Polski ład

Ryczałty samochodowe – zmiany w Polskim Ładzie

ryczałt samochodowy 2022

Wykorzystujesz samochód swojego pracodawcy? Sprawdź, co Polski Ład zmienia w ryczałtach samochodowych.

Powszechną praktyką stosowaną przez pracodawców jest udostępnianie samochodów służbowych do celów prywatnych pracownika. Taka czynność z punktu widzenia podatkowego jest traktowana jako nieodpłatne świadczenie. Sprawdźmy, co zmienia Polski Ład w ryczałtach samochodowych.

Pamiętaj!


 

Nie musisz wiedzieć wszystkiego. Zaufaj ekspertom z ifirma.pl, którzy ze zmianami przepisów są zawsze na bieżąco.


 

Załóż darmowe konto i deleguj swoją księgowość specjalistom.


Zakładam konto
 

Przychód z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych

Jeżeli pracodawca wyrazi zgodę, żeby pracownik wykorzystywał samochód służbowy również do celów prywatnych, to w ocenie ustawodawcy, pracownik otrzymuje przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń. W ustawie o podatku dochodowym (ustawa o PIT) zapisane zostały kwoty ryczałtu, które należy uwzględniać wraz z pozostałymi przychodami pracownika (czytaj więcej).

Ryczałty samochodowe – zmiany w Polskim Ładzie

Ustawa o Polskim Ładzie, które będzie obowiązywała od 1 stycznia 2022 roku nie wprowadza zmian wysokości kwot ryczałtu, tylko zamieszcza zmianę doprecyzowującą:

Kwota ryczałtu
2021 rok
2022 rok
250 zł miesięcznie
Dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm3 Dla samochodów:
  • o mocy silnika do 60 kW,
  • stanowiących pojazd elektryczny lub pojazd napędzany wodorem
400 zł miesięcznie
Dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1600 cm3 Dla samochodów innych niż wymienionych powyżej

Wybrany został inny wskaźnik przy określaniu wysokości ryczałtu, zamiast pojemności silnika, będzie brana pod uwagę moc silnika. Należy mieć również na uwadze, że samochody hybrydowe nie są uważane za samochody elektryczne. Z początkiem 2022 roku należałoby dokonać weryfikacji dowodów rejestracyjnych pojazdów wykorzystywanych przez pracowników w celu określenia poprawnej stawki ryczałtu samochodowego.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość