Korzystanie ze środowiska rodzi określone obowiązki po stronie przedsiębiorców. Są szczegółowe regulacje, w jaki sposób są obliczane opłaty środowiskowe, które następnie należy wpłacić do urzędu marszałkowskiego. W tym miejscu można się zastanowić, czy taka opłata może być ujęta w kosztach uzyskania przychodów. Na to pytanie odpowiemy w dzisiejszej publikacji.
Czy opłata środowiskowa może być kosztem firmy?
Jeżeli chodzi o ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych, to za koszty uzyskania przychodów uważa się wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów. Ważne jest, żeby taki wydatek nie znalazł się w art. 23, który opisuje co jest wyłączone z kosztów. W naszym przypadku opłata środowiskowa nie została wykazana w wyłączeniach, w związku z czym nie ma przeciwwskazań, aby ją zaksięgować w kosztach podatkowych.
Jak dokumentować opłatę środowiskową?
Przedsiębiorca, który prowadzi PKPiR musi dodatkowo pamiętać, że są szczegółowe przepisy wykonawcze, które opisują wprost, w jaki sposób prowadzić książkę przychodów w sposób niewadliwy. Jest to rozporządzenie w sprawie prowadzenia PKPiR. W rozporządzeniu jest informacja m.in. na temat sposobu dokumentowania kosztów. Wymienione są wszystkie dowody, które stanowią podstawę zapisów w PKPiR. Jeżeli chodzi o dokumentowanie opłaty środowiskowej, to mieści się ona pod pojęciem “inne dowody opłat”.
Kiedy zaksięgować opłatę środowiskową w kosztach?
Podstawą zapisu w PKPiR będzie bankowy dowód wpłaty dokonanej na rachunek urzędu marszałkowskiego. Księgowania dokonujemy w miesiącu, w którym zapłacono opłatę środowiskową. Jest to koszt podatkowy, który należy ująć w kol. 13 “Pozostałe wydatki”.
Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.
Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.
Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga.
O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Każda firma zarejestrowana w CEIDG będzie miała obowiązek korzystania ze specjalnej skrzynki e-Doręczeń w sprawach związanych ze swoją działalnością. Sprawdź, od kiedy adres do e-Doręczeń będzie obowiązkowy dla przedsiębiorców i jak go założyć.
Dnia 15.10 2025 roku, Prezydent podpisał tzw. ustawę stażową – która wprowadza nowe rozwiązanie, jakim jest wliczanie do stażu pracy także tych okresów, które dotąd nie były brane pod uwagę, jak np. prowadzenie działalności gospodarczej, czy praca na umowie zleceniu.
Sportowe emocje, rywalizacja na najwyższym poziomie i niezłomny duch walki – tak w kilku słowach można opisać Memoriał Marka Petrusewicza, który odbędzie się już 7 i 8 listopada na pływalni Orbita przy ul. Wejherowskiej 34 we Wrocławiu. W tym roku IFIRMA dołącza do grona partnerów wydarzenia, wspierając zawodników w drodze po nowe rekordy.
W tym roku NiuCon powraca z jeszcze większym rozmachem: nowe atrakcje, setki stoisk wystawców oraz konkursy, warsztaty i pokazy, które na długo zostaną w pamięci uczestników, goście specjalni z Japonii i Europy, a także IFIRMA w roli partnera wydarzenia. To idealna okazja, by zanurzyć się w świat japońskich inspiracji i poczuć się częścią międzynarodowej społeczności fanów kultury otaku.
Klauzula informacyjna –
kontakt
telefoniczny marketing
Jeżeli wyrazisz zgodę, zadzwonimy do Ciebie, aby przybliżyć Ci naszą
ofertę. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie, wysyłając
wiadomość e-mail na adres iod@ifirma.pl. Administratorem Twoich
danych
osobowych będzie IFIRMA SA z siedzibą we Wrocławiu przy ul.
Grabiszyńskiej 241G, 53-234 Wrocław. Więcej o tym, jak chronimy
Twoje
dane dowiesz się na stronie: https://www.ifirma.pl/rodo