Polski 艂ad

Samoch贸d z leasingu na firm臋 wykup prywatnie rozliczenie w PIT i VAT

Sprzeda偶 samochodu wykupionego z leasingu

Posiadasz samoch贸d w leasingu? Sprawd藕, jak wygl膮da rozliczenie podatkowe przy wykupie samochodu prywatnie.

Leasing – najważniejsze informacje. Materiał video

 

Posiadaczami samochodu w działalności gospodarczej najczęściej stajemy się w ramach zawieranych umów leasingowych. Przepisy mówią o dwóch rodzajach leasingu: finansowym i operacyjnym. W dzisiejszej publikacji opiszemy, w jaki sposób należy rozliczyć w PIT i VAT prywatny wykup samochodu z leasingu.

Jakie mamy rodzaje umów leasingowych?

Ustawa o podatku dochodowym odnosi się do dwóch rodzajów leasingu:

 1. Finansowego.
 2. Operacyjnego.

Zasadnicza różnica pomiędzy nimi polega na tym, że w pierwszym przypadku przedsiębiorca staje się właścicielem samochodu już w momencie zawarcia umowy leasingowej. Natomiast w przypadku leasingu operacyjnego dopiero w momencie wykupu przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy leasingowej samochód przechodzi na własność leasingobiorcy.

Koniec umowy leasingu finansowego

W przypadku zawarcia umowy leasingu finansowego sprawa jest dość oczywista. Mianowicie w tym przypadku nie ma opcji wykupu z leasingu, ponieważ przedsiębiorca staje się właścicielem samochodu już w momencie zawarcia umowy. Zgodnie z przepisami samochód zostaje wpisany do ewidencji środków trwałych leasingobiorcy, a więc nabywcy przedmiotu leasingu, a w kosztach księgowane są odpisy amortyzacyjne. Więcej informacji na temat leasingu finansowego można przeczytać w podlinkowanej publikacji.

Koniec umowy leasingu operacyjnego

Odmienna zasada obowiązuje przy zakupie samochodu na umowę leasingu operacyjnego. W tym przypadku przedsiębiorca dopiero po wykupie samochodu staje się jego właścicielem. Dodatkowo przedsiębiorca ma jeszcze do wyboru dwie opcje:

 1. Wykup samochodu na firmę.
 2. Wykup samochodu prywatnie.

W zależności od podjętej decyzji nieco odmiennie będzie wyglądało rozliczenie na gruncie podatku VAT i dochodowego. Poniżej zostaną opisane zasady, o jakich należy pamiętać przy wykupie.

Wykup z leasingu operacyjnego na firmę

Przy leasingu operacyjnym jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na wykup samochodu na firmę, to wówczas pojazd zostaje wprowadzony do ewidencji środków trwałych.

Takie działanie ma jednak swoje późniejsze konsekwencje przy sprzedaży samochodu, kiedy to trzeba zapłacić podatek VAT należny od sprzedaży i podatek dochodowy.

Wykup z leasingu operacyjnego prywatnie

Przedsiębiorca może się również zdecydować na wykup samochodu z leasingu prywatnie i przepisy podatkowe tego nie zabraniają. Bez znaczenia pozostaje również fakt, czy faktura wykupu będzie wystawiona na osobę prywatną, bez numeru NIP, czy też na firmę. Taki sposób postępowania akceptują także organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych. Najczęściej faktury są wystawiane na dane firmy, co i tak nie zmienia faktu, że dla organu podatkowe najważniejszą kwestia będze, czy samochód zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych, czy też nie. Jeśli nie, to taka czynność jest traktowana, jak przekazanie na cele prywatne. Przykładowa interpretacja z dnia 9 kwietnia 2021 r. nr 0113-KDIPT1-3.4012.23.2021.4.MJ. Pozostaje jedynie do wyjaśnienia kwestia rozliczenia sprzedaży w PIT i VAT.

Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu prywatnie – rozliczenie w VAT

Wykup samochodu z leasingu operacyjnego prywatnie nie pozwala na odliczenie podatku VAT naliczonego od nabycia. Zgodnie z przepisami przekazanie nieodpłatnie na cele osobiste jest również opodatkowane w VAT, ale pod warunkiem, że przedsiębiorcy przysługiwało prawo do obniżenia podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony.

Wykup z leasingu operacyjnego prywatnie – rozliczenie w PIT zmiana od 1 stycznia 2022 roku

Przedsiębiorca, który decydował się na wykup samochodu z leasingu operacyjnego prywatnie nie musiał płacić podatku dochodowego od sprzedaży, jeżeli nastąpiła ona po upływie pół roku od nabycia pojazdu. Na takie postępowanie pozwalały przepisy podatkowe jeszcze do końca 2021 roku. To się jednak zmieniło od 1 stycznia 2022 roku. Polski Ład wprowadził bowiem nowe zapisy do ustawy o podatku dochodowym, w których świetle również wykup samochodu z leasingu operacyjnego prywatnie będzie obligował przedsiębiorcę do zapłaty podatku PIT, jeżeli sprzedaż nastąpi przed upływem 6 lat od nabycia.

Wykup samochodu z leasingu operacyjnego w podatku PIT
 
Do 31 grudnia 2021 roku
 
Od 1 stycznia 2022 roku
 
Sprzedaż po upływie 6 miesięcy od nabycia była zwolniona z zapłaty podatku PIT Sprzedaż po upływie 6 lat od nabycia będzie zwolniona z podatku PIT

Zmiana w podatku dochodowym przy wykupie z leasingu operacyjnego prywatne jest na tyle znacząca, że taki wykup może stać się mniej popularny.

Leasing – najważniejsze informacje. Materiał video:

Klauzula/ zastrze偶enie prawne na ifirma.pl

Zach臋camy do komentowania naszych artyku艂贸w. Wyra藕 swoje zdanie i w艂膮cz si臋 w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatk贸w i ksi臋gowo艣ci) u偶ytkownik贸w ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon 鈥 skontaktuj si臋 z nami.

14 komentarzy

 1. 艁ukasz

  „R贸wnie偶 po stronie podatku VAT przy sprzeda偶y samochodu z wykupu prywatnego nie powstanie obowi膮zek podatkowy”.

  Rozumiem, 偶e obowi膮zek ze strony podatku VAT nie powstanie przy sprzeda偶y prywatnej niezale偶nie od tego, po jakim okresie samoch贸d zostanie sprzedany (ewentualnie darowany), je艣li wykup samochodu z leasingu operacyjnego po zako艅czeniu umowy by艂 na osob臋 prywatn膮, tak? Tzn. w przypadku podatku VAT okres 6 miesi臋cy nie dotyczy.

 2. Ifirma

  Wi臋cej w zakresie zadanego pytania pisali艣my tutaj i tutaj. Odno艣nie pytania warto skonfrontowa膰 si臋 z bie偶膮cymi interpretacjami w temacie ewentualnie wyst膮pi膰 o w艂asn膮. Jak poruszyli艣my w cytowanym artykule: „Co jednak Krajowa Informacja Skarbowa 鈥 KIS s膮dzi w danym temacie? W przypadku wycofania auta celem jego dalszej prywatnej odsprzeda偶y KIS twierdzi, i偶 mo偶e by膰 dane uznane za sprzeda偶 podlegaj膮c膮 opodatkowaniu. Dlaczego? Jako pow贸d wskazuj膮, i偶 auto by艂o w firmie u偶ytkowane i jego wycofanie celem sprzeda偶y staje si臋 omini臋ciem podatku VAT. Jak jednak taki podatek mia艂aby naliczy膰 osoba prywatna i gdzie go wykaza膰 nie jest ju偶 do ko艅ca przez KIS wyja艣niane.”

 3. Pawe艂

  Co to znaczy wykup prywatny? Wiem, 偶e m贸j Leasingodawca (finansuj膮cy) nie zgodzi si臋 na wystawienie faktury wykupu bez NIP-u na mnie jako osob臋 prywatn膮. Czy je艣li takiej faktury po prostu nie uwzgl臋dni臋 w ksi臋gowo艣ci (nie dam jej ksi臋gowej), oraz co z tego wynika samoch贸d nie zostanie wpisany do rejestru 艣rodk贸w trwa艂ych to czy to b臋dzie wtedy wykup prywatny?

 4. Rafa艂

  No w艂a艣nie te偶 si臋 nad tym zastanawiam, z drugiej strony jak to si臋 ma do JPK? Chyba ci臋偶ko teraz nie da膰 faktury do ksi臋gowej. 馃檪

 5. piotr

  zaliczanie wydatk贸w do koszt贸w jest prawem a nie obowi膮zkiem.
  Nie musisz dawa膰 ksi臋gowej 偶adnych faktur kosztowych.

 6. Magdalena

  Witam mam auto w leasingu operacyjnym w banku BNP Paribas..chcia艂abym wykupi膰 auto po 36 miesi膮cach na osob臋 prywatn膮 by m贸c go p贸藕niej sprzeda膰. Jednak bank stawia sytuacj臋 tak:
  „Zgodnie ze stanowiskiem BNP Paribas Leasing Services, od 1 grudnia 2019r. sprzeda偶 przedmiotu leasingu mo偶e nast膮pi膰 na dotychczasowego korzystaj膮cego tylko z wykorzystaniem jego pe艂nych danych jako osoby prowadz膮cej dzia艂alno艣膰 gospodarcz膮 (analogicznie jak faktury za raty miesi臋czne w trakcie trwania umowy), gdy偶 zar贸wno umowa leasingu, jak i wyst臋puj膮cy po niej wykup przewidziany w umowie zawarty by艂 w ramach prowadzonej dzia艂alno艣ci gospodarczej tej osoby.
  Wystawienie w ten spos贸b faktury nie ogranicza mo偶liwo艣ci uj臋cia 艣rodka trwa艂ego w maj膮tku prywatnym osoby fizycznej prowadz膮cej dzia艂alno艣膰 gospodarcz膮. Na gruncie obowi膮zuj膮cych przepis贸w korzystaj膮cy samodzielnie decyduje o alokacji wykupionego przedmiotu leasingu, do wykorzystywania w dzia艂alno艣ci gospodarczej lub do maj膮tku prywatnego.
  Powy偶sza zmiana nast膮pi艂a w wyniku rekomendacji doradcy podatkowego”
  Czy te przepisy nie pozwol膮 mi na wykup auta na osob臋 prywatn膮?(ostani膮 faktur臋 na osob臋 prywatn膮)Dzi臋kuj臋

 7. bobrowiec

  Te偶 mam ten sam problem z BNP – chyba jedyna firma leasingowa kt贸ra nie wystawia faktury na osob臋 prywatn膮 przy wykupie. Nie wiem czy wykupiny na faktur臋 samoch贸d mo偶na zarejestrowa膰 na osob臋 prywatn膮?

 8. artur

  W tek艣cie wyra藕nie jest napisane:
  Przepisy podatkowe nie zabraniaj膮 wykupu samochodu z leasingu operacyjnego po zako艅czeniu umowy na osob臋 prywatn膮. Nie ma r贸wnie偶 wi臋kszego znaczenia czy faktura na wykup samochodu b臋dzie wystawiona na firm臋 czy te偶 na osob臋 prywatn膮 (bez numeru NIP). Na takim stanowisku stoj膮 r贸wnie偶 organy podatkowe w wydawanych indywidualnych interpretacjach podatkowych.
  Czyli nie ksi臋gujemy faktury i pojazd nie wchodzi w ewidencj臋 艣rodk贸w trwa艂ych. Urz膮d przy rejestracji je艣li we wniosku wpiszemy tylko swoje imi臋 i nazwisko w dowodzie wpisuje tylko te dane bez nazwy firmy (dzia艂alno艣ci). I po temacie.
  BNP wyda艂 rekomendacj臋, bo chce by膰 po bezpiecznej stronie – zwyczajowo im gorszy goradca tym bardziej bezpieczne rekomendacje.

 9. Podstawa prawna?

  Dlaczego Pa艅stwa wnioski nie zawieraj膮 podstaw prawnych, tylko s膮 „Pa艅stwa opini膮” . To, 偶e tre艣膰 mo偶e by膰 zgodna ze stanem prawnym w danej chwili uwa偶am , ze warto poda膰 sk膮d /na jakiej podstawie popieracie Pa艅stwo takie stanowisko.
  Podatnik nie obroni si臋 stwierdzeniem….. bo tak napisano na portalu „xyz” w internecie.

 10. Ifirma

  Nie zawsze ka偶da sytuacja wynika z konkretnej podstawy prawnej. Bardzo by艣my chcieli by tak by艂o niestety cz臋sto przepisy nie s膮 precyzyjne. Tam gdzie mo偶emy powo艂ujemy si臋 na podstawy b膮d藕 wskazujemy interpretacje jakie ju偶 pojawi艂y si臋 w temacie. Ka偶dy przedsi臋biorca powinien jednak pami臋ta膰, 偶e chroni go jedynie jego indywidualna interpretacja, a nie interpretacja wydana dla osoby trzeciej. Dlatego te偶 warto mie膰 na uwadze to, 偶e ka偶dy o tak膮 interpretacj臋 mo偶e wyst膮pi膰, o czym piszemy m.in. tutaj: https://www.ifirma.pl/blog/wniosek-o-wydanie-indywidualnej-interpretacji-podatkowej.html

 11. Ilona

  A co w przypadku je艣li zako艅czymy umow臋 leasingu wcze艣niej? czy raty leasingowe pozosta艂e do ko艅ca umowy leasingu mo偶na uj膮膰 w kosztach? Cena wykupu to ju偶 odr臋bna i indywidualnie ustalana sprawa.

 12. Marek

  Ponawiam pytanie Pani Ilony – Przy wykupie na osob臋 prywatn膮, je艣li zako艅czymy umow臋 leasingu wcze艣niej? czy raty leasingowe pozosta艂e do ko艅ca umowy leasingu mo偶na uj膮膰 w kosztach?

 13. Marcin

  Dzie艅 dobry,
  Zastanawia mnie teraz jedna rzecz, bo troch臋 si臋 pogubi艂em.
  Za艂贸偶my osoba A prowadz膮ca JDG ma leasing i zosta艂a do zap艂acenia ostatnia faktura wykupowa.
  Osoba A nie przekazuje tej faktury do zaksi臋gowania, pojazd finalnie nie trafia ani na chwil臋 do 艣rodk贸w trwa艂ych firmy.
  Po okre艣lonym czasie decyduje si臋 na sprzeda偶 samochodu prywatnie na umow臋 kupna sprzeda偶y.
  Podatek PIT jest w 2022r. jasny.
  Pytanie jest jak wygl膮da sprawa z VAT w tym przypadku.
  Czy trzeba zap艂aci膰 jaki艣 dodatkowy VAT, je偶eli tak to na jakich zasadach jest on wyliczany i gdzie to jest zg艂aszane ? Z tego co rozumiem VAT p艂aci si臋 od warto艣ci rynkowej w momencie wyprowadzenia samochodu ze 艣rodk贸w trwa艂ych. W tym przypadku samoch贸d jednak w 艢T nie by艂.
  Pozdrawiam

 14. Ebys

  Ja mam takie pytanie bo niebawem b臋d臋 mia艂 mo偶liwo艣膰 wykupu po zako艅czeniu leasingu ,chcia艂bym wykupi膰 na osob臋 prywatn膮 ,prowadzi艂em dzia艂alno艣膰 jednoosobow膮 rozlicza艂em si臋 na rycza艂tu ,czyli nie odlicza艂em niczego bo nie mia艂em takiej mo偶liwo艣ci i potrzeby ,leasing traktowa艂em jako kredyt bo tak by艂o 艂atwiej zakupi膰 nowy samoch贸d ,obecnie dzia艂alno艣膰 jest zawieszona ,jak w takiej sytuacji wygl膮da mo偶liwo艣膰 wykupu na osob臋 prywatn膮 i ewentualna p贸藕niejsza odsprzeda偶

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzib膮 we Wroc艂awiu. Dodaj膮c komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imi臋 i nazwisko, adres e-mail oraz tre艣膰 komentarza. W systemie odnotowywany jest tak偶e adres IP, z wykorzystaniem kt贸rego doda艂e艣 komentarz. Dane zostaj膮 zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane s膮 przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikaj膮cej z dodania komentarza. Dane s膮 przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak r贸wnie偶 w celu obrony lub dochodzenia roszcze艅. Dane w bazie systemu WordPress s膮 w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczeg贸艂ach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz si臋 ze strony polityki prywatno艣ci serwisu ifirma.pl.

O ksi臋gowo艣ci wiemy wszystko,
偶eby艣 Ty nie musia艂

Daj si臋 zaskoczy膰 profesjonalnej wiedzy naszych ksi臋gowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre r臋ce. A mo偶e wolisz samodzieln膮 ksi臋gowo艣膰? Nasz program do ksi臋gowania online jest wyj膮tkowo prosty i intuicyjny w obs艂udze, podobnie jak narz臋dzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - r臋czymy za ka偶d膮 z us艂ug ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj si臋 z nami

Za艂贸偶 darmowe konto i testuj ifirm臋 bez zobowi膮za艅

Nowoczesna

Rzetelna

Ksi臋gowo艣膰