Polski ład

Dlaczego warto składkę ZUS za grudzień 2021 r. zapłacić w grudniu?

składka zdrowotna za grudzień 2021

Wiesz, że zmieniają się zasady rozliczania składki zdrowotnej? Sprawdź, dlaczego warto zapłacić składki ZUS za grudzień 2021 roku w grudniu.

Składka zdrowotna za grudzień 2021 - omówione zagadnienia:

Zmiany przepisów od 2022 roku wprowadzone przez Polski Ład zabraniają odliczania składki zdrowotnej od podatku. Żaden przedsiębiorca, bez względu na formę opodatkowania dochodów/przychodów nie odliczy już składki zdrowotnej, w jakiejkolwiek formie, która zostanie zapłacona po 1 stycznia 2022 roku. W dzisiejszej publikacji napiszemy dlaczego warto zapłacić składkę za grudzień 2021 roku do końca grudnia tego roku.

Zasady odliczania składek ZUS

Zgodnie z obowiązującymi przepisami przedsiębiorca ma prawo do odliczenia składek na ubezpieczenia ZUS pod warunkiem, że zostaną opłacone. Składki są w części odliczane od dochodu (składka emerytalna, rentowa, chorobowa, wypadkowa) i jeszcze do końca 2021 roku składka zdrowotna od podatku. Dlatego przedsiębiorcy powinni rozważyć zapłatę składek ZUS za grudzień w grudniu 2021 roku.

Dlaczego warto składkę za grudzień 2021 r. zapłacić w grudniu?

Zapłata całości składek ZUS za grudzień w grudniu 2021 roku pozwoli przedsiębiorcy na odliczenie 7,75% składki zdrowotnej od podatku.

Decydująca będzie data wpływu środków na indywidualny rachunek bankowy w ZUS. Należy pamiętać, żeby zapłacić całą należną składkę, łącznie z ubezpieczeniem emerytalnym, rentowym, chorobowym i wypadkowym, ponieważ zapłata jedynie składki zdrowotnej niewiele da. ZUS rozliczy taką częściową wpłatę na poczet wszystkich należnych składek, a więc tylko w części na składkę zdrowotną.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Jak uzyskać odliczenie składki zdrowotnej za grudzień 2021?

  Aby móc ją odliczyć od podatku, należy zapłacić składki ZUS za grudzień w tym samym miesiącu, czyli grudniu 2021.

 2. 🔸Ile wynosi składka zdrowotna za grudzień 2021 i ile można z niej odliczyć?

  Składka zdrowotna za grudzień 2021 r. wynosi 381,81 zł, a do odliczenia jest 328,78 zł.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

17 komentarzy

 1. Sylwia

  A jak w przypadku zatrudniania pracowników, także trzeba zapłacić wszystkie składki aby odliczyć swoją zdrowotną?

 2. Leszek

  witam, płacę tylko składkę zdrowotną. Czy powyższy wpis dotyczy również mojej jednoosobowej działalności?
  Pozdrawiam
  Leszek

 3. Zakład Elektroniki Przemysłowej Waldemar Lewański

  składka ZUS za XII opł. w XII – jak to wygląda gdy jestem na ryczałcie ewidencjonowanym, jestem Vatowcem, działalność prowadzę jako emeryt i opłacam tylko składkę zdrowotną ?

 4. Krzysztof

  Proszę wyjaśnić czy płacimy tylko 381,81 czy pełną składkę ?

 5. Łukasz

  A czy w przedstawionym przypadku niezbędne będzie wypełnienie deklaracji DRA? Podejrzewam, że niestety tak…

 6. Elektronika Jądrowa

  Do Krzysztofa :
  „Należy pamiętać, żeby zapłacić całą należną składkę, łącznie z ubezpieczeniem emerytalnym, rentowym, chorobowym i wypadkowym, ponieważ zapłata jedynie składki zdrowotnej niewiele da. ZUS rozliczy taką częściową wpłatę na poczet wszystkich należnych składek, a więc tylko w części na składkę zdrowotną.”

 7. Elektronika Jądrowa

  Do Leszka i Waldemara Lewańskiego:

  Wpłacić wymaganą składkę zdrowotną do końca grudnia 2021, a nie do 10 stycznia 2022.

 8. Zbigniew

  Mam pytanie do fragmentu: „W rozliczeniu rocznym zostanie odliczone 13, a nie 12 zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne.”
  To w takim razie w lutym 2022 w rozliczeniu podatku (w moim przypadku jest to ryczałt) nie uwzględniam składki na ZUS.
  Jakie problemy czy obowiązki (np. złożenie DRA) wiążą się z tym? Czy tylko płacę podatek nie odliczając ZUSu i to wszystko?

 9. Zbigniew

  W tekście artykułu jest odpowiedź: „Należy pamiętać, żeby zapłacić całą należną składkę, łącznie z ubezpieczeniem emerytalnym, rentowym, chorobowym i wypadkowym, ponieważ zapłata jedynie składki zdrowotnej niewiele da. ZUS rozliczy taką częściową wpłatę na poczet wszystkich należnych składek, a więc tylko w części na składkę zdrowotną.”

 10. Zbigniew

  Mam pytanie do fragmentu „W rozliczeniu rocznym zostanie odliczone 13, a nie 12 zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne.”.
  Zatem płacąc podatek w lutym 2022 za styczeń nie odliczam już ZUSu?
  Czy z tym wiążą się jakieś problemy czy formalności (np. wypełnienie DRA)?
  Czy też płacę standardowo podatek (nie odliczając ZUS) i to wszystko?

 11. Krystian

  Jak poprawnie zaksiegowac taką składkę w ifirma?

 12. Ifirma

  W ifirma.pl składka za grudzień zostanie rozliczona na podstawie wpisanej daty zapłaty. W razie wątpliwości zachęcamy do kontaktu z konsultantami na czat, e-mailowo, lub telefonicznie.

 13. Jacek

  Czy dobrze rozumiem?
  1. zmieniam miesiąc księgowy na styczeń.
  2. generuję odpowiedni dokument (DRA) w iFirma.
  3. ponownie ustawiam grudzień jako miesiąc księgowy.
  4. opłacam (w grudniu) składkę.
  5. wpisuję grudniową datę zapłaty.
  6. Przy rozliczaniu grudnia system uwzględni dwie płatności (za listopad oraz za grudzień).
  7. w styczniu nic nie generuję i nie płacę (n bo opłaciłem w grudniu).
  8. Od lutego już „po nowemu”.

  Czy tak???

 14. Ifirma

  Składki za grudzień generujemy mając ustawiony grudzień 2021. Jeżeli składki zostaną zapłacone w grudniu 2021, to dla składek wpisujemy datę zapłaty grudniową. Można to zrobić następująco:
  1) wygenerować ZUS za 12/2021 w zakładce Deklaracje > Deklaracje mając ustawiony miesiąc grudzień 2021,
  1) następnie ustawić miesiąc styczeń 2022 – zgodny z terminem płatności składki za 12/2021,
  2) kolejno przejść do zakładki Zobowiązania > Składki ZUS i tam dla składki z terminem płatności na styczeń 2022 wpisać datę zapłaty z grudnia 2021.
  Na tej podstawie serwis rozliczy składki zapłacone w 12/2021 w zaliczce za 12/2021 lub za IV kwartał 2021.

 15. Grzegorz Nikiel

  Ponieważ jestem zatrudniony również na etacie to z tytułu JDG płacę tylko składkę zdrowotną.
  Czy w takim przypadku mogę zapłacić składkę zdrowotną z tytułu JDG w grudniu za cały 2022 r. i odliczyć ja od podatku za 2021 r.?

 16. KONRAD

  A czy mogę włacić na ZUS np. 10 tys. żeby odliczyć od podatku w 2021. A nadpłatę w ZUS rozliczać w 2022 ?

 17. XadMe

  Wszyscy opisując ten sposob pomijaja jeden aspekt opłacenia składki w grudniu za styczen. Bo nie jest az tak pięknie. Składka na ubezpieczenie społeczne opłacona w grudniu zostanie tez rozliczona w grudniu. W zwiazku z tym w styczniu nie bedzie kosztem, a więc brak jej opłacenia w styczniu powiększy dochów za styczen, a co za tym idzie zapłaci się wiekszą skłądke zdrowotną.
  I przykładowo ubezpieczenia społeczne za grudzien to 1000zł. W styczniu 9% skladki zdrowotnej od dochodu o 1000zl wiekszego to 100zł. Więc co prawda w grudniu odliczmy zdrowotną 200zł od podatku, to jednak w styczniu zapłacimy 100zl wiecej ubezpieczenia zdrowotnego za wyzszy dochod o 1000zł. Czyli zysk polowe zapowiadanego.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość