Blog ifirma.pl

Amortyzacja samochodu kupionego na kredyt, gdy współwłaścicielem jest bank

|
Jak amortyzować samochód kupiony na kredyt, gdy współwłaścicielem wpisanym w dowodzie rejestracyjnym jest bank? Czy w koszty zaliczyć kwotę odpowiadającą udziałowi we współwłasności, czy może są przypadki, gdy odliczeniu podlega 100% wartości samochodu, mimo że współwłaścicielem auta jest bank?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Bank w dowodzie rejestracyjnym jako zabezpieczenie kredytu

Jedną z form zabezpieczenia kredytu przez bank jest tzw. umowa przewłaszczenia. Wyróżnia się jej dwa rodzaje:

  • przewłaszczenie pojazdu pod warunkiem zawieszającym, bez wpisu do dowodu rejestracyjnego (bank stanie się właścicielem auta, gdy kredytobiorca nie spłaci kredytu) lub
  • przewłaszczenie pod warunkiem rozwiązującym, z wpisem współwłasności banku w dowodzie rejestracyjnym (bank jest współwłaścicielem auta do momentu spłaty kredytu przez nabywcę)

Niezależnie od podpisanej umowy, amortyzacja firmowego samochodu kupionego na kredyt wygląda tak samo.

Amortyzacja samochodu, którego współwłaścicielem jest bank

Zgodnie z art. 22g ust.11 ustawy o PIT, jeżeli składnik majątku stanowi współwłasność przedsiębiorcy, wartość początkową przyjmowaną do amortyzacji ustala się w oparciu o przypadający udział we współwłasności przedsiębiorcy. Jest to zasada ogólna, od której jednak istnieje wyjątek. Znajdziemy go w art. 22f ust.5 tejże ustawy, oraz dowiemy się z niego, że odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, które zostały przewłaszczone w celu zabezpieczenia przez bank dokonuje obecny ich właściciel.

Powyższe oznacza, że jeśli w ramach umowy przewłaszczenia, współwłaścicielem samochodu jest bank (niezależnie od tego, czy jest, czy nie wpisany w dowód rejestracyjny), to dotychczasowy właściciel (czyli przedsiębiorca kupujący samochód na kredyt) ma prawo amortyzować samochód – jeśli, oczywiście wpisze go na środki trwałe.

Ponadto, wartością początkową przyjmowaną do amortyzacji jest 100% ceny nabycia samochodu, a nie kwota ustalona w oparciu o udział we współwłasności auta.

Przykład:

Pan Marek zakupił samochód za 80 000 zł netto, który sfinansował kredytem zabezpieczonym poprzez umowę przewłaszczenia. Stanowi ona, że współwłaścicielem samochodu w 55% jest bank, który jest także wpisany w dowodzie rejestracyjnym. Jaką wartość początkową do amortyzacji może przyjąć pan Marek?

Pan Marek jako wartość początkową może przyjąć 100% ceny nabycia samochodu, czyli cenę netto powiększoną o VAT niepodlegający odliczeniu. Będzie to zatem kwota 89 200 zł (80 000+9200). Pan Marek w całości zaliczy do kosztów odpisy amortyzacyjne od tej kwoty.

Autor ifirma.pl

Dorota Łesak

Księgowa i autorka tekstów. Jako księgowa w ifirma.pl każdego dnia zapewnia fachowe wsparcie swoim klientom – małym firmom usługowym i handlowym. Pomiędzy codziennymi obowiązkami dzieli się na blogu ifirma.pl swoim ośmioletnim doświadczeniem i wiedzą dotyczącą tematów księgowo-podatkowych.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Dodaj komentarz

    Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

    Biuro rachunkowe - ifirma.pl

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie