Polski ład

Kwota składki zdrowotnej za pierwszy miesiąc prowadzenia firmy dla podatku liniowego a Polski Ład

składka zdrowotna podatek liniowy

Zastanawiasz się, jaka będzie składka ZUS w 2022 roku dla rozpoczynających działalność? Przeczytaj nasz artykuł na ten temat.

Rozliczanie składki zdrowotnej w Polskim Ładzie odmieniamy przez wszystkie przypadki. Jak się okazuje pytań z tym związanych może być bardzo wiele. Tak czy inaczej, rewolucyjne zmiany będą dotkliwe dla wszystkich przedsiębiorców. Startupy też nie będą miały łatwo, na początku będą musiały wiedzieć, od jakiej podstawy liczyć składkę zdrowotną. W dzisiejszej publikacji sprawdzimy, w jakiej wysokości zapłaci składkę zdrowotną przedsiębiorca rozpoczynający prowadzenie firmy, jeżeli wybierze podatek liniowy.

Składka zdrowotna “po staremu” i “po nowemu”

Pora się już chyba przyzwyczajać do rozgraniczania sposobu rozliczania składki zdrowotnej według starych i nowych zasad. Jeszcze do końca 2021 roku wszyscy przedsiębiorcy, bez względu na sposób opłacania składek ZUS, składkę zdrowotną opłacają w takiej samej wysokości.

Ustawodawca wskazuje podstawę do naliczania, od której jest obliczana 9% składka. Jeszcze do 31 grudnia 2021 r. zapłacona składka zdrowotna może być odliczona w wysokości 7,75% od podatku.

Od 1 stycznia 2022 roku nie będzie już możliwości odliczenia składki zdrowotnej w żadnej formie. Dla osób opłacających w działalności podatek liniowy ustawodawca założył na 2022 rok, że składka zdrowotna będzie płacona od kwoty dochodu w wysokości 4,9%.

Wysokość składki zdrowotnej za pierwszy miesiąc prowadzenia firmy dla podatku liniowego

Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorca wpłaca składkę zdrowotną naliczoną od dochodu uzyskanego w miesiącu poprzedzającym miesiąc, za który opłacana jest ta składka.

W przypadku osób, które rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej nie ma więc możliwości rozpoznania takiego dochodu, ponieważ po prostu go nie ma. W takiej sytuacji należy posiłkować się przepisem, który mówi, że podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne nie może być niższa niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę.

W dalszym ciągu nie jest pewne, czy w 2022 roku powinna być brana pod uwagę kwota minimalnego wynagrodzenia z 2022 czy 2023 roku. Należy sprawdzać na bieżąco informacje na ten temat.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie

Ułatwienia dla e‑commerce

Wygodne integracje
Wygodne integracje

Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

Sprawdź wszystkie integracje →

Wygodne integracje
Płatności w jednym miejscu

ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Wygodne integracje
Łatwe generowanie faktur

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

allegro integracja ecommerce
woocommerce integracja ecommerce
shoper integracja ecommerce
prestashop integracja ecommerce
shoplo integracja ecommerce
magento integracja ecommerce