Polski ład

Dlaczego przedsiębiorca powinien skorzystać z ulgi dla klasy średniej dopiero w zeznaniu rocznym?

przedsiębiorca a ulga dla klasy średniej

Prowadzisz działalność gospodarczą? Sprawdź, kiedy rozliczyć ulgę dla klasy średniej.

W Polskim Ładzie została wprowadzona ulga dla klasy średniej, mogą z niej również skorzystać przedsiębiorcy. W dzisiejszej publikacji odniesiemy się do kwestii, dlaczego w przypadku przedsiębiorcy warto skorzystać z tej ulgi dopiero w zeznaniu rocznym.

Ulga dla klasy średniej – kiedy może z niej skorzystać przedsiębiorca?

Nie każdy przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z ulgi dla klasy średniej. Ulga przysługuje jedynie wówczas, kiedy osiągane dochody w działalności gospodarczej będą opodatkowane według skali podatkowej i zmieszczą się w limitach kwotowych.

przedsiębiorca a ulga dla klasy średniej infografika
 

O czym należy pamiętać przy uldze dla klasy średniej?

W przypadku osób, które prowadzą działalność gospodarczą dodatkowo trudno jest przewidzieć, jaka będzie wysokość dochodów w skali roku. Ponadto taki przedsiębiorca może przecież pracować na umowę o pracę, w której również może mu przysługiwała ulga dla klasy średniej.

Dlaczego przedsiębiorca powinien skorzystać z ulgi dla klasy średniej dopiero w zeznaniu rocznym?

Oczywiście przepisy nie zabraniają, żeby z ulgi dla średniej można było skorzystać już w trakcie roku podatkowego, ale trzeba również wiedzieć, że jeżeli nie zostaną spełnione ustawowe warunki, to ulgę trzeba będzie zwrócić w postaci dopłaty podatku w zeznaniu rocznym. Powody, dla których nie można na 100% ocenić, czy będziemy mieli prawo do ulgi dla klasy średniej, czy też nie zostały opisane powyżej.

Przykład 1

Przedsiębiorca poza działalnością gospodarczą jest zatrudniony na umowę o pracę. Jego miesięczne przychody mieszczą się w przedziale ulgi pomiędzy 6.000 zł a 8.000 zł, w skali całego 2022 roku przychody wyniosły 80.000 zł. W takim przypadku pracodawca ma obowiązek stosowania ulgi dla klasy średniej, chyba że pracownik złoży wniosek, że rezygnuje z ulgi. W działalności gospodarczej przedsiębiorca osiągnął za cały 2022 rok kwotę przychodów 50.000 zł. W tym przypadku łączna suma przychodów nie przekroczyła kwoty 133.692 zł, a więc będzie można skorzystać z ulgi dla klasy średniej za 2022 rok.

Przykład 2

Przedsiębiorca zatrudniony na umowę o pracę za 2022 rok uzyskał przychody w wysokości 110.000 zł a z działalności gospodarczej w kwocie 50.000 zł. W takim przypadku suma przychodów przekroczy roczny limit 133.692 zł i nie będzie można skorzystać z ulgi dla klasy średniej za 2022 rok. W tym przypadku ulga z umowy o pracę będzie musiała być zwrócona w zeznaniu rocznym:
110.000 zł x (-7,35%) + 9829 zł ÷ 0,17 = 10.258,82 zł

Podsumowanie

Przedsiębiorca, który opodatkowuje swoje dochody według skali podatkowej musi sam podjąć decyzję, czy rozliczać ulgę dla klasy średniej w trakcie roku podatkowego, czy dopiero w zeznaniu rocznym. W publikacji starano się wskazać, jakie ewentualnie sytuacje mogą spowodować konieczność dopłaty podatku w zeznaniu rocznym. W przypadku przedsiębiorcy, który jest zatrudniony na umowę o pracę lub zlecenie, na rozliczanie ulgi dla klasy średniej wpłynęło dodatkowo Rozporządzenie w sprawie poboru zaliczek przez pracodawców. Przedsiębiorca powinien wiedzieć, że stosowanie ulgi w działalności gospodarczej w trakcie roku jest dobrowolne i zależy jedynie od jego decyzji.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Jeden komentarz
 1. Norbert

  A jak będzie wyglądać rozliczenie ulgi dla klasy średniej przy etacie i podatku z dz. g. rozliczanym liniowo?
  Przykładowo:
  * dochód na etacie 10 000 brutto / m-c
  * dochód z dz.g.: 10 000 + VAT (rozliczany liniowo)

  Takie dochody rozlicza się na 2 różnych PITach, oddzielnie też płaci podatki.
  Czy w przepisach istnieje jakiś mechanizm sumowania dochodów pod kątem ulgi dla klasy średniej?

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie

Ułatwienia dla e‑commerce

Wygodne integracje
Wygodne integracje

Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

Sprawdź wszystkie integracje →

Wygodne integracje
Płatności w jednym miejscu

ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Wygodne integracje
Łatwe generowanie faktur

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

allegro integracja ecommerce
woocommerce integracja ecommerce
shoper integracja ecommerce
prestashop integracja ecommerce
shoplo integracja ecommerce
magento integracja ecommerce