Polski ład

Dla jakich nieruchomości od 2023 amortyzacja nie może być kosztem?

amortyzacja nieruchomości 2023

Posiadasz nieruchomości i je amortyzujesz? Sprawdź, co zmienia Polski Ład.

O zmianach wprowadzonych w Polskim Ładzie pisaliśmy już niejednokrotnie. Jednak tematów do rozważań jest tak wiele, że po raz kolejny powracamy z informacjami. Tym razem opiszemy, dla jakich nieruchomości od 2023 roku amortyzacja nie będzie już kosztem.

Amortyzacja nieruchomości w kosztach podatkowych

Do końca 2021 roku można dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wszystkich nieruchomości, zarówno o charakterze mieszkalnych, jak i niemieszkalnym. Polski Ład wprowadził nowe przepisy, które w znacznym stopniu ograniczają prawo do amortyzacji w zakresie nieruchomości o charakterze mieszkalnym.

Dla jakich nieruchomości od 2023 roku amortyzacja nie może być kosztem?

Zgodnie ze zmienionym przepisem ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z amortyzacji zostały wykluczone:

  • budynki mieszkalne wraz ze znajdującymi się w nich dźwigami,
  • lokale mieszkalne stanowiące odrębną nieruchomość,
  • spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

służące prowadzonej działalności gospodarczej lub wydzierżawiane albo wynajmowane na podstawie umowy.

Oznacza to, że właściciele i współwłaściciele takich nieruchomości nie będą mogli ujmować amortyzacji w kosztach uzyskania przychodów. Zgodnie z przepisami przejściowymi do końca 2022 roku można jeszcze kontynuować amortyzację pod warunkiem, że wymienione powyżej nieruchomości zostaną nabyte do końca 2021 roku. Z amortyzacji nieruchomości mieszkalnych korzystali zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby, które wynajmowały lokale mieszkalne w ramach najmu prywatnego. Opisana zmiana będzie obejmowała zarówno jednych, jak i drugich.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość