Amortyzacja samochodu kupionego na kredyt, gdy wsp贸艂w艂a艣cicielem jest bank

amortyzacja samochodu kupionego na kredyt

Jak amortyzowa膰 samoch贸d kupiony na kredyt, gdy wsp贸艂w艂a艣cicielem wpisanym w dowodzie rejestracyjnym jest bank? Czy w koszty zaliczy膰 kwot臋 odpowiadaj膮c膮 udzia艂owi we wsp贸艂w艂asno艣ci, czy mo偶e s膮 przypadki, gdy odliczeniu podlega 100% warto艣ci samochodu, mimo 偶e wsp贸艂w艂a艣cicielem auta jest bank?

Bank w dowodzie rejestracyjnym jako zabezpieczenie kredytu

Jedną z form zabezpieczenia kredytu przez bank jest tzw. umowa przewłaszczenia. Wyróżnia się jej dwa rodzaje:

  • przewłaszczenie pojazdu pod warunkiem zawieszającym, bez wpisu do dowodu rejestracyjnego (bank stanie się właścicielem auta, gdy kredytobiorca nie spłaci kredytu) lub
  • przewłaszczenie pod warunkiem rozwiązującym, z wpisem współwłasności banku w dowodzie rejestracyjnym (bank jest współwłaścicielem auta do momentu spłaty kredytu przez nabywcę)

Niezależnie od podpisanej umowy, amortyzacja firmowego samochodu kupionego na kredyt wygląda tak samo.

Amortyzacja samochodu, którego współwłaścicielem jest bank

Zgodnie z art. 22g ust.11 ustawy o PIT, jeżeli składnik majątku stanowi współwłasność przedsiębiorcy, wartość początkową przyjmowaną do amortyzacji ustala się w oparciu o przypadający udział we współwłasności przedsiębiorcy. Jest to zasada ogólna, od której jednak istnieje wyjątek. Znajdziemy go w art. 22f ust.5 tejże ustawy, oraz dowiemy się z niego, że odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, które zostały przewłaszczone w celu zabezpieczenia przez bank dokonuje obecny ich właściciel.

Powyższe oznacza, że jeśli w ramach umowy przewłaszczenia, współwłaścicielem samochodu jest bank (niezależnie od tego, czy jest, czy nie wpisany w dowód rejestracyjny), to dotychczasowy właściciel (czyli przedsiębiorca kupujący samochód na kredyt) ma prawo amortyzować samochód – jeśli, oczywiście wpisze go na środki trwałe.

Ponadto, wartością początkową przyjmowaną do amortyzacji jest 100% ceny nabycia samochodu, a nie kwota ustalona w oparciu o udział we współwłasności auta.

Przykład:

Pan Marek zakupił samochód za 80 000 zł netto, który sfinansował kredytem zabezpieczonym poprzez umowę przewłaszczenia. Stanowi ona, że współwłaścicielem samochodu w 55% jest bank, który jest także wpisany w dowodzie rejestracyjnym. Jaką wartość początkową do amortyzacji może przyjąć pan Marek?

Pan Marek jako wartość początkową może przyjąć 100% ceny nabycia samochodu, czyli cenę netto powiększoną o VAT niepodlegający odliczeniu. Będzie to zatem kwota 89 200 zł (80 000+9200). Pan Marek w całości zaliczy do kosztów odpisy amortyzacyjne od tej kwoty.

Klauzula/ zastrze偶enie prawne na ifirma.pl

Zach臋camy do komentowania naszych artyku艂贸w. Wyra藕 swoje zdanie i w艂膮cz si臋 w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatk贸w i ksi臋gowo艣ci) u偶ytkownik贸w ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon 鈥 skontaktuj si臋 z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzib膮 we Wroc艂awiu. Dodaj膮c komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imi臋 i nazwisko, adres e-mail oraz tre艣膰 komentarza. W systemie odnotowywany jest tak偶e adres IP, z wykorzystaniem kt贸rego doda艂e艣 komentarz. Dane zostaj膮 zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane s膮 przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikaj膮cej z dodania komentarza. Dane s膮 przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak r贸wnie偶 w celu obrony lub dochodzenia roszcze艅. Dane w bazie systemu WordPress s膮 w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczeg贸艂ach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz si臋 ze strony polityki prywatno艣ci serwisu ifirma.pl.

ksi臋gowo艣膰 biuro rachunkowe online ksi臋gowo艣膰 biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O ksi臋gowo艣ci wiemy wszystko,
偶eby艣 Ty nie musia艂

Daj si臋 zaskoczy膰 profesjonalnej wiedzy naszych ksi臋gowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre r臋ce. A mo偶e wolisz samodzieln膮 ksi臋gowo艣膰? Nasz program do ksi臋gowania online jest wyj膮tkowo prosty i intuicyjny w obs艂udze, podobnie jak narz臋dzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - r臋czymy za ka偶d膮 z us艂ug ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj si臋 z nami

Za艂贸偶 darmowe konto i testuj ifirm臋 bez zobowi膮za艅

Nowoczesna

Rzetelna

Ksi臋gowo艣膰