ZUS RSA – co to jest? Kto go wypełnia?
ZUS RSA to przykład jednego z dokumentów, które przedsiębiorca składa co miesiąc do ZUSu. Nadrzędna deklaracja to ZUS DRA, jeżeli z kolei zatrudniasz pracowników – wówczas konieczne jest także dołączenie imiennych raportów. Poza formularzem RSA jest to także ZUS RZA i ZUS RCA.
Deklaracja RSA służy także do przedstawienia rodzajów oraz długości przerw, które dotyczyły opłacania składek.
Druk RSA ZUS – od czego zacząć wypełnianie dokumentu?
Na początek niezbędne jest wskazanie podstawowych informacji w poszczególnych polach formularza, począwszy od danych organizacyjnych oraz płatnika składek.
Co ważne – na tym etapie warto zwrócić uwagę na to, aby identyfikator raportu ZUS RSA był zgodny z tym, który został wskazany w ZUS DRA.
Kolejny krok dotyczy podania danych identyfikacyjnych osoby ubezpieczonej (m.in. numer PESEL, a w przypadku obcokrajowców – serię i numer paszportu do czasu nadania im numeru PESEL).
Część III B formularza RSA wskazuje rodzaje i okresy przerw w regulowaniu składek.
Określenie wysokości wypłaconych świadczeń należy do Twoich obowiązków jako płatnika, podobnie jak wskazanie przerw w regulowaniu składek. Tę część deklaracji zaczynasz od podania kodu tytułu ubezpieczenia, który składa się z sześciu znaków. Znajdziesz go w zgłoszeniu do ubezpieczeń.
W kolejnym polu należy umieścić kod świadczenia oraz kod przerwy, który składa się z trzech znaków. Niezbędne jest również wskazanie precyzyjnych przedziałów czasowych, w jakich nastąpiła przerwa w regulowaniu składek, albo stała wypłata świadczeń za czas spędzony na zwolnieniu chorobowym. Podobnie w przypadku dni zasiłkowych – albo ilości wypłat.
Jeżeli pojawiła się więcej niż jedna sytuacja, w której konieczne jest wypełnienie raportu o wypłaconych świadczeniach, albo przerwach w uiszczaniu składek – wtedy należy wypełnić pola w blokach IX-X.
Zwieńczenie druku RSA stanowi oświadczenie płatnika składek w postaci daty, podpisu i firmowej pieczęci.
RSA a zasiłek macierzyński
Zwiększenie zasiłku macierzyńskiego następuje przez cały okres otrzymywania zasiłku – miesięczna kwota pochodząca z tego zasiłku jest pomniejszona o zaliczkę w ramach podatku dochodowego od osób fizycznych oraz jest niższa od wysokości kwoty wskazującej świadczenie rodzicielskie.
Powstaje w wyniku różnicy między wysokością kwoty świadczenia rodzicielskiego a tą miesięczną kwotą, która określa wysokość zasiłku macierzyńskiego, zmniejszonego o zaliczkę w ramach podatku dochodowego od osób fizycznych. Taką wartość należy wpisać w deklaracji imiennej ZUS RSA.
Kody świadczenia przerwy
Wspomniane kody ZUS składają się z 3 znaków.
Do pierwszej kategorii zaliczają się następujące kody wskazujące na przerwę w opłacaniu składek, np.:
– kod 111 – urlop bezpłatny,
– kod 121 – urlop wychowawczy,
– kod 151 – czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
– kod 152 – okres nieusprawiedliwionej nieobecności,
Druga kategoria wskazuje na rodzaj świadczenia, np.:
– kod 212 – zasiłek wyrównawczy z ubezpieczenia chorobowego,
– kod 214 – zasiłek z tytułu ubezpieczenia wypadkowego,
Trzecia kategoria określa rodzaj świadczenia i przerwy:
– kod 311 – zasiłek macierzyński,
– kod 312 – zasiłek opiekuńczy,
– kod 313 i 314 – zasiłek chorobowy,
– kod 331 – określa wynagrodzenie za okres niezdolności do pracy wynikający z powodu choroby.
Jak dokonać korekty formularza RSA?
Dokonanie poprawek w ZUS RSA jest możliwe w postaci złożenia stosownej korekty. Poprawa danych zależy od rodzaju popełnionego błędu.
Przykładowo zajmijmy się sytuacją, w której raport ZUS RSA w ogóle nie powinien być złożony. W ramach korygowanego formularza należy wówczas wskazać wyłącznie jeden okres, a w polu „liczba dni zasiłkowych” należy wpisać „0”. Rubryka dotycząca kwoty powinna zostać nieuzupełniona. Wówczas pozostałe okresy ulegną wyksięgowaniu.
Terminy dotyczące przesyłania raportów i deklaracji
Obowiązuje kilka terminów na dostarczenie ZUS RSA:
w przypadku jednostek budżetowych oraz samorządowych – jest to możliwe do 5-ego dnia kolejnego miesiąca.
osoby fizyczne, które dokonują opłaty wyłącznie za siebie, mogą to zrobić do 10-ego dnia następnego miesiąca.
z kolei reszta płatników może to zrobić maksymalnie do 15-ego dnia kolejnego miesiąca.