Polski ład

Dla jakich nieruchomości od 2023 amortyzacja nie może być kosztem?

amortyzacja nieruchomości 2023

Posiadasz nieruchomości i je amortyzujesz? Sprawdź, co zmienia Polski Ład.

O zmianach wprowadzonych w Polskim Ładzie pisaliśmy już niejednokrotnie. Jednak tematów do rozważań jest tak wiele, że po raz kolejny powracamy z informacjami. Tym razem opiszemy, dla jakich nieruchomości od 2023 roku amortyzacja nie będzie już kosztem.

Amortyzacja nieruchomości w kosztach podatkowych

Do końca 2021 roku można dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wszystkich nieruchomości, zarówno o charakterze mieszkalnych, jak i niemieszkalnym. Polski Ład wprowadził nowe przepisy, które w znacznym stopniu ograniczają prawo do amortyzacji w zakresie nieruchomości o charakterze mieszkalnym.

Dla jakich nieruchomości od 2023 roku amortyzacja nie może być kosztem?

Zgodnie ze zmienionym przepisem ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z amortyzacji zostały wykluczone:

  • budynki mieszkalne wraz ze znajdującymi się w nich dźwigami,
  • lokale mieszkalne stanowiące odrębną nieruchomość,
  • spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

służące prowadzonej działalności gospodarczej lub wydzierżawiane albo wynajmowane na podstawie umowy.

Oznacza to, że właściciele i współwłaściciele takich nieruchomości nie będą mogli ujmować amortyzacji w kosztach uzyskania przychodów. Zgodnie z przepisami przejściowymi do końca 2022 roku można jeszcze kontynuować amortyzację pod warunkiem, że wymienione powyżej nieruchomości zostaną nabyte do końca 2021 roku. Z amortyzacji nieruchomości mieszkalnych korzystali zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby, które wynajmowały lokale mieszkalne w ramach najmu prywatnego. Opisana zmiana będzie obejmowała zarówno jednych, jak i drugich.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie

Ułatwienia dla e‑commerce

Wygodne integracje
Wygodne integracje

Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

Sprawdź wszystkie integracje →

Wygodne integracje
Płatności w jednym miejscu

ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Wygodne integracje
Łatwe generowanie faktur

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

allegro integracja ecommerce
woocommerce integracja ecommerce
shoper integracja ecommerce
prestashop integracja ecommerce
shoplo integracja ecommerce
magento integracja ecommerce