Polski ład

Zmiany w naliczaniu składki zdrowotnej przedsiębiorcy – 13 kwietnia nowe przepisy weszły w życie – Polski Ład

składka zdrowotna

Sprawdź co się zmieniło w naliczaniu składki zdrowotnej od 13 kwietnia 2022 roku.

Od 2022 roku obowiązują nowe zasady obliczania składki zdrowotnej od dochodu lub przychodu w zależności od wybranej formy opodatkowania. Od początku roku sporo piszemy o wprowadzanych zmianach do ustawy o Polskim Ładzie w tym zakresie. W dzisiejszej publikacji odniesiemy się do nowych zasad w naliczaniu składki zdrowotnej, jakie zaczęły obowiązywać od 13 kwietnia 2022 roku.

Zmiany w naliczaniu składki zdrowotnej od 13 kwietnia 2022 roku

Przepisy regulujące zasady obliczania składki zdrowotnej przedsiębiorcy zostały uregulowane w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Z uwagi na liczne kontrowersje przy obliczaniu składki zdrowotnej doprecyzowano niektóre zapisy w ustawie. Zmienione przepisy zaczęły obowiązywać od 13 kwietnia 2022 roku. Sprawdźmy co zostało dookreślone przez ustawodawcę.

1. Zmiana zasad obliczania składki zdrowotnej dla osób, które wybrały opodatkowanie na zasadach ogólnych:

  • w przychodach do ustalenia składki zdrowotnej nie uwzględnia się przychodów, które korzystają ze zwolnienia podmiotowego w PIT, z wyłączeniem wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 63a, 63b, 152–154 ustawy o PIT,
  • przy ustalaniu dochodu do naliczenia składki zdrowotnej należy brać pod uwagę przychód ze sprzedaży składników majątkowych w firmie,
  • przychody z odpłatnego zbycia składników majątkowych nie są powiększane o odpisy amortyzacyjne dokonane do końca 2021 roku, które zostały wcześniej zaliczone do kosztów uzyskania przychodów,
  • roczna podstawa składki zdrowotnej będzie uwzględniała różnice remanentowe,
  • jeżeli remanent będzie sporządzany w trakcie roku podatkowego, to różnice remanentowe mogą być już uwzględnione przy obliczaniu miesięcznej zaliczki na podatek,
  • za 2022 rok jeżeli remanent końcowy będzie wyższy od remanentu początkowego i zwiększy się dochód podatkowy nie będzie on podstawą do zwiększenia dochodu dla celów składki zdrowotnej,
  • nie zmieniła się zasada w świetle, której podstawa do obliczania składki zdrowotnej nie może być pomniejszona o stratę podatkową i np. ulgę na działalność badawczo-rozwojową.

2. Zmiana zasad obliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, którzy opłacają zryczałtowany podatek dochodowy:

  • przy obliczaniu wysokości przychodów dla celów ustalenia podstawy składki na ubezpieczenie zdrowotne nie uwzględnia się przychodów niepodlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym, z wyjątkiem przychodów określonych w art. 21 ust. 1 pkt 152–154 ustawy o PIT.

Część nurtujących przedsiębiorców problemów związanych z rozliczaniem składki zdrowotnej zostało przez zmienione przepisy uregulowanych co jeszcze nie oznacza, że uzyskano odpowiedzi na wszystkie pytania.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość