Polski ład

Polski Ład – czwarte dziecko a kwota zwolniona z opodatkowania

ulga dla rodzin wielodzietnych

Posiadasz czwórkę dzieci? Sprawdź, jakie będziesz miał przywileje od 2022 roku.

Polski Ład odmieniamy ostatnio przez wszystkie przypadki. Staramy się informować o tym, co ważne dla szerokiego grona odbiorców. W związku z prowadzoną polityką prorodzinną został wprowadzony do uchwalonej ustawy o Polskim Ładzie zapis dotyczący rodzin wielodzietnych, które posiadają co najmniej czwórkę dzieci. Sprawdźmy więc, jakie to będą preferencje.

Kto będzie mógł skorzystać z ulgi na czwarte dziecko?

Ustawodawca wprowadza nową propozycję płacenia podatków skierowaną do dużych rodzin. Będą mogli z niego skorzystać rodzice, rodzice zastępczy i opiekunowie, którzy posiadają co najmniej czworo dzieci. Ulga skierowana jest do osób, które pracują na etacie, ale będą z niej mogli skorzystać również przedsiębiorcy.

Do jakich źródeł przychodów ma zastosowanie ulga?

Z ulgi będą mogły skorzystać osoby osiągające przychody z następujących źródeł przychodów:

 1. Ze stosunku pracy.
 2. Z umowy zlecenie z art. 13 pkt 8 ustawy o PIT, za wyjątkiem:
  • umów zawieranych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej,
  • kontraktów menedżerskich,
  • umów obejmujących zarządzanie przedsiębiorstwem.
 3. Z pozarolniczej działalności gospodarczej, opodatkowanej na zasadach ogólnych, podatkiem liniowym i zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Ile będzie wynosiła kwota zwolnienia z opodatkowania na czwarte dziecko?

Możliwość skorzystania z ulgi mają zarówno osoby samotnie wychowujące dzieci, jak i wspólnie z małżonkiem. Przy proponowanym rozwiązaniu rodzice i opiekunowie z co najmniej czwórką dzieci nie zapłacą podatku PIT zgodnie z założeniami:

Podatek będzie płacony dopiero od nadwyżki ponad te kwoty. Osoby, które skorzystają z ulgi na czwarte dziecko będą dołączały do zeznania informację o dzieciach, w której znajdą się ich numery PESEL, a w przypadku braku PESEL-u imiona i nazwiska oraz daty urodzenia.

Podsumowanie

Przepisy nie regulują wprost, jak będzie liczony podatek po przekroczeniu limitów odpowiednio: 115.528 zł lub 231.056 zł. Jednak konstrukcja zwolnienia jest identyczna jak w przypadku obowiązującej już ulgi dla młodych i z zapisów można wnioskować, że będzie to wyglądało identycznie. W podstawie do obliczenia podatku dochodowego znajdą się dopiero dochody powyżej kwot limitów. Więc jeżeli osoba samotna z czwórką dzieci uzyska za dany rok podatkowy dochody w przykładowej wysokości:

 • 150.000 zł, to w podstawie opodatkowania znajdzie się kwota 34.472 zł (150.000 – 115.528), od której będzie pobrany 17% podatek PIT,
 • 250.000 zł, w podstawie opodatkowania znajdzie się kwota 134.472 zł (250.000 – 115.528). Kwota 120.000 zł będzie opodatkowana stawką 17%, a kwota 14.472 zł stawką 32%.

Analogicznie w przypadku małżonków, tylko z uwzględnieniem limitu 231.056 zł. Jeżeli ustawodawca wskaże inny sposób rozliczania, to na pewno poinformujemy o tym fakcie.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie