VAT, czyli podatek od towarów i usług, naliczany jest procentowo od wartości towaru lub usługi. W praktyce gospodarczej naliczamy go w różnej wysokości –stawce. Jak samodzielnie ustalić, która stawka VAT będzie właściwa?
VAT, czyli podatek od towarów i usług, naliczany jest procentowo od wartości towaru lub usługi. W praktyce gospodarczej naliczamy go w różnej wysokości – stawce. Jak samodzielnie ustalić, która stawka VAT będzie właściwa?
VAT – stawka podstawowa
Podstawowa stawka VAT w Polsce to 23%. Oznacza to, że w większości przypadków do towarów i usług jesteśmy zobowiązani (jako podatnicy VAT czynni) doliczyć 23% wartości.
23% to najwyższy VAT, jaki możemy naliczyć. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy stawka VAT może zostać obniżona
.
Uwaga!
W ustawie podstawowa stawka VAT to 22%, a jedna z obniżonych – 7%. Stawki te zostały jednak podwyższone odpowiednio do 23% i 8%, przynajmniej do 31 grudnia 2018 r.
VAT – stawki obniżone
Polskie przepisy przewidują cztery stawki obniżone – VAT 8%, 5%, 3% lub 0%. Takie wartości stosuje się jedynie do określonych towarów i usług, opisanych przez:
załączniki do ustawy o VAT
Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych, z 23 grudnia 2013 r.
I tak, poszczególne stawki znajdziemy w:
8% – załączniku nr 3 do ustawy i rozdziale 2 rozporządzenia
5% – załączniku nr 10 do ustawy i rozdziale 3 rozporządzenia
3% – załączniku nr 6 do ustawy
0% – załączniku nr 8 do ustawy i rozdziale 4 rozporządzenia.
Uwaga! W obrocie gospodarczym zdarza się, że transakcja nie jest opodatkowana żadną ze stawek. Może tak być w dwóch przypadkach – obrót jest zwolniony z opodatkowania na podstawie przepisów o VAT (oznaczenie: ZW) bądź nie podlega opodatkowaniu.
Stawki VAT a PKWIU
Przeglądając załączniki do ustawy o VAT łatwo zauważyć, że towary i usługi pogrupowane są według symboli PKWIU – Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Jest to pierwszy krok do ustalenia stawki – w klasyfikacji zaznaczono, które towary i usługi podlegają opodatkowaniu według innej stawki niż podstawowa.
Zatem, zamiast przeszukiwać poszczególne załączniki, należałoby rozpocząć od odnalezienia przedmiotu swojej działalności w klasyfikacji PKWIU.
Ustalenie stawki VAT – pomoc
Jeśli mimo uważnego prześledzenia załączników i rozporządzenia nie jesteśmy w stanie samodzielnie ustalić właściwej stawki VAT, można zwrócić się o pomoc do specjalistów.
Ustalaniem właściwego symbolu PKWIU, a co za tym idzie, stawki VAT, zajmuje się Ośrodek Klasyfikacji Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi. Po złożeniu wniosku interpretację można uzyskać po miesiącu, a w sprawach bardziej skomplikowanych – do dwóch miesięcy.
Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.
Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.
W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.
Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga.
O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Gry hazardowe są objęte podatkiem od gier hazardowych, który reguluje ustawa. Jego stawki i podstawy opodatkowania zależą od rodzaju gry, a o zwolnieniu z obowiązku podatkowego często decyduje wysokość nagrody. Zobacz, ile wynosi podatek od gier hazardowych i kto musi go zapłacić.
Każda osoba objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi oraz ubezpieczeniem zdrowotnym musi zgłosić się do ZUS. Zgłoszenia takiego należy dokonać na formularzu ZUS ZUA. Sprawdź, jak się zgłosić do ZUS jako przedsiębiorca oraz jak wypełnić krok po kroku druk ZUS ZUA?
Zgłoszenie naruszenia konkurencji do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest bardzo pomocnym narzędziem pozwalającym na skuteczne przeciwdziałanie praktykom antykonkurencyjnym na rynku. Jeśli przedsiębiorca zauważy, że inne podmioty gospodarcze podejmują działania naruszające prawo konkurencji, to ma prawo zgłosić takie naruszenie do UOKiK.
Klauzula informacyjna –
kontakt
telefoniczny marketing
Jeżeli wyrazisz zgodę, zadzwonimy do Ciebie, aby przybliżyć Ci naszą
ofertę. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie, wysyłając
wiadomość e-mail na adres iod@ifirma.pl. Administratorem Twoich
danych
osobowych będzie IFIRMA SA z siedzibą we Wrocławiu przy ul.
Grabiszyńskiej 241G, 53-234 Wrocław. Więcej o tym, jak chronimy
Twoje
dane dowiesz się na stronie: https://www.ifirma.pl/rodo