Polski ład

Promowanie obrotu bezgotówkowego przez Polski Ład

obrót bezgotówkowy w Polskim Ładzie

Prowadzisz działalność gospodarczą? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na temat obrotu bezgotówkowego w Polskim Ładzie.

Polski Ład wprowadza bardzo dużo różnych zmian przepisów podatkowych. Jednym z haseł przewodnich jest również promowanie obrotu bezgotówkowego. W dzisiejszej publikacji napiszemy kilka słów właśnie na ten temat.

Co to są transakcje bezgotówkowe?

Najprościej można określić transakcje bezgotówkowe, jako dokonywanie rozliczeń finansowych bez użycia gotówki. Jest to elektroniczny transfer środków pomiędzy dwoma kontami bankowymi. Mamy następujące rodzaje płatności bezgotówkowych:

  • karta płatnicza z wykorzystaniem terminala,
  • karta płatnicza online,
  • płatności zbliżeniowe BLIK,
  • zlecenie przelewu bankowego.

obrót bezgotówkowy infografika
 

Obrót bezgotówkowy – dlaczego jest promowany?

Otóż jak można przeczytać w uzasadnieniu do ustawy o Polskim Ładzie obrót bezgotówkowy stanowi ważne narzędzie w zwalczaniu szarej strefy i przeciwdziałaniu wprowadzania do obrotu środków finansowych pochodzących z działalności przestępczej.

W jaki sposób jest promowany obrót bezgotówkowy w Polskim ładzie?

Ustawodawca, aby zapobiegać nielegalnym praktykom wprowadził systemy zachęt dla przedsiębiorców. Między innymi osoby, które prowadzą działalność i mają obowiązek posiadania terminala płatniczego mogą skorzystać od 2022 roku z ulgi na terminal.

Kolejną kategorią zachęt jest możliwość otrzymania zwrotu podatku VAT w terminie 15-dniowym. Z takie opcji będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy posiadają status Podatnika Bezgotówkowego.

Obrót bezgotówkowy – podsumowanie

Przedsiębiorcy muszą również pamiętać, że dla nich istotne są limity do dokonywania płatności gotówkowych, które na razie obowiązują jedynie przy transakcjach pomiędzy przedsiębiorcami i do końca 2022 roku wynoszą 15.000 zł. Od 1 stycznia 2023 roku limit ten zostanie obniżony do 8.000 zł i dodatkowo pojawi się limit płatności gotówkowych dla konsumentów w kwocie 20.000 zł. Warto stosownie wcześnie poznać i zapamiętać te nowe zasady, których nieprzestrzeganie wiąże się z sankcjami dla przedsiębiorcy.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość