS co miesiąc?

Przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie w działalności gospodarczej kartą podatkową lub podatkiem zryczałtowanym zastanawiają się, czy w ich przypadku będzie również konieczność składania miesięcznych deklaracji w ZUS. Jak można przeczytać w pytaniach i odpowiedziach na stronie ZUS za okres od stycznia 2022 r. osoby prowadzące działalność gospodarczą, które opłacają składki na własne ubezpieczenia lub osoby z nimi współpracujące, mają obowiązek comiesięcznego przekazywania dokumentów rozliczeniowych do ZUS. Dotyczy to wszystkich osób, bez względu na wskazaną formę opodatkowania.

W tej sytuacji począwszy od deklaracji rozliczeniowych składanych za miesiąc styczeń 2022 roku w terminie do 20 lutego przedsiębiorca będzie musiał wyliczyć, wypełnić i przekazać deklarację ZUS DRA. W roku 2022 termin ten przypada na 21 lutego, ponieważ 20-ty przypada w niedzielę. Deklaracje muszą być składane za każdy miesiąc 2022 roku odrębnie.

Zasady składania dokumentów rozliczeniowych nie ulegają zmianie. Płatnicy, którzy zatrudniają nie więcej niż 5 pracowników, w dalszym ciągu mogą składać dokumenty w formie papierowej. Można również wykorzystać kanał elektronicznego przekazu na platformie PUE ZUS.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość