Polski ład

Polski Ład – co zmieni się w leasingu?

amortyzacja samochodu kupionego na kredyt

Masz samochód w leasingu? Sprawdź, jakie zmiany wprowadza Polski Ład w tym zakresie.

Leasing – najważniejsze informacje. Materiał video

 

Chyba jedną z najbardziej popularnych form wejścia w posiadanie własnego samochodu w prowadzonej działalności gospodarczej jest zakup pojazdu w leasingu. Jednak Polski Ład wprowadza również w tym obszarze pewne modyfikacje, które mogą spowodować, że leasing będzie mniej atrakcyjny. Sprawdźmy więc, o co chodzi z tymi zmianami.

Wykup samochodu z leasingu przed zmianą

Przedsiębiorcy bardzo często decydowali się na wykup samochodu z leasingu operacyjnego do majątku prywatnego. W takim przypadku pojazd nie był już ujmowany w ewidencji środków trwałych w działalności gospodarczej, tylko był traktowany jako majątek prywatny leasingobiorcy. Dzięki takiemu zabiegowi przedsiębiorca sprzedając samochód po upływie 6 miesięcy od wykupu nie musiał płacić podatku dochodowego od jego sprzedaży, ani w działalności gospodarczej, ani poza działalnością.

Polski Ład a leasing – co się zmienia?

Od 1 stycznia 2022 roku przedsiębiorca, który będzie chciał wykupić samochód z leasingu do majątku prywatnego nie skorzysta już z możliwości sprzedaży bez podatku po upływie pół roku od wykupu. W życie wchodzą nowe przepisy, zgodnie z którymi pojazdy samochodowe wykupione z leasingu po 31 grudnia 2021 roku do majątku prywatnego, jeżeli zostaną sprzedane przed upływem 6 lat między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki te zostały wycofane z działalności gospodarczej i dniem ich odpłatnego zbycia, to będą musiały być opodatkowane. Taki przychód ze sprzedaży będzie traktowany i wykazywany jako przychód w działalności gospodarczej. Przedsiębiorca będzie miał obowiązek zapłaty podatku według takiej metody opodatkowania, jaka została wybrana w prowadzonej działalności gospodarczej. Dodatkowo należy również mieć na uwadze, że od dochodu trzeba będzie zapłacić jeszcze składkę na ubezpieczenie zdrowotne, bez prawa do jej odliczenia.

Przykład 1.

Pan Andrzej prowadzi działalność gospodarczą w ramach, której zawarł umowę leasingu operacyjnego. W grudniu 2021 roku dokonał wykupu prywatnie samochodu z tego leasingu. Jeżeli będzie chciał sprzedać samochód w lipcu 2022 roku, to zgodnie z przepisami obowiązującymi do końca 2021 roku, nie zapłaci podatku dochodowego od jego sprzedaży.

Przykład 2.

Pani Ania posiada samochód w leasingu operacyjnym, umowa została zawarta na firmę. W maju 2022 roku kończy się umowa i dojdzie do wykupu samochodu. Pani Ania zastanawia się, czy dokonać wykupu na firmę, czy prywatnie. Jeżeli wykup będzie dokonany prywatnie, to po zmianie przepisów od 1 stycznia 2022 roku, pani Ania dokonując sprzedaży pojazdu przed końcem maja 2028 roku będzie musiała wykazać przychód z działalności gospodarczej i zapłacić podatek dochodowy od tej sprzedaży.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

  1. Rafi

    Dzień Dobry, co się stanie w sytuacji kiedy przedsiębiorca wykupi auto z leaasingu w maju 2022 roku do majtku prywatnego, w grudniu 2022 zamknie swoją działalność a w lipcu 2024 sprzeda samochód??? Jaka wtedy kwota zostanie opodatkowana, z dnia wykupu czy wartości pojazdu z dnia sprzedaży??? Interesuje mnie też w jaki sposób ten przychód trafi do PIT za rok 2024 kiedy już działalność nie istnieje???

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość