|
|
12 minut czytania

Upadłość spółki z o.o. – kiedy i jak ogłosić upadłość spółki? Wzór wniosku o ogłoszenie upadłości spółki do pobrania!

Wielu przedsiębiorców zakończenie działalności spółki z o.o. kojarzy z jej likwidacją, jednak nie wszyscy są świadomi, że w przypadku niewypłacalności spółka może również przejść przez proces upadłości. Upadłość spółki z o.o. jest formalną procedurą, która ma na celu spłatę jej zobowiązań.

Upadłość spółki z o.o.

Upadłość spółki z o.o. – omówione zagadnienia:

Pokaż więcej ↓

Zmiana formy opodatkowania 2025 – jaka forma opodatkowania jest najlepsza dla firmy jednoosobowej?

Czym jest upadłość i kogo dotyczy?

Kwestie związane z upadłością zostały uregulowane w ustawie z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe. Upadłość dotyczy niewypłacalnych dłużników, czyli takich, którzy nie są w stanie regulować swoich wymagalnych zobowiązań, i skutkuje ona rozpoczęciem postępowania upadłościowego, którego głównym celem jest zaspokojenie wierzycieli, zazwyczaj przez:

  • sprzedaż majątku dłużnika lub
  • zawarcie układu (porozumienia) z wierzycielami.

Upadłość może zostać ogłoszona w stosunku do różnych podmiotów, tj.:

  • osób fizycznych,
  • osób prawnych (np. spółki z o.o.),
  • jednostek organizacyjnych posiadających zdolność prawną.

Osoby fizyczne prowadzące wyłącznie gospodarstwo rolne, które nie prowadzą innej działalności gospodarczej lub zawodowej, nie mogą ogłosić upadłości.

WAŻNE – upadłość dla osób prawnych (np. spółki z o.o.) oznacza zakończenie prowadzenia działalności gospodarczej, z kolei dla osób fizycznych upadłość może doprowadzić do oddłużenia, czyli umorzenia części lub całości zobowiązań po zakończeniu postępowania.

Kiedy spółka z o.o. jest niewypłacalna?

Pojęcie niewypłacalności uregulowane zostało w przepisie art. 11 Prawa upadłościowego, z którego można wywnioskować, że spółka z o.o. uznawana jest za niewypłacalną, gdy nie jest w stanie regulować swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych.

W myśl ww. przepisów dłużnik (w niniejszym przypadku spółka z o.o.) staje się niewypłacalny, jeśli opóźnienie w spłacie zobowiązań wynosi ponad 3 miesiące. Oznacza to, że jeżeli spółka z o.o. zalega z płatnościami wobec swoich wierzycieli przez ten czas, to domniemywa się, że utraciła zdolność do wykonywania swoich zobowiązań, co może stanowić podstawę do ogłoszenia upadłości.

Jednocześnie spółka z o.o. jest uznawana za niewypłacalną także w sytuacji, gdy zobowiązania pieniężne przekraczają wartość jej majątku, a ten stan utrzymuje się przez okres dłuższy niż 24 miesiące. Zatem w przypadku, gdy wartość długów przewyższa aktywa spółki i nie ma perspektyw na poprawę sytuacji finansowej, to zarząd spółki powinien złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości w terminie 30 dni od dnia zaistnienia stanu niewypłacalności.

Poniższa tabela przedstawia najważniejsze kwestie dotyczące niewypłacalności spółki z o.o. oraz obowiązków zgłoszenia upadłości spółki z o.o.

KRYTERIUM OPIS
OPÓŹNIENIE W SPŁACIE ZOBOWIĄZAŃ Spółka z o.o. uznawana jest za niewypłacalną, jeśli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekracza 3 miesiące.
ZOBOWIĄZANIA PRZEWYŻSZAJĄCE WARTOŚĆ MAJĄTKU Spółka z o.o. jest niewypłacalna, gdy jej zobowiązania przekraczają wartość majątku, a taki stan utrzymuje się przez 24 miesiące.
SKŁADNIKI NIEWCHODZĄCE W SKŁAD MASY UPADŁOŚCI Do majątku nie wlicza się składników, które nie wchodzą w skład masy upadłości.
ZOBOWIĄZANIA PRZYSZŁE I POŻYCZKI OD WSPÓLNIKÓW Nie uwzględnia się zobowiązań przyszłych ani pożyczek od wspólników przy ocenie niewypłacalności.
OBOWIĄZEK ZGŁOSZENIA UPADŁOŚCI Zarząd spółki z o.o. ma 30 dni na zgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości, licząc od momentu stwierdzenia niewypłacalności.

Jak ogłosić upadłość spółki z o.o.?

Upadłość spółki z o.o. ogłasza się w momencie, gdy sąd rozpatrzy wniosek o ogłoszenie upadłości i wyda odpowiednią decyzję. Ważne jest, aby wcześniej zgłoszony wniosek spełniał wymogi formalne, a sama sytuacja spółki rzeczywiście uzasadniała ogłoszenie upadłości.

Proces ogłoszenia upadłości w spółce z o.o. przedstawia się następująco:

KROK I – ZGŁOSZENIE WNIOSKU

  • Niewypłacalność – spółka z o.o. jest uznawana za niewypłacalną, jeśli opóźnienie w spłacie zobowiązań wynosi ponad 3 miesiące.
  • Zobowiązania przewyższające wartość majątku – spółka może być uznana za niewypłacalną również wtedy, gdy jej zobowiązania pieniężne przekraczają wartość majątku i ten utrzymuje się przez 24 miesiące.
  • Złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki z o.o. – jeśli spółka spełnia jedną z powyższych przesłanek (niewypłacalność z powodu zaległości powyżej 3 miesięcy lub utrzymującej się przez 24 miesiące przewagi zobowiązań nad majątkiem), to zarząd spółki z o.o. ma obowiązek zgłosić wniosek o ogłoszenie upadłości do sądu w terminie 30 dni od momentu powstania niewypłacalności.

KROK II – ZŁOŻENIE WNIOSKU I ROZPATRZENIE GO PRZEZ SĄD

  • Po stwierdzeniu niewypłacalności, należy złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości do sądu rejonowego – sąd gospodarczy.
  • Sąd weryfikuje wniosek pod względem warunków formalnych oraz sytuacji finansowej spółki.
  • Jeśli sąd uzna, że wniosek zasługuje na uwzględnienie, to wydaje postanowienie o ogłoszeniu upadłości spółki z o.o.

KROK III – OGŁOSZENIE UPADŁOŚCI

  • Ogłoszenie upadłości następuje po decyzji sądu w formie postanowienia.
  • Informacja o ogłoszeniu upadłości spółki z o.o. jest publikowana w Monitorze Sądowym i Gospodarczym i w Krajowym Rejestrze Sądowym.

KROK IV – SKUTKI OGŁOSZENIA UPADŁOŚCI

  • Ogłoszenie upadłości skutkuje rozwiązaniem spółki. Zgodnie z przepisem art. 270 pkt 3 KSH ogłoszenie upadłości powoduje rozwiązanie spółki z o.o. z mocy prawa, co oznacza, że spółka przestaje istnieć jako aktywny podmiot prawny.
  • Rozwiązanie spółki z o.o. następuje po zakończeniu postępowania upadłościowego. Zgodnie z art. 289 § 1 KSH. spółka jest rozwiązana dopiero po zakończeniu postępowania upadłościowego. Dopóki postępowanie trwa, spółka formalnie istnieje, choć może być w procesie likwidacji majątku i spłaty wierzycieli.
  • Skutek wykreślenia spółki z o.o. z KRS:
    • rozwiązanie spółki z o.o. następuje z chwilą jej wykreślenia z KRS przez sąd gospodarczy (wykreślenie ma skutek konstytutywny, czyli formalnie kończy byt prawny spółki z o.o.);
    • po wykreśleniu spółki z o.o. z KRS, traci ona osobowość prawną, zdolność prawną oraz zdolność do czynności prawnych i zdolność sądową, tj. spółka z o.o. nie może już podejmować żadnych działań prawnych ani zawierać umów cywilnoprawnych;
    • utrata praw i obowiązków, co oznacza to, że wszystkie prawa i obowiązki, które przysługiwały spółce, wygasają, w tym także te wynikające ze stosunków zobowiązaniowych.

W wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 30 czerwca 2015 r., sygn. akt I ACa 55/15 wskazano, że: „W myśl przepisu art. 270 pkt 3 k.s.h. ogłoszenie upadłości wywołuje ex lege skutek w postaci rozwiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Zgodnie z art. 289 § 1 k.s.h., rozwiązanie spółki następuje po zakończeniu postępowania upadłościowego, ale dopiero z momentem wykreślenia z rejestru, które wywołuje skutek konstytutywny. Skutkiem wykreślenia w następstwie zakończonego postępowania upadłościowego jest utrata bytu prawnego spółki, tj. utrata osobowości prawnej, zdolności prawnej i zdolności do czynności prawnych, zdolności sądowej. Od tej chwili spółka nie może być podmiotem praw i obowiązków, w tym wynikających ze stosunków zobowiązaniowych. Z chwilą prawomocnego wykreślenia spółki z rejestru sądowego przestają istnieć prawa i obowiązki przysługujące spółce, wynikające ze stosunków zobowiązaniowych z udziałem tej spółki”.

Tym samym ogłoszenie upadłości spółki z o.o. prowadzi do rozwiązania spółki z o.o., a po zakończeniu postępowania upadłościowego, z momentem wykreślenia spółki z KRS, traci ona osobowość prawną, zdolność do czynności prawnych oraz przestaje być podmiotem praw i obowiązków.

Ważne terminy:

  • 3 miesiące – opóźnienie w spłacie zobowiązań, po którym spółka z o.o. jest uznawana za niewypłacalną
  • 24 miesiące – sytuacja, w której zobowiązania spółki z o.o. przewyższają wartość jej majątku przez 24 miesiące, co może również prowadzić do konieczności ogłoszenia upadłości
  • 30 dni – termin na zgłoszenie wniosku o upadłość spółki o.o. od momentu stwierdzenia jej niewypłacalności

Możliwość kontynuacji działalności spółki z o.o. po zakończeniu postępowania upadłościowego

Po zakończeniu postępowania upadłościowego, jeśli spółka z o.o. posiada majątek, zarząd może odzyskać kontrolę nad tym majątkiem i podjąć decyzję o dalszym istnieniu spółki. Aby kontynuować działalność gospodarczą, zgromadzenie wspólników może podjąć uchwałę o wznowieniu działalności i sprzeciwić się wykreśleniu spółki z rejestru, pod warunkiem że spółka dysponuje majątkiem, który nie został objęty postępowaniem upadłościowym.

Jeśli wspólnicy jednomyślnie podejmą uchwałę o dalszym funkcjonowaniu spółki, wniosek o jej wykreślenie z rejestru zostanie oddalony, co umożliwi spółce kontynuację działalności gospodarczej.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w postanowieniu Sądu Najwyższego z dnia 31 stycznia 2023 r., sygn. akt II CSKP 238/22, w którym wskazano, że: „Spółka, która po zakończeniu postępowania upadłościowego posiada majątek, może decydować o swoim losie. Skutkiem ukończenia postępowania upadłościowego jest odzyskanie przez upadłego prawa zarządu swoim majątkiem (art. 221 § 1 p.u. w zw. z art. 223 p.u.). Nie ma w takiej sytuacji przeszkód, aby spółka zgłosiła sprzeciw co do jej wykreślenia z rejestru i podjęła działalność. W takiej sytuacji istnieją podstawy do odejścia od literalnej wykładni art. 289 § 1 i 2 k.s.h. Trudno bowiem wykreślić spółkę, gdy dysponuje ona dalej swoim majątkiem i w sposób prawem przewidziany wyraża wolę dalszego istnienia. Można w takiej sytuacji stosować odpowiednio art. 273 k.s.h., a co za tym idzie – jeżeli zgromadzenie wspólników podjęło jednomyślnie uchwałę, wniosek o jej wykreślenie z rejestru powinien zostać oddalony. Takie rozstrzygnięcie korzystne jest także dla wierzycieli spółki. Jeśli bowiem okazałoby się, że w jej majątku pozostają jednak składniki majątkowe nieobjęte wcześniej masą upadłości, otwiera się dla nich droga do prowadzenia postępowania egzekucyjnego w zakresie, w jakim nie uzyskali zaspokojenia w postępowaniu upadłościowym”.

Wniosek o ogłoszenie upadłości spółki z o.o.

Wniosek o ogłoszenie upadłości spółki z o.o. powinien zawierać elementy formalne, o których mowa w przepisie art. 22 Prawa upadłościowego, tj.:

  • dane identyfikacyjne spółki (nazwa, numer KRS, adres siedziby, dane reprezentantów – członków zarządu lub likwidatorów, a w przypadku ich braku – inne dane umożliwiające identyfikację);
  • NIP spółki;
  • miejsce głównego ośrodka działalności spółki;
  • okoliczności uzasadniające wniosek o upadłość i ich uprawdopodobnienie;
  • informację, czy spółka jest uczestnikiem systemu płatności lub rozrachunku papierów wartościowych (jeśli dotyczy);
  • informację, czy spółka jest spółką publiczną.

Dodatkowo wniosek o ogłoszenie upadłości spółki z o.o. powinien zawierać następujące elementy:

  • wykaz majątku – aktualny wykaz majątku spółki z szacunkową wyceną jego składników;
  • bilans sporządzony na dzień przypadający w ciągu 30 dni przed dniem złożenia wniosku, przygotowany na potrzeby postępowania;
  • spis wierzycieli – lista wierzycieli z podaniem adresów, wysokości wierzytelności i terminów zapłaty, oraz lista zabezpieczeń dokonanych przez wierzycieli;
  • oświadczenie o spłatach – informacja o spłatach wierzytelności lub innych długów dokonanych w ciągu sześciu miesięcy przed złożeniem wniosku;
  • spis podmiotów zobowiązanych – lista podmiotów, które mają zobowiązania wobec dłużnika, z podaniem adresów, wysokości wierzytelności i terminów zapłaty;
  • wykaz tytułów egzekucyjnych – lista tytułów egzekucyjnych i wykonawczych przeciwko dłużnikowi;
  • informacje o obciążeniach majątku – dane dotyczące hipotek, zastawów, innych obciążeń majątkowych oraz prowadzonych postępowań sądowych i administracyjnych;
  • informacje o reprezentantach spółki – miejsce zamieszkania reprezentantów spółki, w tym likwidatorów, jeżeli są ustanowieni;
  • informacja o wielkości działalności – informacja, czy w ostatnich dwóch latach obrotowych:
    • spółka zatrudniała średniorocznie 250 lub więcej pracowników,
    • osiągnęła obrót netto przekraczający 50 milionów euro,
    • suma aktywów jej bilansu przekroczyła 43 miliony euro.

Likwidacja spółki z o.o. a upadłość spółki z o.o. – jakie są różnice?

Wielu przedsiębiorców może uważać, że likwidacja i upadłość spółki z o.o. są tym samym procesem, ponieważ w obu przypadkach firma przestaje działać. W rzeczywistości jednak są to dwa odrębne procedury, które różnią się zarówno przyczynami jak i konsekwencjami:

  • Likwidacja spółki z o.o. to dobrowolne zakończenie działalności spółki, która nie ma problemów finansowych. Po spłacie zobowiązań pozostały majątek dzielony jest między wspólników.
  • Upadłość spółki z o.o. ogłasza się, gdy spółka nie jest w stanie spłacać swoich zobowiązań przez ponad 3 miesiące. Postępowanie prowadzi sąd, a majątkiem firmy zarządza syndyk, który spłaca wierzycieli.
KRYTERIUM LIKWIDACJA SPÓŁKI Z O.O. UPADŁOŚĆ SPÓŁKI Z O.O.
PRZYCZYNA dobrowolne zakończenie działalności spółki z o.o. bądź zrealizowanie postanowień umowy spółki z o.o. niewypłacalność (brak możliwości spłaty zobowiązań)
STAN FINANSOWY SPÓŁKI Z O.O. spółka ma środki na spłatę długów spółka nie ma środków na spłatę długów
KTO PROWADZI POSTĘPOWANIE? likwidator (zazwyczaj członek zarządu) syndyk pod nadzorem sądu
POSTĘPOWANIE PRZED SĄDEM zgłoszenie otwarcia likwidacji do KRS postępowanie upadłościowe prowadzone jest przez sąd
KOSZTY 350 zł – opłata za zgłoszenie otwarcia likwidacji do KRS oraz ogłoszenie w MSiG 1 000 zł – opłata za wniosek o ogłoszenie upadłości oraz dodatkowe zaliczki na wydatki związane z postępowaniem upadłościowym
300 zł – opłata za zgłoszenie likwidacji w systemie teleinformatycznym S24
koszty likwidatora – jeśli likwidator jest członkiem zarządu, nie otrzymuje dodatkowego wynagrodzenia, a jeśli jest osobą zewnętrzną, wynagrodzenie wynosi zwykle kilka tysięcy złotych wynagrodzenie syndyka – ustalane przez sąd, zwykle od kilku do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie w zależności od skomplikowania sprawy
koszty związane z rozliczeniem spółki z o.o. dodatkowe koszty związane z przeprowadzeniem postępowania upadłościowego
SKUTKI ogłoszenie likwidacji odbywa się poprzez złożenie wniosku do KRS i ewentualne publikowanie informacji w MSiG ogłoszenie upadłości jest publikowane głównie w MSiG oraz jest rejestrowane w KRS
po zakończeniu likwidacji, spółka zostaje wykreślona z KRS po zakończeniu postępowania upadłościowego spółka z o.o. jest wykreślona z KRS
CZAS TRWANIA zazwyczaj kilka miesięcy do roku od kilku miesięcy do kilku lat, w zależności od skomplikowania sprawy

A jeśli chcesz wiedzieć:

  • na czym polega rozwiązanie i likwidacja spółki z o.o., to przeczytaj ten artykuł.
  • czy można się wycofać z likwidacji spółki z o.o., to przeczytaj ten artykuł.

Podsumowanie

Upadłość spółki z ograniczoną odpowiedzialnością to złożony proces, który ma na celu uregulowanie sytuacji finansowej niewypłacalnego przedsiębiorcy oraz ochronę interesów wierzycieli. Kluczowym momentem jest stwierdzenie niewypłacalności, które zobowiązuje zarząd do niezwłocznego złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Jeśli zarząd zbyt długo zwleka ze złożeniem wniosku o upadłość, jego członkowie mogą odpowiadać za długi spółki własnym majątkiem. Dlatego ważne jest, aby nie tylko skupiać się na rozwoju firmy, ale też na bieżąco sprawdzać jej sytuację finansową i szybko reagować na problemy.

Autor ifirma.pl

Adrianna Glapiak

Autorka tekstów prawnych na ifirma.pl. Prawnik posiadająca wieloletnie doświadczenie w doradztwie prawnym oraz podatkowym. Na co dzień swoją wiedzę i doświadczenie poszerza dzięki pracy jako specjalista do spraw prawnych, a czas wolny poświęca na podnoszeniu kwalifikacji w zakresie aspektów prawnych w e-commerce i social mediach oraz szeroko pojętym prawie autorskim.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie czy
stacjonarnie?

Korzystaj jak chcesz!

Zleć księgowość

Pobierz darmową aplikację mobilną

aplikacja mobilna ifirma
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003